Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къща в клоните

Работилница за строителство с естествени материали


Безплатна работилница за строителство с естествени материали подготвят от Фондация "Ботаника лайф".

Поредна покана за вълнуващ проект - създаване на нещо ново! За четвърта година "Ботаника Лайф" организират работилница за строителство с естествени материали с лектор, учител и приятел от Дания – Питър Могенсен. В предишните издания на работилницата са правени глинена пещ, реставриране на стара кирпичена плевня, градински навес за инструменти и гараж. В работилниците се позват материали като дърво, глина, слама, пясък и други природни материали – без бетон и продукти от петролната индустрия.
"Много сме доволни от резултатите. Отзивите на участниците са супер позитивни, а изработеното е функционално и трайно! Тази година сме замислили нещо интригуващо. Ще направим малка къщичка от дърво на два етажа. Първият ще бъде място за инструменти и съхранение на дърва за огрев за зимата, а вторият.....почакайте да разберете! Ще си направим наблюдателница и място за криене на децата, които посещават нашите образователни дейности. И ето го най-важното – ще интегрираме в проекта живо дърво (полски ясен), защото той е пораснал на мястото на бъдещата къщичка, а ние не искаме да го унищожаваме. Затова, ще си направим нещо като „къщичка на дърво“ или „къщичка с дърво“ – каквото се получи. Проектът ще бъде творчески и предизвикателен, дори може би малко труден. Но сме уверени, че под ръководството на Питър Могенсен и с помощта на участниците, ще направим нещо наистина уникално!" казва Апостол Апостолов от "Ботаника лайф".
 Какво още предстои по време на 5 дневните занимания, чуйте в прикаченото аудио.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бояна Карпатова: Човек трябва да вярва и да чувства със сърцето си

Бояна Карпатова грабна сърцата на публика и жури по време на тазгодишното издание на “Бургас и морето”. Наградата в онлайн гласуването и Втора награда бе присъдена на " Посоката към мен " - музика - Светослав Лобушки, аранжимент - Светослав Лобушки, текст Явор Кирин. Бояна е първият изпълнител от град Гоце Делчев, който се явява  на..

публикувано на 31.08.25 в 22:40

Екранната зависимост при децата

Продължаваме темата Екранна зависимост при децата, с консултант по темата д-р Анна Ройдева - социален психолог. До тук разгледахме екранната зависимост в един по - общ план - кои са рисковите групи, поговорихме и за споделеното внимание меьду деца и родители.  Отправна точка на разговора ни днес е съпоставянето на скуката и хиперстимулацията - две..

обновено на 31.08.25 в 09:49

Срещи с археологията за пенсионери през септември в града

На 4 септември, четвъртък, от 10:00 ч. стартира първото за този сезон и поредното от поредицата издание на „Срещи с археологията" за хора  в пенсионна възраст.  "Цветовете на древността" е темата, която са избрали екскурзовода Бояна Попова и когелите й от екипа на музея.  "Този път ще поговорим за изобразителното изкуство в древността – от..

публикувано на 29.08.25 в 18:00

Ваня Чернева с първа авторска изложба в Елизиум

Посрещаме септември с изложбата „Приказници" в сърцето на Пловдив и в  уютната атмосфера на арт пространство "Елизиум" в града. Ваня Чернева е авторът на този свят, в който детското въображение среща зрелия артистичен поглед. По думите й:  „Приказници“ е първата й самостоятелна изложба, която представя  портрети, пейзажи и натюрморти, но както..

публикувано на 29.08.25 в 17:45

Три дни музика и градска култура в прегръдката на Младежкия хълм

От 29 до 31 август Младежкият хълм в Пловдив отново ще се превърне в най-горещата точка на културната карта на България с 11-тото издание на фестивала Shake That Хълм. С  “Вход свободен” ни предстои едно вълнуващо, цветно преживяване, изпълнено с музика, изкуство и забавления за всички възрасти и вдъхновени от различни култури и субкултури.   По..

публикувано на 27.08.25 в 16:47