72-годишен варненец е най-възрастният участник в масовия колоездачен преход "Дунав Ултра: Следвай реката 2020", приключил неотдавна. Петър Димитров измина маршрута от 730 километра за 7 дни и успешно финишира в крайната точка на приключението - Дуранкулак.
Родом е от добричкия край, служи като военен офицер в Царево и след пенсионирането си в началото на 90-те години се установява във Варна. Споделя, че спортува през целия си живот и обича колелото от детството си, но дълги години във военното училище и в армията практикува други спортове. Качва се отново на колелото едва след приключване на активната военна служба.
За Петър Димитров велосипедът и дългите самотни часове на каране по шосетата на България не са само хоби - те го вдъхновяват и му помагат да се възстанови от коварна болест преди няколко години. "През 2014 година бях диагностициран с рак, минах всички процедури, операция, курсове на терапия. Благодарен съм на лекарите - нашата медицина, колкото и да я критикуваме - помага. И така - животът продължи. Тогава ме вдъхнови и мотивира историята на Ланс Армстронг - много известен колоедач, спорна личност, но също е преборил рака и дори след болестта става още няколко пъти победител в обиколката на Франция! Искам да кажа - хора не се молете, борете се! Животът на всеки един е в неговите ръце. Моето разбиране е, че първо човек трябва да остане насаме със себе си. Няма нужда от излишни съвети и съжаление. Спортовете, с които може да остане със себе си, са пешеходният туризъм, маратонът и колоезденето. Докато карам 6-8 часа аз съм сам със себе си, имам достатъчно време да обмисля и да взема решение, ако не днес, то утре. През това време всичко в организма се движи и възстановява, до всяка частица на организма достига кръв, а кръвта лекува... И след диагнозата рак има живот!"
Чуйте споделена неговата история в интервю на Валерия Василева.
Ивалин Славов е свещеник в Катедралния храм "Успение Богородично" във Варна. Той е роден в Исакча, Румъния. Майка му е с руски корени, а б аща му е българин. О тец Ивалин е учил и в България, и в Румъния. Завършва Духовната семинария в София и Богословския факултет на университета в Букурещ. Служи в храма в Асеновград, а през 2006 г. Светият синод..
Козунакът е един от главните герои на великденската трапеза редом до яйцата и агнешкото месо. Приготвянето му обаче не е лесна работа. Не е и чак толкова трудна. Стига човек да има желание и най-вече търпение. За щипката любов е ясно. От нея във всеки свой козунак прибавя шеф Филип Спасов, който отдавна е изгубил бройката на приготвените от..
Поколението на подрастващите днес е поколение на зависимости от материалното. Това е поколение, при което всичко се получава веднага. Поколение, което не може да изчаква и да отлага. Това подчерта в интервю за Радио Варна проф. д-р Христо Кожухаров , ръководител на Втора Психиатрична клиника към Университетската многопрофилна болница за активно..
Не е далеч моментът, в който човек ще е междупланетен вид. Това каза Виктор Данчев, технически директор на Ендуросат - българската компания, работеща в сферата на космическите технологии. От компанията вече са изстреляли десетки сателити и обслужват стотици клиенти. Той е убеден, че футуристичната перспектива за пенсиониране на Марс, която за мнозина..
Градската художествена галерия във Варна представя арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“. Тя е проект на Нов български университет. РИ ще бъде експонирана в подпокривното пространство на галерията до 28 април. Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ е вдъхновена от ръкописа от 1953 г. „Холандският пейзаж през XVII век и..
В края на 2023 г. Красимир Милчев издаде миниалбума "Пречистен". Изданието може бъде слушано във всички музикални онлайн платформи, а Lay-Zy, както е псевдонимът на артиста, наскоро пусна видео към едно от парчетата - "Наивен съм бил". "Наивен съм бил" е продължение на предходния ми сингъл, "Живот в лъжа" - разказва..
В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..