Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Райков беше избран за ректор на Медицинския университет във Варна на 7 март

Проф. Димитър Райков: Има нужда да се увеличи практическата подготовка на студентите по медицина

Новият ректор на Медицинския университет във Варна проф. д-р Димитър Райков беше избран от членовете на Общото събрание на учебното заведение на 7 март 2024 г. "За мен лекарската професия е най-ефективна, когато се залага на колегиалност, емпатия и новаторство. Това ще бъдат и нашите водещи принципи. Медицинският университет във Варна не е просто институция, а е едно общество от студенти и професионалисти. Гордея се, че при нас се обучават студенти от 51 държави", коментира проф. Димитър Райков в интервю за Радио Варна. 

Професорът допълни, че университетът допринася за културното разнообразие във Варна, като се превръща в притегателен център за младите хора от цял свят. 

Много внимание се отделя и на младежката активност и студентите на МУ-Варна печелят много спортни награди. Райков коментира и собствената флотилия на учебното заведение, която представя града на международни събития по водни спортове. Ректорът добави, че университетът е уникален и с това, че създава лекари не само в хуманната медицина, но и във военната.

Изключителна важност за ролята на ректор отделя проф. д-р. Димитър Райков на владеенето на процеса на прием на студенти. "Трябва да преценяваме нашите възможности и не бива да претоварваме системата, която ще намали качеството на обучение", категоричен е той. 

Новият ректор на МУ-Варна смята, че капацитетът на медицинските училища в България е доста запълнен. Има нужда да се увеличи практическата подготовка на завършващите медици и да се оборудва с качествени центрове за обучения, добави проф. Райков.

Подробностите чуйте в звуковия файл:



След като Общото събрание на МУ-Варна избра проф. д-р Димитър Райков за ректор на Университета, на заседание от 11 март новият Академичен съвет прие единодушно състава на заместник-ректорите, предложени от проф. Райков. Екипът му ще се състои от петима заместници с мандат от 11 март 2024 до 11 март 2028 година.

Проф. д-р Албена Керековска, д.м., е избрана за заместник-ректор „Учебна дейност“. Тя изпълняваше тази функция и до момента, като ще продължи да ръководи, контролира, координира и отговаря за планирането и организацията на всички дейности, свързани с учебната дейност, с приема и обучението на студенти и курсисти в ЦПО и на Интернационалния център за електронно и дистанционно обучение, както и за дирекция „Учебна дейност“ и дейността на отдел „Учебен“.

За заместник-ректор „Кариерно развитие“ е избрана проф. д-р Мария Негрева, д.м.н. Тя ще ръководи, контролира, координира и отговаря за планирането и организацията на всички дейности, свързани с кариерното развитие, придобиването на ОНС „доктор“, НС „доктор на науките“ и дейността на отделите „Кариерно развитие“ и „Докторантско училище“.

Проф. д-р Виолета Йотова, д.м.н., е избрана за заместник-ректор „Научна дейност“. Тя ще ръководи, контролира, координира и отговаря за планирането и организацията на всички дейности, свързани с научно-изследователската работа, иновациите и транслационната медицина в Медицински университет – Варна, дейността на Библиотеката и на отделите „Издателска дейност“ и „Академична организация за клинични проучвания“. Във функциите на проф. Йотова ще бъде и контрол на дейността на Научноизследователския институт.

За заместник-ректор „Международно сътрудничество“ е избран проф. д-р Марио Милков, д.м., който ще ръководи, контролира, координира и отговаря планирането и организацията на всички дейности, във връзка с международното сътрудничество и дейността на отдел „Международно сътрудничество“. Също така той ще контролира и координира дейността на дирекция „Акредитация, качество и проектна дейност“ и на отделите „Управление на качеството и акредитация“ и „Проектна дейност“.

Проф. д-р Никола Колев, д.м.н., е избран за заместник-ректор „Следдипломно обучение“. Той ще ръководи, контролира, координира и отговаря за планирането и организацията на всички дейности, свързани със следдипломното обучение, дейността на отдел „Следдипломно обучение“ и сключването на договори с лечебни заведения за практическо и следдипломно обучение.

