Декември е време за житейските изводи: добра ли беше годината, или по-скоро не. Поглед назад и ще видим кълбо от политически драми. Бърз поглед, без претенции - от уважение към себе си и към случилото се, за да можем след две седмици спокойно да затворим една врата и да преминем през следващата.
Всъщност беше повече от странно да наблюдаваме как в парламента онагледяват интересния подход, при който многократно правиш едно и също нещо, но всеки път очакваш различен резултат. На мен последните няколко парламента ми изглеждаха като проблем с алармената система на държавата. Случайно преминаващи техници идват, почесват се по главата, таксуват ни за посещението, съставят или не съставят протокол, но решение не предлагат и алармата денонощно пищи.
Никой не знае паролата, за да спре тази безумна суматоха и да започнат да се случват нормални неща. Някои казват, че паролата може да е „избор на главен прокурор“. Други говорят за рестартиране на държавата. Ние по принцип харесваме приказки, художествена литература и често забравяме, че образите от там са трудно приложими в реалния живот.
Наслушахме се на какво ли не: кешове, въздействие на вещества, президентски ветрове, дебнещи в засада хищници. Нагледахме се на какво ли не: нови начала, обиди, скандали, разцепление, всякакви проектоприказки и никакво развитие.
На моменти имахме чувството, че не гледаме парламент, а роднини, които отдавна се мразят и по принуда се срещат на почерпка за помен: една чашка и след първоначалната учтивост гръмовно избиват стари вражди.
Камионът на властта затъна в пясъците на неясното и опитите за измъкване от там само усложняваха нещата. Стигна се до ситуация всеки срещу всеки. Какво ли следва надолу?
Българският еквивалент на дума на годината в международен план е „мозъчно гниене“, визираща опасностите от нискокачественото онлайн съдържание, с което се тъпчем. В търсене на българската дума на годината звучат подходящо: „олигархия, фалшификация, стероиди, оръжия, хора, хаос, санитарен кордон“ и... отново олигархия. Писна ни да слушаме какво няма да направят и с кого няма да си партнират.
Много искаме да направят нещо. Крайно време е.
Така си живяхме - между комедия и драма.
Драма в парламента и в политиката.
Комедия - на театрална сцена. Или... О, чакай малко! И там нещо с комедията се обърка. Дори доктор по национална сигурност ми обясни, че поставянето на спектакъла, който докара хората до разделение, е всъщност „активно мероприятие“, но това е друга тема и аз предпочитам да не мисля за нея по споменатия начин.
Междувременно светът потъна първо в недоволство, после – в дубайски шоколад, а след това – в коледна украса. Духът на Коледа донесе и приятната новина за къщата с ягодите. Основателите на българска технологична компания купиха тази красавица. Ще я реставрират и ще запазят очарователния й вид.
И ето ги - нагледно представени пред нас двете полярни посоки, в които бизнесът може да действа.
Видяхме как парите агресивно напират да влязат в политиката и да заграбят властта.
Видяхме и младите предприемачи, които се стараят да направят света по-красив и устойчив. Свят със стабилна основа, приемственост и адекватни ценности.
Така че да, наоколо нищо не е само добро или единствено лошо, но България има способни визионери с мащабно мислене. Грижа ги е в каква среда живеем и към какво бъдеще вървим. Вярвам, че те не са никак малко и ще изберат правилната посока. Горещо вярвам.
автор: Даниела ИвановаВ началото на седмицата Гурково си засади 450 рози. "Не викаме неволята и не очакваме награди за добро представяне! Нашият малък колектив при кметство Гурково си върши работата - за една добра визия пред гостите, които посещават Гурково. Благодаря за всеотдайния труд, който полагат Гинка, Юлия, Стоянка,..
„За мен животът е и колело, и стълба – и двете са верни.“ Така описва Дуйгу Сабриева темата, по която днес писаха абитуриентите на държавния зрелостен изпит по български език и литература. Темата, свързана с образите на колелото и стълбата като метафори за житейския път провокира лични размисли у мнозина дванайсетокласници. За Дуйгу, стълбата..
В 10 часа в сградата на Технически университет-Варна на 22 май ще бъде представен европейският проект "Фуудлайз". Той е насочен към черноморските общини, които за кратък срок генерират много хранителни отпадъци, особено през летния сезон. Целта е подкрепа на участниците в отделните етапи на хранителната верига да предприемат ефективни мерки за..
100-метрово българско знаме ще бъде разпънато над водите на язовир "Николаевка" на 24 май. Това съобщи за Радио Варна Валентин Георгиев, организатор на проявата. Събитието ще се проведе в събота от 14.00 часа. Ще има и музикална програма с участието на танцовия състав на село Николаевка. Никога досега в България не е било разпъвано..
Искрен Остранджийски е бръснарят, който прикова погледите на публиката по време на баскетболния мач между Черно море-Тича и Балкан-Ботевград в края на миналата седмица. Снимката, на която той подстригва свой клиент, седнал на трибуните в Двореца на културата и спорта, разбуни духовете в социалните мрежи и предизвика коментари с различни нюанси. Искрен..
На днешния ден празнува най-старият български курорт - "Св. св. Константин и Елена". Името не е случайно – избрано е заради разположения в сърцето на курорта манастир. Манастирът „Св. св. Константин и Елена“ е място, което целогодишно привлича хиляди поклонници. В утрото на 21 май днес там отец Стойчо и отец Георги Великов отслужиха тържествена..
Oт днес започват зрелостните изпити на 12-токласнисниците с първата задължителна матура - тази по Български език и литература (БЕЛ). В петък - на 23 май, е втората задължителна матура, а тези по желание, т.нар. 3-та или дори 4-та матура са между 27 май и 3 юни. Тази година средно образование завършат младежите, родени през 2006 г., който по данните..