Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фармацевтичният съюз ще настоява за твърда цена на лекарствата за даден период от време

За съжаление в страната има седем области, в които няма нито една аптека, която да изпълнява целия пакет от услуги, предназначени за домашно лечение, които се покриват от НЗОК - частично или изцяло. Според статистиката, която е публикувана в уеб платформата „мАптека”, в област Варна липсват аптеки, предоставящи тези услуги в десет общини (Аврен, Аксаково, Белослав, Ветрино, Вълчи дол, Девня, Долни чифлик, Дългопол и Суворово - с общо население над 100 хил.души). Това е така защото аптечната дейност е класифицирана като търговия на едро. Всичко останало остава на бизнес интересите на собствениците и няма държавна подкрепа и регулация на тази социална услуга, която изпълняват аптеките, разказа проф. Илко Гетов-председател на Българския фармацевтичен съюз:

"Трябва да въведем и да се опитаме да приложим немския модел на т.нар. твърди цени за определен период от време. Не говорим за фиксирана цена, защото фиксирана цена няма в пазарната икономика. Но лекарствата трябва да бъдат с твърда цена за един обозрим период от време, шест месеца или една година,  с цел хората да не бъдат насочвани към конкретни обекти заради някаква минимална отстъпка или привидна такава, в рамките на няколко стотинки, а да бъдат насочвани към съответните обекти на базата на услугата, качество и разбира се професионализъм по отношение грижата за пациентите".

Тук се заражда един друг въпрос, малко в бъдещ план. Тък като е ясно, че рецептите на хартия вече ще бъдат заменени от електронни такива. Как ще се сработи тази системата в аптеките според вас?

"Ние сме готови за тази система, защото Българският фармацевтичен съюз въведе електронна членска карта на нашите колеги, още преди две години, през 2015-та. И ние сме готови с т.нар. идентификция на магистър-фармацевта тогава, когато тябъде факт. Идеята е и модерният подход е рецептата да се генерира от лекаря, тя да се поставя в един т.нар. "облак" (база данни), общо пространство. И тогава, когато пациентът дойде в моята аптека, аз на базата на неговата здравна карта или на неговия персонален номер, с моето разрешение да работя, т.е. моята карта - да мога да отворя тази рецепта, да я изпълня и да няма хартии, и да няма разкарване на хората обратно при лекарите и т.н. Въпрос на консенсус между политици и професионалисти - това е моето мнение".

И за тези сигнали, които хората могат да подават към организацията (Български фармацевтичен съюз), нека да припомним!

"Да, това е една гореща линия, така да я наречем. Това е за пациентите, лекувани с инсулин. Тогава, когато те немогат да намерят съответния инсулин, ние имаме такава услуга, да потърсим инсулин в съседни аптеки, в съседни общини и възможно най-близко от местоположението, от където ни се обаждат. За съжаление, през месец януари над 130-сет сигнала имаме. Разбира се тук има и метеорологичните условия, проблемите със снегонавяванията и т.н. оказаха влияние и просто лекарства немогат да стигнат до съответните места, но ръста е повече от трикратен, спрямо минали периоди. Това означава, че отново имаме активизиране на паралелната търговия".

И на края - две-три думи за сайта, който видяхме - www.mapteka.bg, който е достъпен до всеки един от нас.

"Абсолютно, да - www.mapteka.bg, това е платформа, създадена от Фармацевтичния съюз, на която могат да се правят справки и да се потърсят аптеки и услуги, които те осигуряват. И съответно визуализация на статистически данни за това колко аптеки има, колко население обслужва, колко магистър-фармацевти, каква е аптеката, къде се приготвят лераства..."

Точно тук щях да ви прекъсна, защото за мен беше полезно да науча, знам, че във Варна две са аптекие, в които се приготвят лекарства. Но в случая ще мога да видя, ако ми се наложи в друг град къде мога да използавам тази услуга.

"Абсолютно, точно така. В друг град ако пътувате и не знаете къде е най-близката аптека, може да видите, включително ние имаме амбиция в рамките на 2017г., дори и работното време да включим".

Ще бъде наистина много удобно за хора, които не са от съответния град!

"Точно така!”.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светлана Драганова

Април – от минус 2 до плюс 30 градуса

След гъстите почти целодневни мъгли през последните дни във Варна и преваляванията от дъжд, в четвъртък имахме за малко слънчево време. И вместо да вадим от гардероба вече летните дрехи, от следващата седмица ще трябва да извадим по-дебелите якета и да слагаме отново шапка.  През първите дни на  април на места ще превали и сняг сочи прогнозата на..

публикувано на 04.04.25 в 08:15

Alex Callier (HOOVERPHONIC): Предимството на инди групите е, че хората не те разпознават по улиците

Интервю с Alex Callier (HOOVERPHONIC) На 10 април белгийската инди банда HOOVERPHONIC ще отбележи в България 25-годишнината от издаването на емблематичния „The Magnificent Tree“. Групата идва в София по покана „BGTSC“. Мястото е клуб „Joy Station“. HOOVERPHONIC идват със струнен квартет, за да претворят на живо „The Magnificent Tree“. SLOW..

публикувано на 04.04.25 в 08:00

Сега ми трябва глътка светлина

„Сега ми трябва глътка светлина“ – така се нарича новата стихосбирка на добричката поетеса Петранка Божкова. Книгата включва 59 стихотворения, разпределени в пет тематични цикъла. Поетичните изповеди разкриват широк спектър от чувства, тревожни въпроси, съмнения, радости и надежди. Петранка Божкова е филолог по образование и дългогодишен кореспондент..

публикувано на 03.04.25 в 08:00
Иво Инджов

Иво Инджов: Ахмед Доган вече е минало

Заплахата пред ДПС е Делян Пеевски, Ахмед Доган вече е минало. Доган трябва да бъде вече обект на исторически изследвания. Това коментира политическият анализатор Иво Инджов в контекста на очакващото се решение фракцията на Ахмед Доган да оттегли подкрепата си към кабинета "Желязков" и появилите се спекулации за разцепление на ДПС-ДПС. Митът за Сокола..

публикувано на 02.04.25 в 08:35
Георги Господинов и Анджела Родел с наградата „Букър”

Анджела Родел: "Букър" е награда за българската литература

Анджела Родел е родена в Съединените американски щати. Следва езикознание в университета Йейл. Актриса, музикант, преводач. Живее и работи в България. Превежда романа на Георги Господинов "Времеубежище", който беше отличен с наградата "Букър". "Преводач съм от 20 години. Учила съм много от други автори, преводачи-колеги. Приемам наградата като хубаво..

публикувано на 01.04.25 в 08:45

Галин Ненов-KillaBee - за музиката, бийтбокса и предстоящото второ издание на "Lord Of The Mic"

Галин Ненов се занимава с бийтбокс от 17 години. Познат под псевдонима KillaBee, той е двукратен национален шампион на България. През годините е участвал в различни проекти - от народна музика, през хип-хоп и дръм енд бейс, до джаз. През последните няколко години участва на фестивалите Varna Jazz Days, RADAR, Varna July Fest, а миналата година..

публикувано на 31.03.25 в 00:13

Георги Ангелов (История.BG): Образованието ни е от 19 век

Образователната ни система е трагична. Учебниците в повечето случаи са безобразни. Историята у нас се преподава така, както се е правело в Западна Европа през 19 век. Това каза за Радио Варна преводачът Георги Ангелов, водещ на телевизионното предаване История.BG. Георги Ангелов е категоричен, че в западната част от континента по предмета "История"..

обновено на 30.03.25 в 10:40