Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новите електробуси на Пазарджик излизат от завода

Първите нови електробуси за Пазарджик вече са произведени и готови да бъдат пуснати в движение, съобщи кметът на общината Петър Куленски. В началото на следващата седмица започва и изграждането на кабелното трасе за зарядните станции, като целта е самите станции да бъдат изградени и присъединени към електроразпределителната мрежа до края на годината. 

Очаква се в началото на следващата година 6-те електробуса да бъдат пуснати в движение, като за тях ще има 7 зарядни станции. 

Новите електробуси ще внесат повече тишина, чист въздух и по-надежден градски транспорт за хората. Това е значителна инвестиция в здраве, качество на живот и модерна мобилност – за учениците, работещите, възрастните хора и всички, които разчитат на транспорта всеки ден, коментира кметът.

Община Пазарджик беше одобрена за финансиране на екологичен транспорт през лятото на 2024 г. по Плана за възстановяване и устойчивост. Договорът включва доставка на нископодови електробуси с капацитет от 26 седящи места всеки, специално проектирани за улесняване на трудноподвижни пътници с рампа и система за накланяне. 

Автобусите ще бъдат с напълно климатизирана кабина за водача и пътническия салон, а входните стъпала няма да надвишават височина от 36 см, което допълнително улеснява достъпа. Дължината им е 11 метра, а максималната скорост, която ще могат да развиват, е 80 км/ч. Фирмата - производител е от Чехия, като стойността на проекта е почти 6,5 милиона лева без ДДС.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Спор за жена е причината за жестокото убийство в Мадан

Жестоко убийство на млад мъж в Мадан бе разкрито за часове. 23-годишният Костадин Кабаджов е издъхнал след тежък побой, а тялото му бе открито в реката.  Осем души са задържани, свързани с убийството на млад мъж снощи в Мадан. 23-годишният Костадин е починал след побой, а мотивът най-вероятно е спор заради момиче и криворазбрана мъжка чест,..

публикувано на 27.11.25 в 16:59

Възстановенo е движението по ремонтиранoто Голямоконарско шосе

Възстановено е нормалното движение на автомобили по ремонтирания участък на Голямоконарско шосе. Трафикът в участъка от Хладилника до отбивката за Царацово не е спиран, откакто започна реконструкцията. Движението за автомобили обаче беше ограничавано от пътни знаци и табели.  Сега този проблем го няма. Единствено за кратко се ограждат участъците, в..

публикувано на 27.11.25 в 14:14

Задържаха мъж в Пловдив, откраднал матраци за 77 000 лева

Разследващи от пловдивската Икономическа полиция разкриха схема за присвояване на чужда собственост в големи размери. Задържан е 42-годишен шофьор на камион, който отклонил стока на водеща фирма за матраци, предназначена за износ в Румъния.   Срещу него е образувано досъдебно производство по сигнал, че на фирмата е нанесена щета за 77 000 лева,..

публикувано на 27.11.25 в 13:59

За втори път кола връхлита аптеката на ъгъла на улиците "Богомил" и "Родопи"

Лека кола влетя в аптека на ъгъла на улиците „Богомил“ и „Родопи“ в Пловдив снощи около 22 часа.  Инцидентът става след като  заради  отнето предимство колата се блъска с такси, отскача от платното и влиза в сградата с цялата си предница. Няма пострадали хора. От полицията съобщиха, че на виновния шофьор е съставен акт за нарушение..

публикувано на 27.11.25 в 12:48

Издирват млада жена, откраднала стоки за 120 лв. от дрогерия

Пловдивската полиция издирва млада жена, заподозряна за кражба на стоки от дрогерия на ул. „Тракия“ 54 а в града. Откраднати са 2 козметични продукта за лице на обща стойност над 12 0лв. При преглед на записите от видеокамерите станало ясно, че млада жена изважда артикулите от опаковките им с етикети за защита от кражба, прибира ги в чантата си..

публикувано на 27.11.25 в 11:22