Навръх професионалния празник на брокерите на недвижими имоти ви срещаме с Юлия Хвърчилкова - отдала 18 години от живота си на професията. Професия, която по думите й продължава да се развива с много бързи темпове и става все по-привлекателна за младите хора.
"Всички съвременни младежи търсят бързо кариерно развитие, гъвкаво работно време и справедливо заплащане. Брокерската професия може да им даде всичко това", коментира интереса на младите към професията Юлия Хвърчилкова.
Едно от предизвикателствата пред брокерите на недвижими имоти е да намерят правилния подход към клиента. Според Юлия Хвърчилкова, най-важните качества са комуникативност и самодисциплина.
"Брокерът трябва да е гъвкав в стресови ситуации и в много бързо променяща се среда. Да работи добре в екип и да не гони лични интереси. Най-голямото предизвикателство обаче е брокерът да може да разбере своя клиент", посочи още тя. И напомни, че не на последно място, брокерът трябва да притежава необходимата квалификация. От своя страна клиентите също е добре да проверяват това преди да се обърнат към услугите на дадения посредник. Клиентите у нас обаче нямат този навик, каза Хвърчилкова и допълни, че в нейната 18-годишна практика, само един клиент я е попитал за нейната професионална квалификация.
За съжаление и днес продължават порочните практики в бранша. Най-често срещаните похвати на нелоялните брокери и фирми са фалшивите обяви.
"Това са нереални обяви, с изкривени характеристики на имота, неактуални и откровено измислени", каза Юлия Хвърчилкова и посъветва всеки клиент първо да провери дали фирмата има сайт.
"В XXI век няма как фирма да е без сайт. Важно е хората да проверят дали брокерът, който е дошъл в имота им фигурира в тази агенция. Не са редки случаите, в които хора се представят за брокери, а те всъщност не са", подчерта Хвърчилкова.
Тя посъветва хората никога да не дават пари извън офиса на фирмата, без присъствие на мениджър или собственик и винаги да изискват подписване на договор за посредничество. Според Хвърчилкова обаче, не са редки случаите, в които и самите клиенти са нелоялни към брокерите в опита си да го "заобиколят" и да не платят за услугата като след време потърсят контакт директно със собственика на имота.
Проблем по думите на Юлия Хвърчилкова е фактът, че много от клиентите не разбират същността на брокерската професия.
"Те рядко съдействат при анкетиране, когато искаме да разберем какви са техните нужди. Клиентите асоциират брокера с обявата, а не с това, че този човек може да им бъде полезен в цялостния процес", коментира брокера.
Според нея, клиентите не са станали по-придирчиви, а по-скоро са по-объркани.
"Клиентите са залети с всякаква информация, което обаче не ги прави по-информирани, а по-объркани", коментира Хвърчилкова.
Динамичната обстановка в световен мащаб с пандемията, а след това и войната, не са се отразили негативно на имотния пазар, категорична беше тя. Българите търсят сигурност за своите спестявания, чрез инвестиция в недвижимо имущество, каза още Юлия Хвърчилкова.
Освен много динамика, в професията има и много куриозни ситуации при срещите с клиенти. Юлия Хвърчилкова се спомни за някои от тях в своята практика.
"Спомням си една от първите ми сделки. Беше в квартал Виница. Една дама си закупи таванско помещение в новострояща се сграда. Строежът беше в много ранен етап. Две години по-късно, тя дойде в офиса и ме помоли да й покажа къде се намира сградата, в която си е купила имот, тъй като беше забравила", спомни си Хвърчилкова.
"Друг случай, за който сега се сещам беше от квартал Галата, където две дами искаха да си закупят апартамент. Условието им обаче беше да е на 300 метра от морето, защото ги е страх да не ги залее цунами", спомни си още с усмивка брокера.
Въпреки дългогодишната си практика, тя не спира да се усъвършенства, което за нея е от изключително значение. За това спомагат и многобройните обучения, които Национално сдружение "Недвижими имоти" организира за да повиши квалификацията на брокерите.
Подобен форум предстои от днес в София по повод професионалния празник на брокерите и 30-та годишнина от създаването на сдружението. В конференцията ще участва и гост-лектор от САЩ.
Чуйте интервюто на Иван Барбов с Юлия Хвърчилкова:
Доколко устойчиви могат да бъдат партньорските взаимоотношения при възникването на трудности и способни ли са двама души да поставят личния си интерес на заден план в името на това, да съхранят връзката си? Този и други вълнуващи въпроси задава новият български късометражен филм “Сън или не”, който ще направи своята премиера на 27 април във..
Всечестни отци, представители на монашеството, братя и сестри, скъпи чеда на Варненската и Великопреславска епархия, Христос Воскресе! Всесърдечно поздравяваме всички вас с великия празник на Светата Пасха. Наистина този е „празникът на празниците и тържество на тържествата“ (Пасхален канон, песен 8). Ние празнуваме избавлението на човеците..
Златен медал в многобоя за българския ансамбъл на световната купа в Баку. Уникално съчетание на обръчи и топки. Българките тотално взривиха залата с играта си.
Козунакът е един от главните герои на великденската трапеза редом до яйцата и агнешкото месо. Приготвянето му обаче не е лесна работа. Не е и чак толкова трудна. Стига човек да има желание и най-вече търпение. За щипката любов е ясно. От нея във всеки свой козунак прибавя шеф Филип Спасов, който отдавна е изгубил бройката на приготвените от..
Ивалин Славов е свещеник в Катедралния храм "Успение Богородично" във Варна. Той е роден в Исакча, Румъния. Майка му е с руски корени, а б аща му е българин. О тец Ивалин е учил и в България, и в Румъния. Завършва Духовната семинария в София и Богословския факултет на университета в Букурещ. Служи в храма в Асеновград, а през 2006 г. Светият синод..
Поколението на подрастващите днес е поколение на зависимости от материалното. Това е поколение, при което всичко се получава веднага. Поколение, което не може да изчаква и да отлага. Това подчерта в интервю за Радио Варна проф. д-р Христо Кожухаров , ръководител на Втора Психиатрична клиника към Университетската многопрофилна болница за активно..
Не е далеч моментът, в който човек ще е междупланетен вид. Това каза Виктор Данчев, технически директор на Ендуросат - българската компания, работеща в сферата на космическите технологии. От компанията вече са изстреляли десетки сателити и обслужват стотици клиенти. Той е убеден, че футуристичната перспектива за пенсиониране на Марс, която за мнозина..