Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

534 нови археологически находки са постъпили във фондовете на Варненския музей

Находка от ул. Сан Стефано", Варна
Снимка: РИМ-Варна

В Деня на археолога – 14 февруари - екипът на отдел „Археология“ при Регионалния исторически музей във Варна представи своята дейност през изминалата година, както и най-значимите открития на специалистите.

През 2023 година обектите на отдел „Археология“ са посетени от над 115 хиляди души, като най-голям интерес е имало към Аладжа манастир, който е с напълно обновена експозиция – повече от 67 хиляди души. Следват Археологическият музей, в който са влезли около 30 хиляди посетители и Големите Римски терми – с 16 хиляди.

Научно-изследователската работа включва 11 спасителни проучвания в резервата „Одесос – Варна“. От проведените редовни археологически разкопки 5 обекта традиционно са финансирани от Министерството на културата – Варненския халколитен некропол, къснохалколитното селище при гр. Суворово, крепостта „Петрич кале“ в Община Аврен, късноантичната крепост на нос Св. Атанас в Бяла и Марцианопол в гр. Девня.

Община Варна е финансирала спасителните проучвания на раннохристиянска църква до с. Звездица.

Нови 11 гроба от Варненския некропол са проучени през миналата година, каза ръководителят на обекта, д-р Владимир Славчев. След 30-годишно прекъсване, през 2021-ва беше възобновена работата по този изключително важен обект от световно значение. В два от гробовете археолозите са открили златни украшения. Особено интересна е находката на една красива огърлица с висулка от тип, който не е намиран досега на територията на Западното Черноморие.


Археологът д-р Васил Тенекеджиев представи един обект от спасителните проучвания в рамките на града – на ул. „Сан Стефано“ 27. Останки от различни исторически периоди са намерени в парцела, сред тях са две антични улици с каменна настилка. Специалистите са попаднали на една интересна колективна находка – метални апликации с човешки изображения, изработени от сребро с позлата.


Изненадващо откритие направиха археолозите при разкопките на крепостта „Петрич кале“, което засега няма научно обяснение. Става дума за голямо, вкопано в скалата съоръжение. При първите проучвания през 60-те години на миналия век то е определено като „щерна“ – водохранилище. По-късните разкопки показват, че предназначението му вероятно е било друго, а размерите му са много по-големи, отколкото се е смятало.

Д-р Мария Манолова, ръководител на обекта, обясни:


През 2023 година във фондовете на отдел „Археология“ на РИМ-Варна са постъпили 534 нови находки от разкопки.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

С „Ботушът” варненският театър ще почете 80-ата годишнина от репресиите на Народния съд

„Ботушът” е пиеса, пресъздаваща една от хилядите истории след преврата през 1944 година. Авторът Лило Петров е от поколението, което не е учило за този период от историята в училище.  "Ние в същото време живеем в тази незатворена рана на онова време и от страна на моето поколение има интерес и една голяма тайна и неразбиране на тези..

публикувано на 31.01.25 в 07:17

"Очите на Арабия" - новият спектакъл за възрастни на ДКТ-Варна

Спектакълът по едноименната творба на Николай Райнов е режисьорски дебют на актьора Стоян Стоянов, който се дипломира като магистър по "Режисура в сценичните изкуства" в НАТФИЗ "Кр. Сарафов".  Премиерата ще бъде на 31-ви януари в 19.00 ч. на сцената на Държавен куклен театър-Варна . Произведението, наричано „сънна балада“ е издадено през..

публикувано на 29.01.25 в 16:10

Ник Кейв соло и отблизо в Античния театър на 19 август

Годината е 2025, а България за първи път има честта да приветства един от най-значимите артисти на нашето време. След повече от четири десетилетия впечатляваща музикална кариера, Ник Кейв ще превърне Античния театър в Пловдив в сцена на първата си интимна среща с българска публика на 19 август 2025. Музикантът, артист, композитор, поет и писател от..

публикувано на 27.01.25 в 14:36

EXTREME, STATIC-X и WHILE SHE SLEEPS на "Hills Of Rock 2025"

EXTREME, STATIC-X и WHILE SHE SLEEPS стават част от "Hills Of Rock 2025". Общо oсем нови имена се включват в тридневния рок фестивал в Пловдив, който ще бъде от 25 до 27 юли 2025 на Гребната база в Пловдив. Към вече обявените световни гиганти GOJIRA И SEPULTURA се присъединяват още осем банди: EXTREME, STATIC-X, WHILE SHE SLEEPS, LANDMVRKS, RISE OF THE..

публикувано на 23.01.25 в 15:02

Изложба „Земята и хората“ открива днес в залите си Художествената галерия в Добрич

Изложба „Земята и хората“ открива днес в залите си Художествената галерия в Добрич. Избраните творби са изцяло от фонда на културната институция.  От създаването си преди 60 години до днес основна тема на събирателската и експозиционната дейност на Художествената галерия в Добрич е тази за земята и хората на Добруджа. Тя е намерила широка и..

публикувано на 23.01.25 в 10:10

Одобриха промени при кандидатстването по фонд “Култура” във Варна

Промени предстоят в Насоките за кандидатстване по направленията на общинския Фонд „Култура“ във Варна. Предложенията, внесени от дирекция  ПК „Култура и духовно развитие“ в Община Варна, бяха разгледани и одобрени от ресорната комисия към местния парламент, съобщават оттам. През тази година са планирани две сесии на Фонд „Култура“.  Първата сесия се..

публикувано на 22.01.25 в 17:36

Културен календар на "Двореца" - Балчик през 2025-а

С изложба на оригинални артефакти румънските замъци Пелеш и Бран ще гостуват в ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик, съобщава директорът на културния институт Жени Михайлова. Ще се проведат традиционните седмици на културата, свързани с Чехия, Италия, Румъния. За многобройните посетители май и юни ще бъдат показани автентичните снимки от времето на живота на..

публикувано на 21.01.25 в 11:57