Фактът, че църквата "Света София" ще бъде отворена за молитви на мюсюлманите в края на този месец означава ли, че вече няма да е достъпна за християните? Въпросът задава Жаклин Бодурова, варненка от арменски произход и член на Българския форум за междурелигиозен диалог и сътрудничество. Тя определя превръщането на църквата в джамия като израз на нетолерантност от страна на мюсюлманите към християните:
"Съществуването на християнски храм в сърцето на Истанбул говори много за историята по време на Константинопол. Турската държава чрез този свой акт показва доминиране над християнския свят и така се затваря една страница от летописа."
Същевременно не трябва да се забравя, че Турция предостави голяма част от средствата за реставрацията на българската желязна църква "Свети Стефан" в Истанбул и назначи турски архитект да я реализира. Според Бодурова от една страна това представлява признателност към паметта на цариградските българи и към архитекта на храма, който е арменец по произход. От друга страна обаче Турция цели България да се отнесе със същото уважение към реставрацията на джамии с историческо и културно значение - "Баня Баши" в София, Джумая джамия в Пловдив и Томбул джамия в Шумен:
"Обявяването на църквата - музей "Света София" в джамия представлява един недобър политически трик от страна на Ердоган към християнския свят."
Припомням, че според патриарха на арменската общност в Турция, храмът „Света София“ в Истанбул е достатъчно голям, за да бъде използван и от двете религии - християнската и исляма. Подобно решение, според него, би предизвикало „аплодисменти“.
Чуйте повече в прикачения файл:
Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..
Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..
Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..