Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трима души получиха нови органи след донорска ситуация в Пловдив

Донорска ситуация, реализирана в пловдивската болница "Свети Георги" даде шанс за нов живот на трима души

Близките на 41-годишен мъж са взели благородното решение да дарят неговите органи. Донорската ситуация е реализирана от пловдивския екипа на д-р Дончо Ташков и неи неговия заместник д-р Емил Митковски. 

В столичната болница "Александровска" и извършена трансплантация на бъбреци на двама мъже - на 22 и на 57 години. Там екипът на урологичната клиника е с ръковдител  доц. д-р Пламен Димитров. 

По линия на споразумението с Румъния, 58-годишен мъж получи шанс за нов живот след трансплантация на черен дроб, поради липса на подходящ реципиент в България.

Пациентите са в добро общо състояние и остават под лекарско наблюдение в реанимация. Здравното министерство, агенция “Медицински надзор” и лечебните заведения изразяват съболезнования към близките на донора и благодарност за тяхното благородно решение. 

По публикацията работи: Димитър Владимиров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Започва астрономическата есен

В 21 часа и 19 минути днес е есенното равноденствие и у нас започва астрономическата есен, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология.  Продължителността на деня ще е 12 часа и 10 минути. Луната е във фаза един ден след новолуние.  Астрономическата есен започва в деня на есенното равноденствие, т. нар. есенна равноденствена точка,..

обновено на 22.09.25 в 18:03

Акад. Владимир Зарев получава голямата награда "Христо Г. Данов"

Академик Владимир Зарев е носител на наградата "Христо Г. Данов" за цялостен принос в н ационалната книжовна култура. Отличията се връчват в осем категории , а голямата награда се определя от министъра на културата.   Официалната церемония  по награждаването се проведе в двора на едноименната къщата-музей в Стария Пловдив.  Заради остъствието..

обновено на 22.09.25 в 18:03

Пловдивчани отбелязаха тържествено Независмостта

С тържествена церемония и възстановка на събитията от 1908 г. Пловдив почете 117-та годишнина от обявяването на Независимостта на България. Десетки пловдивчани и гости на града се включиха в честванията на едноименния площад "22 септември", по-известен като Гроздовия пазар.  Членовете на  комитет „Родолюбие” за поредна година направиха възстановка на..

обновено на 22.09.25 в 18:03

Сухи треви пламнаха и край Поибрене

Пожар в сухи треви, храсти и сърнища възникна следобед в района на панагюрското село Поибрене в посока Вакарел.  Няма опасност за хората от селото.  Изпратени на място са два противпожарни автомобила от Панагюрище и два от Пазарджик.  Гасилтелните действия продължават, за да не се прехвърли огъня в близкия горски фонд.  Прави се всичко възможно..

публикувано на 22.09.25 в 17:30

Задържаха 30-годишен за големия горски пожар край Горнослав

Пловдивската районна прокуратура повдигна обвинение на 30-годишен мъж за запалването на големия горски пожар край асеновградското село Горнослав.  Огънят, тръгнал от стърнище в землището на селото, изпепели 155 декара смесена гора.   В събота младият мъж и негов роднина отишли да почистват стърнището, събрали на едно място изсъхнали клони, листа..

публикувано на 22.09.25 в 17:08