Тази вечер в Народния театър "Иван Вазов" е официалното откриване на българското председателство на Европейския съюз. С гледна точка към тази роля на страната ни в управлението и определянето на приоритетите на Съюза чуйте философа проф.Георги Каприев, ръководител на катедра "История на философията" към Философския факултет на СУ „Св. Климент Охридски", който бе и в журито на театралните награди "Аскеер" м.г.:
Не мисля, че председателството трябва да се надценява. Това е ротация, нещо без което не може, така да се каже. То нито е отвоювано от нас, нито някой ни наказва чрез него. Това е нещо в административния ред на ЕС. Разбира се, България в частност българското правителство, би било в състояние да постави на масата неща, които нас ни вълнуват повече отколкото други. Лично аз не съм безкраен оптимист, че това ще се случи. Боя се, че няма такъв тактически план. По-скоро ще премине в типичния български патос на доброто домакинство.
Кои са тези въпроси според Вас?
Т.нар. Европа на две скорости е един много сериозен въпрос. Има плюсове и минуси, трябва да се търсят баланси. Тоталното подценяване на географски нашата част от ЕС, вкл.Гърция. Определени икономически договорености трябва да се предоговорят, защото са направени така, че нововлизащите да търпят определени загуби. Европа е култура, не е иконoмика, не е география, не е инфраструктура. Тя е всичко това, понеже е една култура. И въпроса за т.нар. региони, те не се мислят политически и икономически, а преди всичко културно - приносът на този регион и как той може да бъде осъществен. Ето това е сериозна политика. Съжалявам, нямаме такава.
Целия коментар чуйте в звуковия файл:
24 златни, 34 сребърни и 25 бронзови медала, или общо 83 призови места са спечелили състезателите на Морски клуб – Балчик. Това е равносметката организацията, която обучава в тънкостите на прекрасния спорт ветроходство общо 88 деца. „2024 година беше изключителна за нас! С радост споделяме основните моменти, които затвърдиха клуба като лидер в..
Новата инициатива на международния литературен фестивал „Варна Лит“ е търсенето на таланти в писането на текст за сцена сред варненските гимназисти на възраст над 15 години. Нарича се „Ателие за творческо писане“ и негов автор е Даниела Цочева – един от организаторите и вдъхновители на всички инициативи на „Варна Лит“. Тя даде насоки на..
Да бъде въведена оценка за дисциплина и да се обърне внимание на възпитанието на учениците като мярка за подобряване на резултатите и преодоляване на насилието в училищата. За това настояват от синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", каза председателят му Юлиян Петров в предаването на Радио Варна Post Factum. От десетки години се опитваме да обясним..
На Бабинден – денят, посветен на акушерите и грижата за новия живот – проф. Емил Ковачев, управител на СБАГАЛ "Проф. д-р Димитър Стаматов" - Варна, сподели своите впечатления и предизвикателства от изминалата година. В болницата през 2024 г. са родени 1881 деца, включително 51 многоплодни бременности, най-често близнаци. Най-малкото бебе, което е..
Най-знаковата дума за България през изминалата 2024 година е Шенген. Това сочи класацията на традиционното проучване на платформата за грамотност "Как се пише?" за 2024 година. Това се прави за четвърта поредна година. За втори път се представя и класация на най-споменаваните личности в медиите. На първо място е Доналд Тръмп, следван от Бойко..
„Участието на БСП в управлението е целувка с дявола, защото всяка партия, която прескочи своите червени линии, тя се отказва от своите идеи, а партия без идеи е политически покойник“. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна председателят на партия „Българска пролет“ Велизар Енчев. След влизането на „БСП-Обединена левица“ в..
Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..