Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Диaна Димова: Без носии губим родовата си памет

Юбилейната XXV национална конференция „България в световната история и цивилизации – дух и култура“  се проведе тази събота и неделя във Варна.

Този уникален за времето си форум събира през годините вдъхновени изследователи на българската история, на духовния път на българите през вековете и стана свободна трибуна за преодоляването на идеологическите бариери,  на многобройните фалшификации за нашето минало.

Докладваните нови проучвания разшириха представите ни за началото на българската държавност много преди създаването на Аспарухова България, за древната Варненска цивилизация и приноса на българите в развитието на Европейската цивилизация, за богатото наследство на народното творчество.

Издадените през годините сборници с доклади от конференцията имат важен принос в българската историография, те попълват множество бели петна в нея.

По време на форума бяха представени и типични български носии от различни региони на страната.


Да се докоснеш до 100 годишна носия, да усетиш аромата на лавандулата, лъхащ от нея; да те омаят цветните шевици, да си представиш как тази носия е изработена от уменията и старанието на българката от периода на Възраждането.


Да се възроди духът на миналото, споменът от бабината ракла, магията на дреха, която е повече от дреха..., защото в нея има кодирани символи, живителна енергия.

Всичко това усети репортерът ни Ваня Славова докато разговаря с Диaна Димова- колекционер на носии от всички краища на България.

-  Как се насочихте към колекционирането на носии?

- След едно участие в Жеравна, понеже ми подаряваха различни носии да нося, в един момент се наложи повторно да облека носия, а аз исках да бъда различна всяка година. Така отидох и си купих първата, с която започна моята страст. Усещането, когато облечеш носия е коренно различно.

- Вие в момента колко носии притежавате в колекцията си?

- Не съм ги броила, със сигурност са над сто, но целта ми е друга: да събера носии от всички краища на България, които впоследствие да бъдат експонирани в изложби, ревюта на носии, за да може младите хора да проявят желание да се облекат с тях; да проявят интерес към наследството ни.

- В момента с каква носия сте?

- Носията е от родното ми село Тенево, Ямболско. Тя е била собственост на Кера Манева, която е родена 1904 година. Интересното за нея е, че е била омъжена в едно елховско село-Богорово и на пазвата на носията е пришила поли от тронски сукман, понеже навремето всяка жена е искала да изглежда колкото се може по-добре. Кера Манева е обогатила носията.

- Да кажем за нашите слушатели, че тази носия е много цветна, с много орнаменти, богата, пищна.

- Да, носията е богато извезана с тифтик- това са били конци, които са били изключително скъпи, от Истанбул. Това не е сукман, това е везана рокля, а престилката е зюмбюлена.

- Къде я открихте вие тази носия?

- Който търси, намира, за това ходя по селата, питам, разпитвам и повечето носии са купени от собственици.

- Скъпи ли са тези носии?

- С времето ще стават все по-скъпи, понеже вече са рядкост. Много от хората не ги ценят- изхвърлят ги, горят ги, а така губим родовата памет.

- Какво ви е личното усещане, когато сте облечени така?

- Усещането е магично. Спокойствие, уравновесеност, пренасяш се в друга вселена. Във времето, когато е било спокойно, хората са се веселили, правили са седенки, гълчали са си. Имало е друг аромат във въздуха.

Целия разговор може да чуете и в прикачения звуков файл:







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Не е далеч моментът, в който човекът ще е междупланетен вид

Не е далеч моментът, в който човек ще е междупланетен вид. Това каза Виктор Данчев, технически директор на Ендуросат - българската компания, работеща в сферата на космическите технологии. От компанията вече са изстреляли десетки сателити и обслужват стотици клиенти. Той е убеден, че футуристичната перспектива за пенсиониране на Марс, която за мнозина..

публикувано на 16.04.25 в 08:05

Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ в ГХГ - Варна

Градската художествена галерия във Варна представя арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“. Тя е проект на Нов български университет. РИ ще бъде експонирана в подпокривното пространство на галерията до 28 април.  Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ е вдъхновена от ръкописа от 1953 г. „Холандският пейзаж през XVII век и..

публикувано на 15.04.25 в 08:20

"Наивен съм бил" - новото видео на Lay-Zy

В края на 2023 г. Красимир Милчев издаде миниалбума "Пречистен". Изданието може бъде слушано във всички музикални онлайн платформи, а Lay-Zy, както е псевдонимът на артиста, наскоро пусна видео към едно от парчетата - "Наивен съм бил". "Наивен съм бил" е продължение на предходния ми сингъл, "Живот в лъжа" - разказва..

публикувано на 14.04.25 в 08:20

Най-бюджетният турист Красимир Раданов – Дарми за околосветското си пътешествие "Колумбия, Еквадор, Перу ...“: „Хората са добри навсякъде“

В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..

публикувано на 11.04.25 в 08:05

Производител: По-скъпи ще са родните плодове, заради измръзването на овошките от 70 до 100%

Оч аква се много сериозен ръст на цените на п лодовете ,  за ради щетите на всички трайни насаждения от застудяването, които са над 70%. Много големи проблеми със студове и проблем с реколтата има и в страни, които са традиционни доставчици за България на плодове като Турция и Гърция.Това коментира Синан Вейсал, който има..

публикувано на 10.04.25 в 08:50

Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия във Варна

Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Тя е проект на Нов български университет и е насочена към младите публики. Създадена е от екип от преподаватели и студенти. „В огледалото на Рембранд“ предлага висококачествени репродукции на хелиогравюри от колекцията на Нов български..

публикувано на 10.04.25 в 08:20

Експерт: Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите

Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите, а записите да служат като доказателство в съда. Това мнение изрази Ивайло Желязков от Европейския център по транспортни политики. Според него е необходимо въвеждането на изискване за наличие на  устройството в колата, както за аварийния комплект, тъй като това ще има..

публикувано на 09.04.25 в 09:00