Българския лекарски съюз активно участва в дигитализацията. Изключително много се тревожим, когато нещо се прави не по правилния начин и в нарушение на права на отделни групи от населението, включително и на лекарите, защото това би довело до провал за стратегията за дигитализация. На 16 октомври 2023г. влезе в сила забраната за издаване на хартиени рецепти за антибиотици, и оттогава досега българските лекари са издали 204 230 рецепти, като по тях изпълнение продължава да бъде 66%, а анулираните са 14 164.
Това заяви председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров по време на пресконференция на тема: „Защо така въведената електронна рецепта няма да ограничи продажбата на антибиотици и няма да е успешна в борбата с антибиотичната резистентност?", предаде БГНЕС.
"Преди 16 октомври 2023г. са издадени 44 000 електронни рецепти", добави д-р Маджаров.
Той обясни какви са трудностите за издаването на електронни рецепти, с които се сблъскват лекарите. "Лекарите, които не са регистрирани като лечебно заведение, нямат възможност да издадат рецепти. Това са 70% от лекарите. Безплатно мобилно приложение може да бъде използвано само ако имаш регистрирани лечебно заведение и електронен подпис, защото няма възможност за генериране на на QR код", поясни той.
Д-р Маджаров коментира, че само 2938 от 3380 аптеки са изпълнили бели рецепти, и запита какво се случва с останалите 442 аптеки. "Проследяването и контрола на лекарствените препарати у нас на практика към този момент е само на ниво изписване на рецепта", коментира той.
Председателят на БЛС посочи, че настояват за връщане на паралелното използване на двата вида рецепти. "Възстановяване на паралелното използване на хартиена и електронна рецепта да е за определен период от време. През това време хартиената рецепта задължително да се качва от фармацевта в НЗИС и да се съхранява след изпълнението й", настоя той. Освен това БЛС настоява за въвеждане на ефективен контрол от страна на държавата на доставката и складовите наличности в аптечната мрежа с цел реално сравнение отпуснати и налични медикаменти.
Заместник-председателят на Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов обясни каква е разликата между свободната продажба на лекарства и тези, които са по НЗОК.
"Електронната рецепта по НЗОК беше въведена първо като електронен документ, които се обменя между различни институции без да има хартия. БЛС и всички лекари участваха активно в този процес, и той се реализира първи, но там има една много голяма разлика. Първо, при този вид отпускане на медикаменти пациентът посещава лекаря, подписва се на амбулаторния лист, и отива и си взима лекарствата от аптеката, НЗОК заплаща на аптеката цената на тези лекарства или разликата чак когато тя бъде изпълнена точно. Когато се изписват лекарства в тази електронна, както я нарекохме "бяла" рецепта, там пациентът заплаща съответната сума и си отива. Тук надлежният контрол остава единствено там, той се случва в аптеката. На 15 000 електронни рецепти, които към момента се издават основно за лечение на диабет и с антибиотици, до октомври има 800 проверки, като те категорично не са били насочени само към начина на отпускане. Разлика между електронната рецепта по НЗОК и тази е основно в липсата на контрол при втория вид. Ние сме за абсолютен контрол и прозрачност", посочи той.
В четвъртък, 24 юли от 8:30 часа, предстои ключово гласуване в Народното събрание - депутатите ще разгледат на второ четене предложените промени в Закона за висшето образование (ЗВО), които трябва да регламентират таксите за обучение във висшите учебни заведения. Въпреки уверенията на министъра на образованието, че таксите ще бъдат намалени,..
От 8 август до 31 декември догодина цените на стоките и услугите задължително трябва да се обозначават в лева и евро, решиха на първо четене народните представители с промените в закона за въвеждането на еврото в България. В рамките на този период търговците няма да могат да повишават цените, ако това не е обосновано от обективни икономически фактори,..
Европейският съюз въведе по-благоприятни правила за издаване на шенгенски визи на турски граждани, които ще улеснят пътуванията в рамките на Шенгенското пространство. Новите правила, приети на 15 юли, ще позволят поетапно издаване на многократни визи с по-дълъг срок на валидност за турски граждани с установена история на редовни и законосъобразни..
Младежкият отбор по пожароприложен спорт, в чийто състав влизат 13 юноши и девойки от школа „Огнеборец“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс, Варна, 2 девойки от Провадия и двама младежи от Видин, се завърна с 1 златен, 2 сребърни и 4 бронзови медала от участието си Международното състезание по "Пикач къп", което се проведе на 20 и 21 юли в Мерхатовец,..
По-пълноценна почивка за ученици и учители около празниците и между двата срока предлагат експертите от Министерството на образованието и науката в проекта за график на учебното време, който е публикуван за обществено обсъждане. Образователният министър във Варна: Задачите по природни науки ще са лесни за тези, които учат с разбиране Почивката..
Потребителите играят голяма роля в регулирането и сигнализирането за неизправности или обърквания в преходния период до официалното въвеждане на еврото у нас на 1 януари 2026 г. и в първия месец след това, когато ще може да се плаща и в лева, и в евро. Това коментира за Радио Варна Габриела Руменова от платформата „Ние, потребителите“...
Отлив към класическите морски професии "Корабоводене", "Механик" и "Корабен инженер" за сметка на специалностите "Компютърна и комуникационна техника" отчитат от Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров" във Варна. Тази година двама кандидати се борят за едно място в специалността "Компютърна и комуникационна техника", а двете чисто нови..