Младите лекари ще продължат с протестните действия през септември, ако народните представители не приемат техните искания. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив доктор Божидара Стоенчева, пловдивският стажант лекар и член на Инициативния комитет на „Бъдеще в България“, която участва в протестната инициатива в столицата в понеделник.
„Вчера трябваше на второ четене да бъдат гласувани законопроекти, които да решат проблемите, които поставяме в здравеопазването. Първата причина за да излезем на протест вчера е, че бяха дадени обещания, които не бяха спазени, а именно – до края на месеца, преди излизане на депутатите във ваканция, да бъде приети промени, свързани със заплащането ни, с обучението и с контрола“, обясни доктор Стоенчева.
Тя подчерта, че на първо четене бяха приети три законопроекта. Единият от тях е на управляващото мнозинство, с който заплащането на младите медици, се обвързва с Колективния трудов договор.
„Ние не искаме нашите заплащания да бъдат обвързани с КТД, тъй като те и досега трябваше да бъдат обвързани с него, а минималната работна заплата на един медицински специалист да бъде в размер на 2,5 минимални работни заплати, но видяхме много фишове, чухме много история, за заплащания от 1000 лева, 1200 лева“, обясни Божидара Стоенчева.
Тя посочи, че заплащането на специализантите в Пловдив е различно, в зависимост от лечебното заведение.
„Но сме виждали и фишове за 1100 и 1500 лева заплата“, каза тя.
Младите лекари в Пловдив срещат и още един проблем – допълнителната работа, която специализантите се налага да извършват.
„Причината е липсата на персонал. А персонал липсва, заради проблемите в здравеопазването. Затова се налага специализантите да работят допълнително и не могат да си провеждат задължителните модули, необходими за довършване на обучението. А работодателите не им дават“, каза още Божидара Стоенчева.
Цялото интервю с доктор Божидара Стоенчева можете да чуете в звуковия файл.
След успешното миналогодишно издание в Пловдив, Camping & Caravaning Expo отново идва във втория по големина български град Пловдив, коментира за програма "Точно днес" Веселин Вълев, организатор на събитието. Изложението ще събере на Гребната база всичко най-ново от сферата на къмпинг туризма, караванинга и аутдор. Посетителите ще имат възможност да..
Сдружение „Спри рака“ открива националната кампания „ 25 – Избери живот. Прегледай се навреме !“, в рамките на която организира информационна среща с дискусионен форум. Събитието ще се състои на 4 октомври 2025 г. от 11:00 ч. в Конферентната зала на Народна библиотека „Иван Вазов“ – Пловдив. Целта на кампанията е да повиши осведомеността..
Ситуацията в Пловдив се нормализира. Това увериха от ОП „Чистота“ и „Градини и паркове“. Над 100 са сигналите за наводнени улици в Пловдив. Голяма част от тях са обработени. „Положението е сравнително спокойно, почти навсякъде водата се е оттекла. Екипите ни работиха през нощта и днес. Кметовете на районите в града много ни помогнаха,..
Климатици Пловдив е тема с реална значимост за града — от сметките през януари до качеството на въздуха у дома и поведението на уредите в най-студените дни. Тук ще намерите практична, неутрална информация: какво да очаквате от съвременните системи, как да ги ползвате ефективно и какви са ползите за домакинствата в региона...
Пловдив от днес до пети октомври празнува Международния ден на мавруда с Urban Wine Fest - Plovdiv. Фестивалът е част от официалната програма на делегатите от Глобалната конференция за винен туризъм към Световната организация по туризъм към ООН (UN Tourism), която ще се проведе в Пловдив. Мостът над ул. „Гладстон“ ще се превърне в оживена винена..