Село Житница има важно стратегическо и икономическо значение за провадийския и изобщо варненския регион, а преди години е било и административен център. В селото е имало и много хора - силна интелигенция, развити инфраструктура и благоустрояване. Имало е здравен кабинет, зъболекарски кабинет, местните споделят, че са раждали децата си на село обгрижвани от медицински специалисти. Разцветът на селото е в средата на миналия век, когато в него са живеели малко над 1700 души. Днес са останали около 850, от тях 10 процента българи. Два ромски етноса си делят селската територия – бургуджии и копанари. Има едно семейство калайджии и едно турско семейство, дошли от района на Бургас. И чужденци има - няколко семейства англичани, едно семейство руснаци и едно семейство – германец с рускиня. Но за тях местните споделят, че били саможиви хора и не пожелали да се впишат в общоселския живот. И другото забележително в селото – имат 15 двойки близнаци. Догодина от читалището са решили да направят среща на всички близнаци – от най-малките до най-големите.
Житница е разположена на 9 км (по права линия) югоизточно от Провадия, област Варна, край малката Манастирска река, ляв приток на Провадийска река. Източно от селото е язовир Тръстиково. В миналото селото е познато с името Чешнеджи, Тестеджи. Днешното му име е от 14 август 1934 г. и произлиза от богатата му земя, на която добре виреят житни култури, сочат данни в Историческия музей в Провадия. На километър и половина западно от Житница, върху платото зад Тестеджи дере, е имало средновековна крепост и селище. Трудно е да се уточни кога селото е застроено на съвременното си място. В изворите за първи път то се среща през ХVІІ век. Населението е било смесено – християни и мюсюлмани. Около 1848 г. в Тестеджий е открито първото новобългарско килийно училище. В него преподава абаджията Пеню, по-късно е заменен от Тодор Панайотов. Отначало обучението на учениците в Тестеджий се извършва в частни къщи. През 1860 г. е започнат строеж на специална училищна сграда. Няколко години по-късно през 1867 г в селото е издигнат и храма “Св. Димитър”. Средище на културния живот в Тестеджий става основаното през 1902 г. читалище – „Никола Вапцаров”. Неговото начало се свързва с името на учителя Стоян Митков, завършил образованието си в Образцов чифлик, Русенско.
Историята за селото разказа Димитричка Стефанова, която е била учителка по история 40 години.
Охранител на нивите в село Житница е Димитър Шидеров. Пази от набези царевицата, слънчогледа и пшеницата. Казва, че няма кражби, но пък че трябва да има пазач. Не тази работа, обаче, му е на сърце, а друга – да ходи на лов. Димитър Шидеров е ловджия и председател на Ловната дружинка в селото. Още като 10 годишен бил прострелян в лицето с пушка и се наложило баща му да вади с пръсти сачми от лицето му. Останала му една над веждата и с нея си е и до днес. Още от дете харесвал лова. Днес има 4 пушки. Споделя, че преди години е имало много животни, но с новото време почти са изчезнали, заради масовия лов през годините. Най-голямото животно, което е отстрелял е около 180 кг. диво прасе през 2013 г. Зъбите му са 24 см. и са изложени в ловния дом в селото. За този трофей получава и бронзов медал от Държавна комисия.
Две институции в село Житница са в основата на ограмотяването на деца и възрастни – училище и читалище. Основното училище „Христо Ботев“ е в малка едноетажна сграда. И учителският състав е малък, но сърцат. Петте стаи, които са годни за ползване от учениците са чисти, подредени и украсени благодарение на педагогически и непедагогически персонал. В училището няма физкултурен салон и никога не е имало. При хубаво време децата играят на двора, а в лошо време се организират занимания по стаите. Сирма Цанева е временно изпълняващ длъжността директор от 2020 година. Децата постоянно намаляват, а основният проблем е ниската раждаемост, сподели тя. Тази година първокласниците са само седем. Притесненията са ,че догодина ще са още по-малко. В Житница учат децата и от съседното село Манастир. Всички деца са от ромски произход, но всички знаят български език, защото са посещавали детска градина и в едното и в другото село. Трудно оцелява малкото селско училище. Въпросът е до кога ще го има?
