Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Даваме празен чек на кмета за транспорта в Пловдив

Веселина Александрова
Снимка: Фейсбук

Общинският съвет на Пловдив ще гласува утре предложение да даде разрешение на администрацията на кмета за нова обществена поръчка за градския транспорт на града през следващите десет години. Темата коментира в програма „Ден след ден“ на Радио Пловдив общинският съветник от ПП–ДБ Веселина Александрова.

„На заседанието на правната комисия чухме две изненадващи твърдения – първо, че Пловдив имал най-хубавия градски транспорт в страната, и второ, че всичко било наред. А реалността е различна“, каза Александрова.

По думите ѝ проекторешението, което предстои да се гласува, дава на кмета пълна свобода сам да определя параметрите на поръчката. 

„Ние не можем да подписваме празен чек. Законът изисква Общинският съвет да зададе поне основните параметри на услугата. Например според Наредба №2, вече има ново изискване – поне една градска линия да бъде достъпна за хора с увреждания. Това не е предвидено, а така решението става незаконосъобразно“, коментира тя.

Според Александрова подобен подход може да доведе до съдебни спорове, които ще забавят процедурата и ще оставят града без редовен транспорт. 

„Ако поръчката бъде обжалвана, може цяла година да няма сключен договор, а разходите ще се платят от джоба на пловдивчани“, предупреди тя.

Общинският съветник припомни, че при прекратяването на договорите със сегашните превозвачи е имало идея общинската фирма „Екобус“ да поеме част от линиите. „Още тогава казахме, че срокът на новите договори трябва да е по-кратък, за да може след това да се даде възможност на "Екобус". Но сега тази идея е забравена“, допълни Александрова.

Тя изрази притеснение и от липсата на контрол от страна на Общинския съвет: „Даваме пълни правомощия на кмета. Ако това решение се приеме в този му вид, то опорочава процедурата от самото начало“, посочи съветникът.

Според нея по време на заседанието на правната комисия към ОбС Пловдив първоначално е имало резерви за десетгодишните договори, но след уверенията, че Пловдив имал „най-добрия градски транспорт“, дискусията стихнала. „Честно казано, не знам какво ще се случи на сесията утре“, призна Веселина Александрова.

Тя коментира и напрежението около ул. „Леденика“, където миналата седмица започна изрязването на дървета. След покана от жители на квартала тя е съдействала за среща с администрацията. 

„Най-големият успех е, че успяхме да получим обещание трасето да бъде ясно обозначено – да се забият колчета и да се направи визуализация на проекта върху карти. Хората искат да знаят какво точно ще се прави“, каза Александрова.

По думите ѝ мненията в квартала са разделени – едни искат новата улица, други се опасяват за зеленината. „Важно е ремонтът да е прозрачен и да щади околната среда. Така се гради доверие“, обобщи тя.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Човешкият фактор убива на пътя

След серията тежки катастрофи в Пловдив през последните дни – сред които и трагичният инцидент на Околовръстното шосе, отнел живота на майка, баща и едното им дете – темата за пътната безопасност отново излезе на преден план. За причините и решенията e разговарът с осемкратния рали шампион на България и основател на Академията за безопасно шофиране..

публикувано на 27.11.25 в 16:20
Пламен Димитров, председател на Дружеството на психолозите в България.

Вербалната агресия в парламента взриви улицата

Могат ли протестите да променят ситуацията в държавата? Въпросът идва след снощното бурното недоволство в София и днешния отзвук за преработка на проектобюдежета. А отговорите са някъде между силата на обществото и слабостите на политиците.  Според психолога Пламен Димитров, когато говорим за сила и слабост, неизбежно се поражда конфликт. А..

публикувано на 27.11.25 в 16:05
Еньо Енев

Ресторантьори предупреждават за фалити догодина

На ресторант ще ни е по-скъпо през следващата година , прогнозира регионалният представител на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) за Пловдив Еньо Енев. По думите му секторът се присъединява към общото недоволство срещу проектобюджета за 2026 г., който според бранша не е приемлив.  Енев подчерта, че за разлика от..

публикувано на 27.11.25 в 11:18

Няма икономически разум в предложението за бюджета

Професор Митко Димитров от Института за икономически изследвания на БАН анализира рисковете, свързани с новия държавен бюджет.  Според него, ако бъде приет, България ще навлезе навлиза в опасна дългова спирала с очаквано увеличение на съотношението на дълга към БВП над 36%.  Той критикува факта, че увеличението на разходите се финансира чрез нови заеми..

публикувано на 27.11.25 в 11:11

НЗОК трябва да плаща медицинска дейност, а не заплати

В отворено писмо Българската болнична асоциация (ББА) и Националното сдружение на частните болници заявиха, че категорично не са съгласни с предложените в проекта за бюджет на НЗОК за 2026 г. промени. Според тях механизмът за финансиране на заплатите на лекари и специалисти по здравни грижи чрез държавни трансфери през Касата е неправилен...

публикувано на 27.11.25 в 11:03