Продължава експедицията на колегите Доротея Николова и Румен Сарандев, които в рамките на три дни са в бесарабската част на Украйна. Проектът "България за Украйна" е иницииран от една от дигиталните агенции у нас, създадени от бесарабски българи. Той цели събирането и предаването на офис техника, която не се използва в офисите, за да може да се даде нов живот за образователния процес в украинските села и градове. Даренията се предоставят на различни училища в района.
Заради промени в програмата за предоставянето на тези дарения на българските села обаче (бусът е престоял на митницата в Орливка за около 7-8 часа), Румен и Доротея решават да организират собствена програма и да посетят част от селата, планирани в графика. В следващите дни населените места ще получат своите дарения от ръководителите на проекта "България за Украйна".
Вторият ден от посещението в Украйна за нашия екип е посветено на няколко населени места, едно от които се казва Чийший. Името на населеното място в буквален превод означава "урожай", "плодородие". На четири села - половината гагаузки, половината - български, е кмет Никола Богоев. Във Варна можем да завидим искрено за начина, по който се организират нещата в това село в Бесарабия, както и за енергията и размаха, по който се работи в него.
Селското училище в Чийший е изключително. В него учат почти 300 деца (по списък - 297). В учебното заведение функционира лингафонски кабинет. Това е място, в което се учат чужди езици. На такава технология могат да завиждат много български училища, включително и някои от елитните варненски гимназии.
Гордост за селото е и музикалната група.
Румен Сарандев и Доротея Николова видяха и предприятието в Чийший, в което преди войната са работили около 15 души. Негов собственик е Пьотр Михайлич. Преди войната там се преработвала вълна и са се шили завивки, но сега в етапа на военните действия Пьотр шие спални чували и якета за военните. Казва, че до момента е направил около 50 – доста леки, доста големи и доста ефикасни.
Голяма гордост за кмета на Чийший е местният музей. Оказва се, че първите изповедални книги в населеното място са от 1820 г. За това свидетелстват запазените регистри за това кой от жителите тогава - от 1820 г., се е изповядвал заедно със семейството си.
Другата голяма гордост е църквата в селото. Тя е оцеляла по време на големите гонения в бившия Съветски съюз. Тогава този храм се спасява. Още една църква - тази в Болград, благодарение на жителите си, които застават пред тракторите, е оцеляла в тези години. Населението е изключително вярващо и почитащо старите традиции. От тук - село Чийший, и от храма в Болград, е преминавало цялото черкуване на българското население в Бесарабия.
Подробностите чуйте в звуковия файл:
Една от спирките днес, 11 май, когато отбелязваме Деня на светите братя Кирил и Методий, е село Каракурт. Това е единственото албанско село на територията на Бесарабия.
Българи, албанци, гагаузи и украинци, децата с флаговете си... Там всички празнуват заедно делото на равноапостолите.
Как посрещнаха екипа там? Чуйте документалния запис от празника:
Екипът ни присъства на тържество за дарението на 10 компютъра, с които ще се оборудва един кабинет в училището.
В поредицата от дарения по украинските села Румен Сарандев и Доротея Николова отидоха и до село Банивка. Това е родното село на Генерал Иван Колев. Там е издигнат паметник в негова чест. В Банивка се намира най-големият културен дом на територията на Бесарабия. Атракция в населеното място са кукерите на Банивка. Впечатляващ е и музеят там.
Проблемите с разкопаните улици и трудния достъп до домовете на жителите на местност Пчелина още са актуални. Жители на местност Пчелина се срещнаха с депутата д-р Десислав Тасков и кмета на район 'Младост" Христо Христов. Според Николай Йотов сега неволите на всички живеещи в новообразувалия се квартал са свързани с липсата на синхронизация на работата..
Жителите на Слънчево, община Аксаково подготвят подписка срещу заповед на Министерството на земеделието и храните, която предвижда фирма, която се занимава с отпадъци, да рекултивира терен в близост до селото. Теренът е 85 декара, държавна собственост, които са съвсем близо до селото, обясни кметът Красимир Михалев. Оттам минава големият..
Сняг вали във Варна, Добрич, Шумен, Разград, Силистра и Нос Калиакра. Дъжд вали в районите на Бургас, Ахтопол, Нос Емине, Шабла и Русе. Количеството на валежа е от 1 до 4 мм., в Североизточна България има слаба снежна покривка от 1 см. Температурите, измерени в 6 часа: Варна и Нос Калиакра 0 градуса; Добрич и Шумен /-1/; Разград /-2/; Силистра..
Този сезон по Южното Черноморие се очаква впечатляващ ръст на туристите от Германия, показват резервациите в Слънчев бряг. Ранните записвания от немския пазар са с 35% повече от същия период на миналата година. Повече чужди туристи се очакват и по Великден. Причините са както съвпадението на католическия и източноправославния Великден, така и..
Парадът на лалета в Университетската ботаническа градина в Балчик (УБГ) е в своя пик, съобщават от управата на парка. Оттам допълват, че тази година палитрата от цветове включва над 45 000 луковици от общо 63 култивари градински и ботанически лалета. Новите сортове са 27 на брой от всички групи лалета - ранноцъфтящи, средноранни, късноцъфтящи и..
Американски невролог и италиански епидемиолог, чиято работа революционизира лечението на множествената склероза, спечелиха престижната награда за пробив, наградата, наречена "Оскар за наука". Стивън Хаузър и Алберто Ашерио получиха признание за продължилия десетилетия труд в изследване на инвалидизиращото невродегенеративно заболяване, което..
Докато много любители на бира в централноевропейската държава се отказват от кръчмите, често за да спестят пари, чешките професионалисти в областта на бирата се стремят да бъдат включени в списъка на ЮНЕСКО сред световното културно наследство като възможен стимул. Чешката бирена култура заслужава място в списъците на нематериалното наследство на..