Според него това е непредсказуемо заради три големи фактора.
"Първо, САЩ да не бъдат принудени да се намесят, тъй като това ще отслаби тяхната преговорна позиция. Ако те нанесат удар в Иран, вече ще са част от горещата страна на този конфликт", посочи Шаламанов.
Той е категоричен, че предислоцирането на американски части е език на дипломацията и даде пример с подобно предислоциране и по време на карибската криза.
"Да,ще има предислоциране, ще има засилване на способностите на САЩ в региона, както и защита на тези способности от атака, но нито Иран си позволява да атакува американски сили, нито САЩ вземат решение за удар по Иран. Дългосрочното решение на този проблем, Иран да няма ядрено оръжие и да не поставя под въпрос съществуването на Изралеската държава, е споразумение между САЩ и Китай, по възможност Русия, ако излезе от блатото, в което сама влезе – агресията в Украйна, и надявам се Европейския съюз. Това не може да бъде решено само между Иран и Израел", категоричен е военният експерт.
Според него основата на конфликта в Близкия Изток е политиката на Иран за непризнаване на Израел и насочена към унищожаването на Израелската държава, включително с разработка и намерение за използване на ядрено оръжие, както и на широка терористична мрежа. По думите му сегашната криза е до някаква степен повторение на карибската криза. Затова може да очакват и подобен тип механизми за нейното разрешаване – военен натиск до стигане на дипломатическо решение.
Междувременно президентът Тръмп изказа мнение, че Русия не може да бъде част от това предизвикателство, докато самата тя е в агресивна война с Украйна, така че посланието към руската държава е много ясно - ако иска да бъде първа сила, трябва да прекрати войната в Украйна, посочи доц. Шаламанов.
Той прогнозира, че засега ударите на Израел за завоюване на превъзходство във въздушното пространство ще продължат, за да покажат своето технологическо и политическо превъзходство относно каузата, която защитават. И добави, че ако няма решение за блокиране на ядрената програма на Иран и тази външна политика, насочена към унищожаване на Израел, този конфликт ще стига до подобна ситуация на всеки няколко години.
По отношение на предстоящата среща на върха в Хага експертът заяви, че там няма да става дума само за бюджет и за отбрана, а за разходи за отбрана и нови механизми, по които тези разходи се превръщат в способности, както и ясна стратегия за използването им за възстановяване на системата за възпиране.
"Определено допуснатите грешки от 2014 година доведоха до много сериозни военни сблъсъци, за щастие извън територията на НАТО, но много близко до границата на пакта", изтъкна доц. Шаламанов. И подчерта, че за възстановяване на стабилността ще се изискват решителни мерки и като разходи, и като военни способности, и като ясни политически решения как трябва да изглежда света.
Според него на срещата на върха ще трябва да се изгради консенсус за повишаване на разходите за отбрана до 5%.
"Специално за България въпросът е как тези 5% ще бъдат управлявани, за да преодолеем над 20-годишното изоставане, което продължава. И на срещата всъщност ще се реши кога да бъдат достигнати тези 5%. Но колкото по-бързо бъдат достигнати, толкова по-добре, защото отне 10 години да постигнем 2%, в резултат на което системата за възпиране беше пробита и стигнахме до война", припомни Шаламанов.
Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни. "Дъщеря ми..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..
В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение. Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..
Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10 години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве. Оборудван с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..