Той е на 38 години, роден е край морето – във Варна, но предпочита планините. Започнал случайно преди 10-тина години, днес е в листата на непрекъснато разрастващия се брой български ултрамартатонци. Онези, за които разстояния като 100 км. или 100 мили се измерват не в час или два по магистралата, а в примерно няколко алпийски върха, толкова прохода, хиляди метри денивелация, литри вода, болки в коленете и стотици хиляди крачки...
Иван Димитров е един от организаторите на Persenk Ultra, 160 км. ултрамаратон в Родопите, който вече пета година се провежда в края на август.
Само преди дни – в средата на юли, Иван Димитров заедно с още няколко българи, успешно финишира в Ronda dels Cims. Познато още като обиколката на Андора, Ronda dels Cims е и най-трудното ултрамаратонско състезание в Европа и едно от най-тежките в света.
Какво представлява ултрамаратонът?
- По дефиниция, това е всичко, което е по-дълго от класическото маратонско тичане, което е 42.195 км. Има много различни категории за ултраматон – 50 км., 100 км., 100 мили...
Вие какви ултрамаратони бягате?
- Основно в България съм тичал аз, като най-популярния ултрамаратон в България е „Витоша 100”, обиколка на Витоша. Този маратон съм тичал седем или осем пъти.
Как човек стига да идеята да пробяга едно ”фрапантно” на пръв поглед разстояние?
- При мен стана случайно. Аз съм планинар. Обичам планините. Обичам дългите преходи и така от един много дълъг преход, в който участвах преди 8 години. На този преход видях, че има и други хора, които се опитват да произтичат цялото разстояние. Тогава за пръв път разбрах, че съществува такова нещо като ултрамаратон, виждайки го със собствените си очи. Започнах по-сериозно да тичам и да пробвам и аз да изтичам същото разстояние. Малко по малко се запалих и ми хареса.
Както се казва „Ако нещо е много лесно, не си струва да го правим.
Ако е много трудно,
си струва да се пробваме
отново и отново, и отново”.
Връщате се буквално дни след като сте пробягали най-тежкото най-трудното ултрамаратонско бягане в света?
- Може би не е в света, но в Европа със сигурност. И по-специално от типа „100 мили”. Състезанието се проведе в Андора и е дълго 170 км. То е едно от най-трудните, защото има огромна денивелация.
Най-ниската точка е около 1200 м. надморска височина. Най–високата е 1950 м.
В рамките на тези 170 км.
16 пъти се изкачваме над 2600 м.
Сборно, денивелацията е 13 500 м. Огромно предизвикателство с марката „Най-трудно състезание”.
Освен, че е голямо предизвикателство, лично за вас какво беше?
- Лично за мен по-важни бяха предните 8 месеца, отколкото самото състезание. Аз съм горд с подготовката, която направих.
Като състезание е изключително трудно, дори е болезнено на моменти. Успявах да минавам 10 км. за около 3 часа.
През цялото време ли бягахте?
- Не, по скоро никъде не съм бягал. Те са толкова стръмни планините, че не става за бягане. Пътеките са прокарани в алпийски терени подобни на нашите Рила и Пирин.
Те просто са намерили
най-трудните пътеки
към тези върхове и са ги свързвали
един след друг
в една обиколка на държавата Андора.
Ако трябва да сравните релефа там как да си го представим?
- Мальовица е добър пример. Вихрен е добър пример. Мусала е добър пример.
Колко души средно участват в това състезание?
- По времето, когато се провежда състезанието, се провеждат общо 5 различни състезания. В тях участват около 1300 човека, но в Ronda dels Cims, което е най-популярното, участват около 400 човека.
По-малко от половината
успяват да финишират,
горе-долу около 200 човека.
Повече физиката помага или повече психиката на ултрамаратоните?
- При първото състезание на човек, физиката е нещото, което помага. Но, след първото състезание съм
абсолютно сигурен,
че само психиката
помага.
Тя е единственото, което може да те накара да стигнеш до финала.
По време на първото изкачване имах такава една дупка в мотивацията и психиката си. През цялото време докато стигна до върха си повтарях „Защо го правя това нещо?”, „Защо тичам ултрамаратони?”, „Време е да се откажа от тези неща...”
Кой идиот ме накара?
- „Кой идиот ме накара?”... Включително съм си мислел „Дано да ми стане нещо лошо – примерно, стомахът да ме свие, да почна да повръщам, само и само да се откажа от тази Ronda… Но след като се изкачих на този връх повече нямах такива притеснения. Общо взето се разсея тази психическа умора и така гледах положително много на нещата.
Видяхте ли Андора?
- От високо, само от високо видяхме Андора.
Трябва ли да си луд, за да си ултраматонец.
- Помага... помага!
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..
Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..
С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..
Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..
Увеличаване на всички пенсии, приемане на закон за възрастните хора, който ще даде възможност за социална защита и предпоставка за европейско самочувствие и достоен живот на пенсионерите, безплатни здравни грижи и обслужване в съответствие със стареенето, понижаване цените на лекарствата за пенсионери и инвалиди. Това са част от исканията на..
Разкриването на участъци на полицията и на пожарните служби на територията на курортните комплекси ще даде по-голяма сигурност за безопасността на туристите, които почиват в тях. Това каза в предаването „Новият ден“ Красимира Стоянова от Сдружение „Българска хотелска асоциация“. В курортите край Варна такива участъци има само в к.к. „Албена“,..
Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..