Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Законът за личния фалит може да доведе до затягане на кредитите

Народното събрание обсъжда на второ четене Закона за личния фалит. България остава единствената страна в Европейския съюз без правна уредба за несъстоятелност на физически лица. Законопроектът е внесен от Министерския съвет, „Продължаваме промяната“ и „БСП – Обединена левица“, и беше приет на първо четене през април.

Според Богомил Николов от асоциация „Активни потребители“ в проекта липсват разпоредби, които да позволяват гъвкаво предоговаряне на задълженията, така че хората да могат да продължат да ги изплащат. В предложените текстове се влиза задължително във финансова карантина, която най- вероятно ще е 7 години. Той подчерта, че с въвеждането на закона банките ще бъдат принудени да променят подхода си още при отпускането на кредити.

Николов критикува практиките за отпускане на заеми само срещу лична карта или при лошо кредитно досие, определяйки ги като знак за сериозни  проблеми. Това е ненормална ситуация, която говори за дефект на системата, коментира пред Радио Пловдив Николов. Той даде пример с лице с хазартна зависимост, което търси нови кредити въпреки натрупани дългове. Според него, ако такава личност отново получи заем, той почти сигурно ще се окаже лош кредит.

Ако финансовите институции смятат, че Законът дава много права на потребителите, това е добре, защото ще затегнат кредитирането, а това е добра новина, коментира Богомил Николов. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Тоя уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45
Божидар Божанов

Хората на улицата очакват да има правосъдие за всеки

Протестите в подкрепа на варненския кмет Благомир Коцев, са продиктувани от това, че прокуратурата, Антикорупционната комисия и като цяло правоохранителната система в страната, очевидно действат като бухалка по конкретни политически проекти. Това заяви в интервю за предаването "Точно днес" на Радио Пловдив съпредседателят на "Да, България"..

публикувано на 21.07.25 в 10:31
Татяна Буруджиева

Опозицията не може да предложи алтернатива на управлението

„Големият проблем за стабилността на правителството на Росен Желязков е в действието на два основни фактора. Единият фактор, е липсата на всякакъв интерес, желание и дори моментна нагласа, в който и да е от партньорите в управляващата коалиция, а и в мнозинството в НС, да свали това правителство и да тласне страната страната към предсрочни..

публикувано на 21.07.25 в 10:11
Кметът на Сопот Станислав Стоенчев

В Сопот решават проблема с водата заедно с ВиК и бизнеса

Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев.  Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..

публикувано на 18.07.25 в 10:51