Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да "хакнеш" тялото си

Орлин Бобчев

Икономист по образование, програмист по професия, биохакер по призвание - това е варненецът Орлин Бобчев. Интересът му към логиката и новите технологии, от една страна, и към жизнените процеси и биологията като цяло, от друга, го довежда до тяхната пресечна точка - човешкият организъм в съвременния свят. Хората от хилядолетия са изкушени от желанието да разберат и да изследват потенциала на своето тяло, но едва в наши дни с развитието на науката имат реалната възможност да направят смели стъпки в тази посока.

Но какво е биохакинг? Това е първият въпрос към Орлин Бобчев, който беше гост в предаването Улица "Събота".

Биохакингът най-често се приема като средство за подобряване на човешкото тяло, но той също така е и начин на мислене при решаването на даден медицински проблем. Областите на изследване на биохакинга са различни - от режима на хранене и начина на живот на съвременния човек до генното инженерство.

Най-лесната стъпка, която човек може да предприеме, за да се справи с даден здравословен проблем, е да промени начина си на хранене. Но Орлин Бобчев съветва преди да се захванем с тази задача, да се уверим, че сме добре информирани за това как отделните храни и хранителни вещества действат на човешкия организъм. Защото процесът на самоизследване е комбинация от познания и наблюдения върху собственото ни тяло и за това как то реагира на отделните храни, на външните условия и на различни стресови ситуации.

А освен чисто човешкото любопитство, има ли други причини да не спираме да търсим отговори в тази посока?

Ако човечеството не се развива технологично, то ще изчезне. Това, което в момента се случва в областта на биохакинга и изследванията на човешкото тяло, индустрията ще въведе в практиката до 10 години, така че бъдещето вече е тук, макар и много от нас да не го осъзнават.

След 20-ина години медицината ще е много различна - пациентът ще бъде основна част от вземането на решение при здравен проблем. Всеки човек ще има устройство, чрез което ще се свързва със специалисти от всички краища на света и по този начин ще се достига до най-адекватното лечение. А и изкуственият интелект ще се намеси сериозно в играта.

Чуйте още от интересния разговор в интервюто на Добо Мързов с Орлин Бобчев, а ако искате на научите повече по темата, посетете сайта biohacking 1337.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Николай Филипов: Българинът, който поставя огнени рекорди с най-лютите чушки в света

Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..

публикувано на 24.07.25 в 09:25

„Мотодзен. Рокерски истории“ – новата книга с разкази на Красимир Симеонов

Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..

публикувано на 23.07.25 в 08:00

Изложбата „А сега накъде?“ на Владимир Ванков - въпросът е винаги отворен...

В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно  на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..

публикувано на 22.07.25 в 08:00

Pi Stoffers (LORD OF THE LOST): Артистите трябва да създават, каквото искат да създават

Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...

публикувано на 21.07.25 в 09:45
Богдан Богданов

Богдан Богданов, ПП: Репресиите срещу нас няма да спрат, очакваме сценарият с Благомир Коцев да се повтори и в Благоевград

Според бившия министър на икономиката и настоящ депутат от ПП/ДБ, в момента управлява коалицията Борисов - Пеевски. В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция", той заяви, че тази коалиция ще работи докато бъде постигната абсолютна диктатура, за да наложат стария модел. „Разбраха, че с нас не могат да го наложат“- каза народният представител...

публикувано на 19.07.25 в 15:45

Адв. Бранимир Балачев, ГЕРБ/СДС: Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва

Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва. Това обяви в ефира на обзорното предаване „Позиция“ депутатът от ГЕРБ/СДС Бранимир Балачев. Той заяви, че според информацията, с която разполага, има достатъчно материал за повдигане на обвинение в организирана престъпна група. Народният представител припомни странното напускане на Диан Иванов..

публикувано на 19.07.25 в 14:39

Andreas Kisser (SEPULTURA): 40 години са красива история

Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..

публикувано на 18.07.25 в 08:00