В края на лятото започват ремонтите по проектите за модернизация на образователната инфраструктура във Варна. Това каза за РВ Лилия Христова, директор на дирекция Образование в община Варна.
Причината - над 19 млн. лв. по два проекта за модернизация на образователната инфраструктура ще получи община Варна по оперативна програми „Региони в растеж”. Срокът на проектите е 30 месеца и обхваща девет варненски училища и три детски градини.
По първия проект ще бъдат обновени две общински професионални гимназии. Това са професионалната гимназия по икономика „Иван Богоров” и гимназията по горско стопанство „Николай Хайтов”. Там средствата, които са предвидени са почти 2 млн. и 800 хил.лв.
По втория проект ще бъдат обновени още седем училища и три детски градини. За тях общо ще бъдат изхарчени 16 млн. и 309 хил.лв.
Парите са за реконструкция на сгради, боядисване и ремонти на стаи, коридори и санитарни възли, както и за обновяване на физкултурните салони и дворовете на учебните заведения. В част от сградите ще бъдат изградени рампи и асансьори, ще има и обособени кътове за отдих.
Имаме 5. училища с готови проекти - 1-во ОУ, училищата „Найден Геров”, „Димчо Дебелянов”, „Пейо Яворов”, „Константин Арабаджиев” . Там са извървени процедурите до край. В момента върви подготовка на тържната документация за обявяване на обществените поръчки за изпълнение на първите пет училища, които имат готови проекти и подготовка на документацията за обявяване на конкурс по инженеринговите дейности на другите пет образователни институции. Това са училищата „Стефан Караджа” и „Никола Вапцаров”, както и ЦДГ „Светулка”, ЦДГ „1-ви юни” и филиалът на детска градина „Ян Бибиян”.
Във времето как ще бъде процедирано?
При най-добро стечение на обстоятелствата процедурите би трябвало да приключат в края на месец май. Ако има много обжалвания се надяваме до края на юли-август да бъдат приключени в най-дълъг срок във връзка с тези, които имат готови проекти.
Аз го виждам от средата на лятото да започне същинската дейност.Обществената поръчка ще бъде обявена за пет позиции за училищата с готовите проекти и всяка позиция ще има отделен изпълнител, така че има възможност да се работи едновременно. Тук искам да подчертая, че е свързано с организацията на учебния процес. В момента правим план за начина, по който да се работят строително – монтажните работи без да се нарушава учебната дейност, тъй като тя е регламентирана по закон и трябва да започне на 15 септември.
Голямо предизвикателство е да организираме процеса така че да можем да съвместим 2 в 1.
Останалите пет училища, които нямат готови проекти?
Там процедурата е малко по-дълга.търси се изпълнител на инженеринг, след което ще чакаме да бъдат направени проектите, ще се остойностят и тогава ще започнат строително – монтажните работи. Процедурата е ясно разписана.Те може би ще бъдат започнати на малко по късен етап, вероятно следващото лято.
Защо двете професионални гимназии са обособени в отделен проект?
Защото ОП Региони в растеж е така разписана. Има отделна ос „професионални гимназии” и двете училища попадат в тази категория.
А, училищата, които не са обновяване скоро?
Ние имаме приоритетна програма и ако забележете капиталовата програма на община Варна и заложените средства за ремонти, ние действаме много методично в тази посока. Училище „Черноризец Храбър” разширението му вече е факт. Тази година ще направим оградата и дворното пространство. Там ще има и спортна площадка. Догодина ще видите едно изцяло обновено училище извън ОП Региони в растеж. Същото се получи и с училището в кв. Виница. Там за три години почти приключихме с всичко, което е нужно като строително – монтажни работи.
Започваме ремонт на тоалетните на училищата „Васил Друмев” и „Иван Рилски”, тъй като това са две стари училища и оттам нататък ще вървим – в зависимост от средствата, да ги дообновяваме. Затова ще се стремим съвместно с проектите по ОП Региони в растеж да подпомагаме другите училища, които са извън зоните за въздействие на проектите.
При училищата, които делят една сграда във Варна как ще се процедира?
Така, както се процедира в момента с училищата „Иван Богоров” и „Антон Страшимиров”. Ако определено училище попадне в проект, той засяга цялата сграда и на практика ще се ползва и от двете училища.
Общо над 19 млн. лв с или без ДДС?
С ДДС. Общо 20 млн. лв. ще влязат в образователната инфраструктура на общинските училища. Отделно от това има още две училища, които също са по ОП Региони в растеж по друго направление. Едното е НУИ „Добри Христов”, което е към Министерство на културата и Спортното училище, което под шапката на Министерство на младежта и спорта. Освен това има още осем професионални гимназии, които ще влязат в ОП Региони в растеж, но там процесът ще се ръководи от Министерство на образованието и науката...
Тази година ли?
Да, всеки момент се очаква да се подпишат договорите на Североизточния район за държавните професионални гимназии между МОН и МРРБ.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл:Малко над 19 млн.лв. по два проекта за модернизация на образователната инфраструктура ще получи община Варна. Парите са по оперативна програми „Региони в растеж”, каза за РВ директорът на общинската дирекция Образование и ръководител на основния проект..
За две минути във Варна може да се намери вейп с наркотично вещество в него както от ученици, така и от възрастни. Това се случва най-често чрез познати през телефона, могат да се намерят през дилъри, а също и през много момчета и момичета, които..
Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество..
Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях..
Имен ден празнува днес певицата Йоанна Драгнева. В предаването на Радио Варна "Новият ден" тя разказа, че носи името на своя дядо Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в Националната музикална академия. Самата Йоанна е завършила..
Повечето политически сили имат интерес поне временно да вкарат държавата в релси и да бъде съставено правителство, за да бъдат успокоени обществените тревоги. Най-лошият вариант пред страната ни са поредни предсрочни избори. При евентуални такива не е..
В сезона на дебелите сметки за отопление и изтънелите джобове след празниците е добре да си припомним съветите на специалисти как да спестяваме. От 1 януари цената на електроенергията за битовите потребители се вдигна средно с 8%. Да проветряваме по..
Преговорите за съставяне на управленско мнозинство се фокусират върху конкретни мерки, липсва обаче разговор за реформи и за бъдещото развитие на страната. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна политическият анализатор доц. Иво Инджов...