Национална кръгла маса на тема "Киберсигурността в защита на хората, образованието и обществото" ще се проведе в София. Форумът е по инициатива на Академията на Министерството на вътрешните работи (МВР), Висшето училище по сигурност и икономика в Пловдив (ВУСИ) и е в партньорство със Съвета на ректорите на висшите училища, съобщиха организаторите.
Основен доклад на форума ще бъде изнесен от д-р Иван Благоев от Българската академия на науките, който е на тема "Актуални проблеми на киберсигурността в Република България". На форума ще се проведе дискусия за необходимостта от актуализация на нормативната база в тази сфера.
Наскоро правителството обяви, че до края на юни министерствата са задължени да въведат изцяло електронен вътрешен оборот на документи. Докладът на ДАНС за 2024 г. отчете, че най-атакувани са секторите на публичната администрация, транспорта, финансите, комуникациите, енергетиката, здравеопазването, образованието и отбраната.
Неотдавна Съветът на ректорите поиска държавата да изгради симулатор за киберинциденти, зареден с актуални данни от разследванията на ГДБОП. Това ще е от полза за обучението на бъдещите киберспециалисти. От ГДБОП обясниха, че има законови пречки за осъществяването на идеята. И предложиха ГДБОП да влизат при студентите, които учат киберсигурност.
Проф. д.п.н. Георги Манолов, президент на Висшето училище по сигурност и икономика анонсира участниците и значимостта на темата. Той смята, че е важно да се разгледа и приеме нов Закон за киберсигурността, защото работим с остарели правила от 2014 година.
От нашата работа смятаме, че трябва да има много по-широка публичност на тази проблематика, и чрез учебния процес по специалности и изобщо чрез нови форуми по темата. Хората не са запознати дори с елементарни измами в сферата на електронния достъп, подчерта проф. Манолов. Той посъветва, че е нужна кампания за разясняване на сигурността, защото обществото не е готово да разбере дори по-простите схеми на шарлатани, които работят в интернет.
Може да чуете повече от звуковия файл.
Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни. "Дъщеря ми..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..
В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение. Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..
Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10 години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве. Оборудван с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..