Бизнесът трябва да прозре, че всичко, което правим в университетите, е в негов интерес. Това каза в интервю за Радио Варна проф. д-р Евгени Станимиров, ректор на Икономически университет – Варна.
Според него, за да са по-конкурентоспособни фирмите и предприятията у нас, те трябва да заложат на иновациите и да изградят ясна стратегия как да реализират по-ефективно своя продукт на пазара. По негови данни делът на иновативните микро и малки предприятия в България е три пъти по-малък от този на предприятията в Западна Европа. Като сигурен залог за успех на бизнеса, експертът определя именно инвестицията в обучението на младите хора, които да реализират потенциала си в страната. Той припомни, че Икономически университет- Варна неотдавна бе домакин на форума "Хоризонт Европа – образование, иновации, научни изследвания". „Приветствани бяхме затова, че сме дръзнали, че сме имали смелостта да се включим в инициативата на европейски университети, която оформя т. нар. шампионска лига в образованието през следващата година.
Българската икономика ще бележи ръст през 2021 г.
Експертът коментира и каква ще бъде общата икономическа картина в страната и Европа в близко бъдеще и какви ще са послдедиците от кризата с КОВИД-19. Прогнозата му е, че България ще изпадне в рецесия за около година, но е оптимист, че икономиката ни ще бележи ръст през 2021 година. Според него това ще зависи от съживяването на бизнеса в Западна Европа, защото в България много от предприятията се явяват подизпълнители на големите компании. „Само в автомобилния клъстер имаме около 130 компании и около 50 000 служители, което озназчва, че ако стартира работата в индустриите в Западна Европа, до 2 месеца след това нещата ще тръгната в позитива посока и за нас, изрази убеждението си икономистът. Експертът не споделя мнението, че у нас ще се развие апокалиптичният сценарий, в който безработицата в края на годината ще достигне равнище от 10%, а Брутният вътрешен продукт ще се свивие със 7 на сто. „Българската икономика ще зависи основно от микро и малките предпериятя, защото те съставляват над 99 % от всички субекти, което измеримо с работната сила представля - 85% от заетите.
Кризата ще даде перспективи за развитие на много бизнеси
„Когато говорим за криза, никога не бива да се разсъждава за кризата по принцип. В някои браншове тя ще даде силно негатовно отражение, но в други - перспективи за развитие. Зависи бизнесите в кой бранш попадат, зависи каква е самата бизнес позиция в конкретния бранш“, каза още проф. Станимиров. Той обясни, че една и съща фирма, която работи на различни пазарни сегменти постига и различни резултати, като сравни големите хотели и къщите за гости. 30 - 35 % от големите хотели няма да отворят заради изискванията във връзка с пандемията, това просто няма да им бъде рентабилно, прогнозира проф. Станимиров.
Селският туризъм е спасителната сламка за сезона
Експертът е на мнение, че селският туризъм ще влезе в своя разцвет. По думите му поведението на потребителя коренно се е променило заради възникналата ситуация със заразата от КОВИД-19. Според него много хора вече ще предпочетат семейното уединение в къщите за гости.
Чуйте подробностите от разговора на Даниела Стойнова с проф. д-р Евгени Станимиров в прикачения звуков файл:
Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..
Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..
Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..