На заседанието Академичният съвет взе решение за преименуване на Дирекция „Международно сътрудничество, акредитация и качество“ в Дирекция „Акредитация, качество и проектна дейност“. За директор на дирекцията е избрана проф. Тодорка Костадинова, д.и.


По публикацията работи: стажант-редактор Мария Колева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Eicca Toppinen (APOCALYPTICA): Искаме хората да мислят

Интервю с Eicca Toppinen (APOCALYPTICA) APOCALYPTICA започнаха кариерата си с албум с кавъри на METALLICA. Близо 30 години по-късно финландците издадоха и втора част отново с кавъри на METALLICA. На 28 ноември групата ще представи „Plays Metallica Vol. 2“ и в София по покана на „EventEase“ в Зала 3 на НДК. Това ще бъде деветия концерт на..

обновено на 24.11.24 в 09:45

Балчик за "Петият ъгъл" на Керанка Далакманска: Това е един лирически връх в българската поезия

Своеобразният литературен маратон на поетесата и журналист Керанка Далакманска, започнал на рождения ѝ ден 2 октомври, е към своя край и бележи успех с пълните салони и души на хората, докоснали се лично до поезията и в "Петия ъгъл". Ъгълът на чувствеността. Нейният ъгъл, който носи смисъла за доброта, човечност, усещане на природа, на..

публикувано на 22.11.24 в 07:00

Ценностите и добродетелите в семейството на един капитан далечно плаване

Всеки ден за семейството на к.д.п. Денчо Добрев е специален, защото след дългия работен ден и след училище, всички се събират да вечерят заедно и споделят как е минал денят им. Денчо Добрев отделя 18 години на морето, като последният му рейс е най-кошмарният – ковид-пандемията в самото начало, когато се оказва в Китай и не може да слезе от..

публикувано на 21.11.24 в 09:45
Снимката е илюстративна

Учителите в протестна готовност, ако няма ръст на заплатите от 1 януари

Учителите са в протестна и стачна готовност, ако няма увеличени на заплатите от 1 януари заради липсата на приет Бюджет за догодина. Това каза председателят на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" Юлиян Петров. Обмислят се вариантите на протест, сред които са ефективна стачка, незавършване на първия учебен срок, електронна стачка, обобщи той...

публикувано на 21.11.24 в 07:00

Георги GOOSH Енчев за премиерата на "Таралежите": Да си таралеж е несъгласие с несправедливостта

Театрално-танцовият спектакъл "Таралежите" по мотиви от романа на братя Мормареви - "Войната на таралежите", подготвят  актьорът и режисьор Стоян Радев и танцовият хореограф и режисьор Георги GOOSH Енчев. Премиерата ще бъде на 23 ноември от 17.30 и 19.30 часа в "The Center World" на ул. "Шипка" 4, както и на следващия ден - отново от 17.30 и 19.30..

публикувано на 20.11.24 в 08:30

Експерт: Над 5 млрд. лева годишно харчи българинът за цигари, в домакинствата с ниски доходи разходите стигат 10-15%

Над 5 млрд. лева харчи българинът на година за цигари. Огромна част от този разход отива в бюджета, тъй като акцизът и Данъкът върху добавената стойност взимат 80% от цената на цигарите. Ако акцизите за тютюневи изделия се вдигнат по-сериозно, в бюджета на България ще постъпват с 1,5 млрд. лева повече. Заради по-високите цени на цигарите около 150 000..

публикувано на 19.11.24 в 08:15

Dwid Hellion (INTEGRITY): Не се опитвам да променя света

Интервю с Dwid Hellion (INTEGRITY) INTEGRITY са една от първите екстремни банди, които смесват метъл с хардкор. Оригинално групата е създадена през 1988 година в Кливланд, Охайо, но е базирана в Белгия от 2003 година. На 24 ноември INTEGRITY се завръщат в България по покана на „141“. Концертът е в „Grindhouse Skateboard Club“ с подкрепата..

публикувано на 19.11.24 в 07:25