"Според нас царската вила в Баня трябва да изпълнява функцията на държавен културен институт, който да представя богатата история и културни традиции на България. По този начин ще се гарантира защитата на обществения интерес", се казва в отворено писмо на сдружението. То е изпратено до президента Румен Радев, председателя на НС Наталия Киселова, до премиера Росен Желязков и МС, областния управител Христина Янчева, ръководството на община Карлово, медии.
В писмото се припомня, че цар Борис Трети при посещението си в тогавашното село Баня през 1925 г. е бил силно впечатлен от лечебните свойства на местната минерална вода и по-късно решава да построи къща за царството семейство, като инвестира голям държавен ресурс за инфраструктурното развитие на Баня.
Лятната резиденция, построена през 1929 г., е един от 6-те имота на царската фамилия и единствената частна къща на Борис Трети.
До 1998 г., когато бе реституиран имотът, той бе сред основните туристически атракции в община Карлово, но след това постепенно западна и бе затворен за посещения.
Интересът към него обаче продължава, посочват от сдружението.
Председателят му Мартин Стоянов обясни, че инициативата се отнася с респект къмнеприкосновената частна собственост и прави редложение, което, ако държавата приеме, ще е добро за региона.
Интервюто е в прикачения звуков файл.
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..