Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На добра година се радват лозарите в област Пловдив

| обновено на 19.09.25 в 09:32
Реколтата от грозде в област Пловдив тази година е по- добра и като количество, и като качество от миналогодишната, както и в сравнение с другите региона на страната. 

Според Любен Радев, който е производител от Брестовица и член на Националното сдружение на българските лозари, лозята тук са били пощадени  от тежките студове през пролетта, а достатъчното поливки през лятото са осигурили добрата реколта.

Добивите се доближават за тон от декар за винените сортове и над тон за десертните. Цените тази година са по- високи с 10-15 стотинки на килограм по- високи. Според Радев една от причините е дефицитът на грозде в другите области. 

"Предложените изменения в закона за виното и спиртните напитки в частта за ограничаване на домашно вино до 500 литра, но само ако суровината е собствено производсто, са изключително несправедливи.

Заложените разпоредби, които позволяват единствено и само производител да продава виненото си грозде на юридически лица, регистрирани като винопроизводители, оцетопроизводители. Това изключва и забранява продажбата на винено грозде на физически лица. 

Това е изключително несправедливо, тъй като винопроизводството в домашни условия у нас е вековна традиция. Хора от всякакви възрасти всяка година си купуват по 100, по 200 килограма, за да си преработят и да си направят собствено вино. Заможни хора, които могат да си позволят най-скъпото вино, също купуват от нас и си правят собствено", каза Радев.

Той добави, че ограничаването на продажби към хора е в интерес единствено на винпромите. Предупреди, че по този начин винопроизводителите ще притиснат тези, които отглеждат грозде да продават не според закона на пазарната икономика, а според договорена между бранша цена. По думите му е възможно тя дори да бъде под себестойността на продукцията на лозарите. 

"Освен това много от винпромите си имат собствени насъждения. Ако в една добра година производството е повече от колкото могат да купят винпромите, какво правим.

Държавата след като налага такива рестрикции би трябвало да подсигури и пазара - да фиксира една пазарна цена, а хората, които не успеят да си продадат продукцията да ги субсидира, добави Радев. 

Категоричен е, че ако измененията бъдат приети, ще се стигне до фалити. 

"В Брестовица не повече от 5% от гроздето е изкупено от винпроми. 95% се купува от физически лица", обясни Радев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Създават ново дружество "Иганово" за изграждането на завода с "Райнметал"

Правителството реши да създаде ново държавно дружество – „Иганово“ ЕАД. Компанията ще бъде еднолично акционерно дружество с държавно участие и ще се занимава с изграждането на завод за производство на барут и заряди, както и на завод за 155-милиметрови боеприпаси. Решението идва ден след като германската компания „Райнметал“ и ВМЗ–Сопот подписаха..

публикувано на 29.10.25 в 16:32

Залесиха с нови дървета парк "Стадиона" в Пазарджик

Залесиха парк „Стадиона“ в Пазарджик с десетки нови дървета. Акцията е част от мерките на общината за поддържане здравето и обновяването на зелените площи. Новите фиданки са  чинар, сребърен явор, европейски ясен и златиста плачеща върба.  Подбраните дървета с добра адаптивност към местния климат, издържливост на заболявания и щадяща коренова..

публикувано на 29.10.25 в 13:54

Д-р Калинов подаде оставка като управител на МБАЛ "Св. Мина"

Управителят на МБАЛ "Св. Мина" д-р Калин Калинов е подал оставка, съобщи за Радио Пловдив ресорният заместник-кмет Иван Стоянов. Той уточни, че преди два дни е постъпило искане от д-р Калинов да бъде освободен от поста, като се изтъкват „лични причини”. Стоянов допълни, че на предстоящата сесия ще се гледа предложението за избор на нов..

публикувано на 29.10.25 в 12:31

В Пловдив засилват контрола върху изгарянето на отпадъци

Във връзка с предстоящия отоплителен сезон Община Пловдив предприема превантивни мерки и засилва контрола върху нерегламентираното изгаряне на отпадъци, за да намали негативното въздействие върху качеството на атмосферния въздух. Според разпоредбите на Закона за управление на отпадъците, изгарянето и изхвърлянето на отпадъци на неразрешени места е..

обновено на 29.10.25 в 10:55

ОбС - Асеновград пак разглежда компенсация за частния превозвач

Ново предложение за финансово компенсиране на загубите на частния превозвач, обслужващ градските автобусни линии в Асеновград, ще разгледа Общинският съвет на днешното си заседание. Докладната е входирана от кмета д-р Христо Грудев и е публикувана на официалната страница на администрацията.  Предлага се да бъдат осигурени близо 94 хил. лева..

обновено на 29.10.25 в 10:47