В неделя Църквата отбелязва в неделя Петдесетница.
Празникът се нарича така, защото това събитие е станало в деня на старозаветния празник Петдесетница.
Новозаветната Петдесетница е ден, когато на повярвалите в Христос бил дарен Светият Дух, който слязъл над апостолите във вид на огнени езици. Веднага божественият огън пламнал в душите на апостолите, и изпълнени с благодат, те започнали да прославят величието на Бога, като заговорили на различни, непознати за тях дотогава чужди езици. Това им дало бодрост, сила и мъжество да отидат по всички краища на света да проповядват Евангелието и с готовност да отдадат и живота си за Христовата вяра.
Тогава свети апостол Петър произнесъл първата си пламенна проповед. Словата му проникнали дълбоко в сърцата на слушащите го и в този ден приели вярата в Христа мнозина, които се кръстили и се присъединили към първата християнска общност. След този ден апостолите постановили християните да възпоменават това велико събитие, слизането на Светия Дух, всяка година на този ден. Денят Петдесетница от древни времена се смята за рожден ден на Христовата църква, в която во веки обитава Божествената благодат на Св. Дух.
Пожар избухна този следобед в апартамент в пловдивския район "Тракия“ в Пловдив. П острадали хора няма, съобщиха от пожарната. Жилището е обитавано от възрастни мъж и жена, съобщи БНТ. Сигналът е подаден около 14.30 часа и на място са се отзовали три противопожарни екипа. Пристигнала е и линейка. Причините за възникването на огъня се..
И в съботния ден има промени в движението в Пловдив Заради провеждането на фестивала за изкуства „Ние сме децата на реката“ днес се променя организацията на движението в участък от бул. „Марица-юг. От 9 до 18 часа се спира движението на пътни превозни средства по булеварда, в от кръстовището с бул. „Цар Борис ІІІ Обединител” до кръстовището с..
Панагюрското село Елшица отбелязва днес своя празник. По традиция тържествата се провеждат в последната събота на август. Програмата започва с водосвет и продължава с фолклорни изпълнения и народни танци. Кметът на Панагюрище Желязко Гагов ще поднесе подаръци на 10 младежи в знак на подкрепа. Елшица е пример за съчетание на историческо..
Все още няма решение дали да бъдат ваксинирани овцете и козите заради шарката. Централният епизоотичен съвет реши преди да се вземе окончателно решение да бъдат проведени информационни срещи с фермерите в областите Пловдив, Стара Загора, Кърджали, Хасково и Пазарджик. На тях ще им бъдат разяснени икономическите и търговските последствия при..
Пиян и неправоспособен младеж катастрофира до кръговото на Водната палата и предизвика огромно задръстване. Около 5 часа сутринта той е блъснал колата си в оградни пана до кръговото движение. Полицаите, които пристигнали на място установили, че зад волана на колата е бил 18-годишен пловдивчанин, който направил опит да напусне..