Река Марица не представлява непосредствен риск за Пловдив, заяви в интервю за предаването „Ден след ден“ по Радио Пловдив арх. Чавдар Тенев, председател на Камарата на архитектите в града.
По думите му, тежките поражения по Черноморието са резултат както от природни фактори, така и от човешка небрежност и неефективна система на управление.
„По Черноморието големи поразии са нанесени от двата основни фактора — от една страна природата, а от друга — хората и цялата система на управление, с толкова много институции, което много трудно ще се промени. Надявам се обаче, че тези примери и нещастия ще накарат институциите да проявят по-голяма отговорност“, коментира арх. Тенев.
Той определи управлението на Пловдив като „инфантилно“, визирайки идеята в дъното на коритото на река Марица да се изгражда парк и алеи за велосипедисти.
„Вместо да се занимават с почистването на коритото, има инфантилната идея долу, в самото дъно, да се прави парк с алеи, пейки и детски площадки. Това е толкова несериозно“, подчерта архитектът.
Според него, по-големият риск за Пловдив е не от наводнения, а от земетресения, тъй като градът попада в активна сеизмична зона.
Арх. Тенев съобщи още, че Камарата на архитектите в Пловдив подготвя конкурс за Сахат тепе, чиято цел е да се активира архитектурната мисъл и да се предложат решения за по-активно използване на пространството около хълма.
В звуковия файл можете да чуете цялото интервю с арх. Чавдар Тенев.След серията тежки катастрофи в Пловдив през последните дни – сред които и трагичният инцидент на Околовръстното шосе, отнел живота на майка, баща и едното им дете – темата за пътната безопасност отново излезе на преден план. За причините и решенията e разговарът с осемкратния рали шампион на България и основател на Академията за безопасно шофиране..
Могат ли протестите да променят ситуацията в държавата? Въпросът идва след снощното бурното недоволство в София и днешния отзвук за преработка на проектобюдежета. А отговорите са някъде между силата на обществото и слабостите на политиците. Според психолога Пламен Димитров, когато говорим за сила и слабост, неизбежно се поражда конфликт. А..
На ресторант ще ни е по-скъпо през следващата година , прогнозира регионалният представител на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) за Пловдив Еньо Енев. По думите му секторът се присъединява към общото недоволство срещу проектобюджета за 2026 г., който според бранша не е приемлив. Енев подчерта, че за разлика от..
Професор Митко Димитров от Института за икономически изследвания на БАН анализира рисковете, свързани с новия държавен бюджет. Според него, ако бъде приет, България ще навлезе навлиза в опасна дългова спирала с очаквано увеличение на съотношението на дълга към БВП над 36%. Той критикува факта, че увеличението на разходите се финансира чрез нови заеми..
В отворено писмо Българската болнична асоциация (ББА) и Националното сдружение на частните болници заявиха, че категорично не са съгласни с предложените в проекта за бюджет на НЗОК за 2026 г. промени. Според тях механизмът за финансиране на заплатите на лекари и специалисти по здравни грижи чрез държавни трансфери през Касата е неправилен...