Декември е време за житейските изводи: добра ли беше годината, или по-скоро не. Поглед назад и ще видим кълбо от политически драми. Бърз поглед, без претенции - от уважение към себе си и към случилото се, за да можем след две седмици спокойно да затворим една врата и да преминем през следващата.
Всъщност беше повече от странно да наблюдаваме как в парламента онагледяват интересния подход, при който многократно правиш едно и също нещо, но всеки път очакваш различен резултат. На мен последните няколко парламента ми изглеждаха като проблем с алармената система на държавата. Случайно преминаващи техници идват, почесват се по главата, таксуват ни за посещението, съставят или не съставят протокол, но решение не предлагат и алармата денонощно пищи.
Никой не знае паролата, за да спре тази безумна суматоха и да започнат да се случват нормални неща. Някои казват, че паролата може да е „избор на главен прокурор“. Други говорят за рестартиране на държавата. Ние по принцип харесваме приказки, художествена литература и често забравяме, че образите от там са трудно приложими в реалния живот.
Наслушахме се на какво ли не: кешове, въздействие на вещества, президентски ветрове, дебнещи в засада хищници. Нагледахме се на какво ли не: нови начала, обиди, скандали, разцепление, всякакви проектоприказки и никакво развитие.
На моменти имахме чувството, че не гледаме парламент, а роднини, които отдавна се мразят и по принуда се срещат на почерпка за помен: една чашка и след първоначалната учтивост гръмовно избиват стари вражди.
Камионът на властта затъна в пясъците на неясното и опитите за измъкване от там само усложняваха нещата. Стигна се до ситуация всеки срещу всеки. Какво ли следва надолу?
Българският еквивалент на дума на годината в международен план е „мозъчно гниене“, визираща опасностите от нискокачественото онлайн съдържание, с което се тъпчем. В търсене на българската дума на годината звучат подходящо: „олигархия, фалшификация, стероиди, оръжия, хора, хаос, санитарен кордон“ и... отново олигархия. Писна ни да слушаме какво няма да направят и с кого няма да си партнират.
Много искаме да направят нещо. Крайно време е.
Така си живяхме - между комедия и драма.
Драма в парламента и в политиката.
Комедия - на театрална сцена. Или... О, чакай малко! И там нещо с комедията се обърка. Дори доктор по национална сигурност ми обясни, че поставянето на спектакъла, който докара хората до разделение, е всъщност „активно мероприятие“, но това е друга тема и аз предпочитам да не мисля за нея по споменатия начин.
Междувременно светът потъна първо в недоволство, после – в дубайски шоколад, а след това – в коледна украса. Духът на Коледа донесе и приятната новина за къщата с ягодите. Основателите на българска технологична компания купиха тази красавица. Ще я реставрират и ще запазят очарователния й вид.
И ето ги - нагледно представени пред нас двете полярни посоки, в които бизнесът може да действа.
Видяхме как парите агресивно напират да влязат в политиката и да заграбят властта.
Видяхме и младите предприемачи, които се стараят да направят света по-красив и устойчив. Свят със стабилна основа, приемственост и адекватни ценности.
Така че да, наоколо нищо не е само добро или единствено лошо, но България има способни визионери с мащабно мислене. Грижа ги е в каква среда живеем и към какво бъдеще вървим. Вярвам, че те не са никак малко и ще изберат правилната посока. Горещо вярвам.
автор: Даниела ИвановаЧесто в дните преди най-свидния християнски празник – Рождество Христово, ставаме свидетели на показна благотворителност. За съжаление, случаят от днес е демонстрация на нещо още по-тъжно – показно бездушие. „По обяд една майка-украинска се молеше на минувачите за средства, за да лекува детето си. От време на време някой бъркаше в джоба си и и..
100-годишен юбилей отпразнува варненката Люба Чавдарова. В присъствието на своята дъщеря, внуци и приятели възрастната дама отбеляза своя личен празник в частния хоспис, където е настанена. Люба Чавдарова е родена във Варна. Дълги години тя е работила като стоматолог. Любовта ѝ към книгите датира още от детските ѝ години. И днес всеки ден отделя..
За поредна година каварненският храм „Св. вмчк Георги“ изработи превърналите се в традиция художествени календари. Тази година ч естта да краси новото издание е отредена на творбата на шестгодишните близнаци Илиян и Константин Михайлови от 4. група "Светулка" в Детска градина "Радост" в Каварна, с ръководител Геновева Енкова. По идея на своята..
Продължава рекламата и предлагането на устройство против състояния на тревожност, въпреки становището на институциите за “съмнителни качества” и решението за забрана на представянето му по заблуждаващ за потребителите начин. За това сигнализира последовател на онлайн платформата “Ние, потребителите”, който изпраща активно видео в социалната мрежа..
Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За..
Преди празниците енориите в храмовете „Св. Архангел Михаил“ и храм „Св. Николай Чудотворец” във Варна обединяват усилията си в подготовката на пакети с хранителни продукти (около 250), които ще раздадат преди Коледа на нуждаещите се, които посещават в събота енорийската кухня за бедни. Ще се събират само дълготрайни продукти като консерви,..
Експерти изследваха начина на живот на столетници от Южна Калифорния и установиха основния хранителен навик на най-възрастните хора в света, пише Surrey Live. Жителите на град Лома Линда в регион с висока продължителност на живота, разкриха пред изследователите тайните на своето дълголетие. Те включват ограничаване на калориите, ядене на растителни..