За разлика от училището положението в читалището е коренно различно. То е ремонтирано и продължава да се обновява. С едно изключение – кино-салонът е затворен за ползване, защото е направен от дърво и не отговаря на изискванията за пожарна безопасност. Надеждите са скоро и той да бъде ремонтиран, разказа Маринка Атанасова, която е секретар на Народно читалище „Никола Вапцаров-1900“. Имат заседателна зала, младежки клуб, библиотека, читалня, съблекалня. Сега подготвят и зала за събития, където да се организират различни тържества.
Имах късмета да се срещна с мъжа от единственото семейство калайджии в село Житница. Казва се Христо. На 42 години е и чакаше на центъра да дойде камион със строителни материали. Христо има 4 деца. Разказа, че всички са направени с любов. Спомня си как е пътувал из страната с родителите си като малък. Пътуват с каруца и спят на палатка – според особеностите на калайджийския занаят. Родителите му се установяват трайно в село Житница. Днес вече почти никой не калайдисва тенджери и други домакински съдове, разказа Христо. Сега основната му работа е като строителен работник у нас и в чужбина и изхранва семейството си с нея. Зимата ходи в Германия, лятото е на село. Благодарение на труда си успява преди няколко години да си купи къща в Житница. Има още две къщи в села в Ямболско и Старозагорско.
Кмет на село Житница е Марин Демирев. Пише дълга история като кмет – за първи път го избират през 2003 година и кметува до 2010 г. През 2015 г. местни жители го поканили да се кандидатира пак, той приема и го избират. И така до днес. Общо 14 години е кмет и споделя, че в тази работа най-много му харесва това, че работи с хора. Сега е на 72 години и е решил на местните избори да се кандидатира отново. Сподели, че иска в селото да има едно кафене, където да се събират местните. Да се похвалят и да се оплачат, да потъгуват за старото време и да помечтаят за по-добри времена, каквито всички искаме за родните си места.
По ваш сигнал проверка защо се бавят плащанията от държавата към социалните асистенти? Интерюв със заместник-кмета на Община Варна Снежана Апостолова. Дипломанти от Института за кулинарни изкуства във Варна представиха своите проекти под наслов „Иновация и креативност“. Правната комисия към Общински съвет-Варна даде положително..
Каква е съдбата на излезлите от движение автомобили, които все още са паркирани в много от варненските квартали – разговор по темата със зам.-кмета в Община Варна, Илия Коев; Репортаж от ул. „Д-р Пискюлиев“ във Варна, където от днес стартира асфалтиране на улицата, по която се извършваше ремонт дълго време. Това ще доведе до използването на..
„Сутрин като стана, нямам търпение да си легна“, беше написал някой в социалните мрежи тази сутрин. На тези, които нямат търпение да превключат на честотите на Радио Варна когато станат, Иван Барбов, Александър Йорданов и звукорежисьорът Недялко Добрев обещават приятни сутрешни емоции във времето от 6.00 до 10.30 часа. Сладко да ви..
Специално интервю с Melissa Bonny (AD INFINITUM, KAMELOT). Представяне на дебютния албум на UNTOLD STORIES " Wind and Memories" – разговор с Даниел Елисеев. Димитър Димитров за новия албум на АТЛАНТИК "Atlantic In The Ocean Of Metal". В предаването ще звучи музика на: NIGHTMARE, К.П.М.Д., MASTER, H.E.A.T, GBH, VALHALORE, ALIEN WEAPONRY и др...
Страхил е малко село в община Вълчи дол, близо до границата с област Добрич, както и до някогашната граница с Румъния. Населението на селото е едва 17 души, предимно възрастни хора. Десетилетия назад обаче съвсем не е било така. Животът в село Страхил е процъфтявал, имало е работа и за младите. Нещо, което днес го няма. Много често, когато..
"Тайната на успеха е в това да започнеш", е казал големия писател Марк Твен. И какво по-хубаво от това да започнеш новия ден с чаша кафе и Радио Варна. При нас са интересните теми, актуалните новини и хубавата музика. Иван Барбов, Александър Йорданов и звукорежисьорът Венци Фотев ви очакват във времето от 6.00 до 10.30 часа...