Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Емоционално хранене - що е то?

Замисляли ли сте се колко често посягате към храната не от глад, а от стрес, скука, тъга или дори радост? Това е емоционално хранене – навик, който може да ни отдалечи от здравето и хармонията със себе си. 

Как да разпознаем „емоционалния глад“ и да го различим от истинския - отговорите на тези въпроси ще получим на семинара "Емоционално хранене - как да разпознаем и преодолеем капана му". Събитието се организира от Клуб за личностно развитие към НЧ "Алеко Константинов"-Пловдив и ще се проведе на 27 август от 18:00. Входът е свободен. Водещи ще бъдат Снежана Павлова и Маргарита Савова. 

Маргарита Савова е сертифициран уелнес водещ и психолог. Снежана Павлова е проектен мениджър в сферата на културата и изкуството, с огромен практически опит в публичното общуване, умения за комуникация и въздействие в межуднародна среда. 

По думите на Снежана Павлова, това събитие е за всички, които искат:

 да изградят по-добра връзка с храната и тялото си
 да намалят стреса и вината, свързани с хранене
 да открият нови практики за баланс и емоционално здраве

„Темата наистина е много интересна", сподели в ефирна на Радио Пловдив тя, и допълни още: 

"Обикновено лятото винаги започват тези дилеми, за това как изглеждам, как се чувствам, изникват въпроси като например дали ще вляза пак в правилните къси панталони или трябва да търся някакви други варианти, за да мога активно да участвам в настроението на лятото.

Но всъщност, следвайки чувството за хумор и закачката, темата е доста актуална и наистина дълбока, защото реално емоциите, те са отражение на нашия вътрешен свят и емоционалното хранене е много различно от състоянието на физически глад, което всъщност нашият организъм изпитва. И бих казала още, че често нашето сърце и нашите емоции говорят на различен език и целта на това събитие е точно да поговорим за емоционалното хранене, да се запознаем с нашите собствени емоции, собствени състояния, които провокират различните импулси и желанието за глад.“ 

Снежана Павлова бе гост в предаването "Вход свободен". Целият разговор с нея, чуйте в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Станка Лазарова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията
Стоичко Миличин

Нова книга за механизмите на влияние в човешките отношения

След успеха на книгите „Огледало без рамки“ и „Семейно танго“, известният пловдивски психолог Стоичко Миличин представя най-новия си труд — „Психология на манипулацията“. Почти 400 страници, разделени в три части, които разкриват механизмите на влияние в човешките отношения и предлагат начини за защита, и личностно израстване. „Ние всички..

обновено на 07.10.25 в 13:43

Сифу Станислав Багалев за успехите на българския вин чун

Със сифу Станислав Багалев  говорихме за  изминалата, богата на събития за българския вин чун година,   като специално  обърнахме внимание на предстоящия Форум за самоотбрана и превенция на насилието. През изминалата година Станислав Багалев неколкократно посети Китай както за състезания , така и за да преподава вин чун на китайските спортисти. Това..

публикувано на 06.10.25 в 16:50

„Алтер его” - хумор, сатира и Хърб Алперт

Разнообразни и весели рубрики сме подготвили за вас в „Алтер его“ тази събота“. Вероятно ще имаме и внезапен гост.  Освен това очаквайте липсата на нашия традиционен седмичен обзор (с какво ще го заменим – ще разберете, ако ни слушате) и, разбира се, смехомаратон. А музиката – тонизиращите пиеси на Хърб Алперт. „Алтер его” се излъчва..

обновено на 04.10.25 в 14:11

Форум за агресията в училище през октомври в Пловдив

Какво става, когато съберем ученици, учители, родители и експерти в едно пространство, за да си кажем истината за агресията в училище?  Не с пръст вдигнат към някого, а със сцена за споделяне, съпричастност и сътрудничество. Отговорите, а защо не и решенията търсим на 10 октомври - Форум "Сцена за агресията в училище", с начален час 14:30 и с вход..

публикувано на 04.10.25 в 00:20

Пиесата „Формата на нещата“ безплатно за ученици в Пловдив

„Формата на нещата“ е пиеса от американския драматург Нийл Лабют. Актрисата Яна Маринова е продуцент на спектакъла. Режисьор е Кристиана Бояджиева. В ролите ще видим актьорите Йордан Ръсин, Яна Кузова, Теодор Папазов и Яна Маринова.   Тази вечер от 19 часа, „Формата на нещата“ ще се играе безплатно за учениците от Пловдив и..

обновено на 02.10.25 в 15:19