"За варненци образът на човек с триножна камера е познат още от времето на лагеруването на френския корпус край града през 1854 г. Първото професионално фотографско ателие отваря едва след 1872–1873 г. Тогава в морския ни град като фотографи идват предимно арменци, гърци и германци, и именно те организират работилниците си на две улици – търговската „Голяма Преславска“ и „Княз Борис“. Присъствието им и начинът на работа привличат вниманието на жителите не само с „правенето на фото“, а и като възможност за нов поминък. Установяването на фотографите следва своята география ..."
С тези думи започва пътуването на Жоро (Георги) Генчев в света на фотографите, работили във Варна от малко след зората на фотографията през 1839 г., когато Луи Дагер публично представя за първи път фотографския процес пред Френската академия на науките и изящни изкуства до днес. Първата част от монографията му - "Фотографите и градът от тогава до днес", която представя фотографите във Варна до 1947 г., вече е факт, публикувана от издателство "Изток-Запад".
"Давам си сметка, че идеята да разкажа за варненските фотографи зрее от години в мен, провокирана от много, понякога дразнещи, факти. Единият е, че имената на редица значими професионалисти, днес тънат в забрава. Проучването на професионалната фотография в града има цел да разкаже как е била практикувана, как са изглеждали фотоработилниците, преди да станат ателиета. А също и как новата изобразителност превръща фотографите във властелини на времето и спомените.
Днес светът ни е преобладаващо образен, технологиите промениха начина на получаване на изображенията. Свидетели сме на нещо ново и интелигентно, външно приличащо на фотографията. Именно цифровизацията направи илюстрацията по-бърза и икономически изгодна. Възползвайки се от това, човеците днес масово произвеждат спомени, препълвайки пространството с образи.", обяснява Генчев.
Търсенията и събирането на информация за творилите във Варна фотографи - още от времето на Кримската война - отнемат на Генчев години. Следите им, наследството им и снимките направени от тях изискват ровене, комуникация с хора на различни места в света. Дори и днес излизат снимки, направени назад в десетилетията в Южна Африка, САЩ или различни страни в Европа.
И още от Жоро Генчев.
"Поради това и след като събрах и подредих техните работи и дела, съставих сборник от миниатюри на и за тях – фотографите, благодарение на които днес имаме образен спомен за града ни, превърнал се в реликва.
Непознатата история на военната фотография, запечатала и дни като днешния30 години делят Варна от първата фотография в Париж
Вечер с творчеството на добруджанския краевед Георги Казанджиев ще се проведе днес в Регионалната библиотека "Дора Габе" в Добрич. Поводът е 85 години от рождението на писателя, автор на над 60 книги. Краеведските изследвания на Георги Казанджиев обхващат период от над 50 години от живота му. Те са посветени на различни селища от област Добрич -..
Изложбата "От Киноцентъра до музейната витрина" ще бъде открита на 7 февруари, петък, от 14 часа в Музея на Възраждането. Експозицията включва 15 автентични народни носии от фонда на Историческия музей в град Попово . Облеклата са част от колекция, събирана през 70-те и 80-те години на миналия век от екипа на серийния игрален филм "Капитан..
Министерският съвет прие решение за извършване на разходи за 2025 г. от централната администрация на Министерство на културата и държавните културни институти осъществяващи дейност в областта на сценичните изкуства. С решението се предлага да бъда осигурено финансиране на държавните културни институти, осъществяващи дейност в областта на сценичното..
С шедьовъра на Пучини, неговата последна творба „Турандот“, във Варненската опера ще отпразнуват Деня на любовта. Точно на 14 февруари публиката ще гледа великата музикална любовна история за китайската принцеса Турандот. Арията “Nessun dorma” ще звучи в изпълнение на тенора Валерий Георгиев в ролята на принц Калаф, Турандот ще оживее с гласа на Йоана..
Една дата не стига. Обявеният за 19 август концерт на Ник Кейв се оказа недостатъчен – билетите свършиха за 20 минути, а интересът оправда всички очаквания. Жаждата за тази интимна среща с гениалния артист остава неудържима. Затова Кейв и Колин Грийнууд ще се качат на сцената на Античния театър за втора вечер – 20 август 2025. Още една възможност да..
THE SMASHING PUMPKINS и SKUNK ANANSIE на сцената на "Hills of Rock 2025". Култовата 90-тарска вълна залива Гребната база в Пловдив това лято. THE SMASHING PUMPKINS идват за първи път в България. Те са една от онези банди, чрез които алтернативният рок не просто съществува, а оформя култура. С меланхоличния си, но мощен алт-рок, кристално чисти китари,..
„Ботушът” е пиеса, пресъздаваща една от хилядите истории след преврата през 1944 година. Авторът Лило Петров е от поколението, което не е учило за този период от историята в училище. "Ние в същото време живеем в тази незатворена рана на онова време и от страна на моето поколение има интерес и една голяма тайна и неразбиране на тези..