Изпращаме поредна година, в която извънредните парламентарни избори докараха два пъти нови депутати, като колекция прет - а - порте сезон "пролет - есен". Новите и новите стари избраници от юбилейния парламент успяха да дефилират в кулоарите на НС и да се включат в традиционната обща снимка за спомен.
50-ия парламент някои от народни представители определиха като безплоден, а свършеното от него според мнозина може да бъде разказано в ново глаголно време "загубено историческо време" (бел. ред. "загубихме историческо време" - думи на съпредседателя на Продължаваме промяната - Кирил Петков). Още в началото на годината, в края на февруари и началото на март, компроматна война между партньорите от сглобката сложи прът в колелото и очакваната ротация - прехвърлянето на премиерския пост от Николай Денков на Мария Габриел, не се случи.
Тежки бяха преговорите между партиите в 51-вото Народно събрание. Депутатите избраха председател чак след повече от месец. ДПС се разпадна.
Темите от политическия живот в страната обаче останаха встрани от читателския интерес за аудиторията на сайта на Радио Варна, те отстъпиха място на обществено значими и такива от битов характер.
Отново Ви представяме класация с най-четените материали през изминалата 2024-та година.
Класацията оглавява тема, която вълнува всеки, който живее в блок, тъй като Месечна такса за поддръжка на входа за необитаемите имоти става задължителна.
"Моят дом е моята крепост" са казали древните римляни. В наши дни "крепостта" се брани от цяла етажна собственост, на която често и се й се налага да води война със собствениците на необитаеми апартаменти, които си спестяват пари от такса "поддръжка" и други режийни разходи и постепенно се превръщат в неоткриваеми длъжници. Облекчение за живеещите в жилищна кооперация, ощетявани от некоректните си съседи, които им бъркат в джоба, дойде с промени в Закона за управление на етажната собственост. Те задължават и тези, които не живеят в жилището, да плащат месечна такса за текущо потребление, управление и поддръжка на общите части като един ползвател. Повече светлина по темата хвърля материал на Мариела Димитрова, която разговаря с управител на варненска фирма, предоставяща услуги на професионален-домоуправител.
При неизпълнение завеждаме дело за събиране на задълженията по съдебен ред. За 2023 г. имаме около 100 дела, каза Димитър Кръстев.
В около 25% от сградите, с които работят има некоректни собственици, обикновено те са един или двама, които по една или друга причина отказват да заплащат задълженията си към фонд Ремонт и обновяване на етажната собственост, споделя горчивия си опит специалистът.
Пито, но не съвсем платено: Българи с огромни задължения в Германия
България дълго престоя в чакалнята за влизане в Шенгенското пространство. През март се сложи край на опашките по летищата с приемането ни в европейската зона за свободно движение по море и въздух. Пълноправен член на Шенген страната ни стана в средата на декември, когато отпадна граничният контрол и по суша.
На много българи - гастарбайтери, студенти в Германия, редили се на опашки за проверки на границата досега, им се е налагало да се редят на опашки и заради бюрокрацията във федералната република. Оказва се, че като ползватели на здравната и социалната система там много нашенци стават неволно длъжници заради непознаване на процедурите за отписване. Продължават да им се начисляват вноски, които държавата си търси. За проблема предупреди Тансу Осман, юрист, преводач и счетоводител, в разговор с Иван Барбов.
Тя е учила и работила дълги години в Германия. Познава отлично особеностите на немското законодателство. Приела е като лична кауза да помага на българските граждани, които заминават или се завръщат от Германия и които са паднали в "капана" на дезинформацията. Тази дезинформация, която може да създаде и доста главоболия. В случая - финансови.
Тя даде пример с хора, които са прекратили трудовите си взаимоотношение там и са дошли тук, но не след дълго се оказва, че имат задължения в размер на хиляди евро и започват да получават писма от Здравната осигурителна каса и други институции.
Варна да стане модерен мегаполис е мечта на много. Много са и мега идеите, които по-често остават само на хартия в 2D формат или най-много 3D формат за онагледяване.
За водените от принципа "око да види, ръка да пипне" схемите и графиките не стигат, за да повярват. Мираж ли ще остане метрото във Варна в близките десетилетия е въпрос, от който се интересуват хората, които искат Варна да настигне икономически други европейски градове с подобен профил.
Тази година изкарания от гардероба проект за изграждане на "леко метро" във Варна отново влезе във фокуса на общественото внимание. Инфраструктурни промени и проектирането на градска железница бяха дискутирани на публично обсъждане. Темата е на трето място по интерес ва сайта на Радио Варна и по-специално мнението на експерт, че
"Лекото метро" във Варна ще бъде предимно „потопено“, а не повдигнато чрез колони. Шумовото натоварване ще бъде многократно намалено. Това предвижда проектирането на разширението на варненския булевард „Цар Освободител“ според инж. Кольо Червенков. Като част от инженерния екип в проекта, в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“ с водещ Жоро Бекяров, Червенков поясни, че „лекото метро“ ще бъде повдигнато на колони единствено в участъка при пресичането на бул. „Левски“.
Опазването на архитектурното наследство на Варна е чувствителна тема за варненци. Всяко едно инвестиционно намерение към сграда паметник на културата изостря още повече обществената чувствителност. Повод за радост обаче предизвика бистро във Варна, което като с машина на времето те връща директно в началото на миналия век.
Евгения и Антон, които върнаха духа на Стара Варна в бистрото си, разказаха пред Доротея Николова как се възстановява историята, съхранена в старите варненски сгради.Решенията за оползотворяване на морския бряг в градовете трябва да се основават на природата, смята арх. Михий ван Дрийш. Паркът и плажната ивица във Варна са уникални. Крайбрежната алея не трябва да изглежда като автомобилна улица, а да бъде по-удобна за пешеходци и велосипедисти, както и да стане по-сенчеста, убеден е той. Ландшафтният архитект изказа мнението си, че Крайбрежната алея във Варна не трябва да изглежда като автомобилна улица.
Добротата е едно от най-хубавите човешки качества, които би било добре да проявяваме по-често. В изобилие от това качество притежава един млад германски шофьор на такси, който се прочу по света с една благородна инициатива. Оливер Бекман предлага безплатни превози с такси всеки петък и събота вечер, но услугата му е достъпна само за дами, с които..
Във Варна няма специализиран център за почасова грижа за пълнолетни с разстройство в аутистичния спектър. Това каза за Радио Варна Йорданка Ненчева, председател на Асоциация „Да съхраним жената“, която създаде Център за социална рехабилитация и интеграция за деца с увреждания от аутистичния спектър „Живот под дъгата“. 25 деца на възраст..
За девета поредна година в навечерието на Великден в Добрич обявиха започването на кампанията „Споделен хляб“. Тя се организира от Клуба за народни танци „Жътвари“ и Фондация „Милостиво сърце“. Целта на инициативата е да се подпомогнат за предстоящите празнични дни най-нуждаещите се в област Добрич. Кампанията „Споделен хляб“ е насочена към..
Напълно завършени и готови за провеждане на занимания на открито са осем детски площадки и едно спортно игрище в двора на детска ясла №2 „Моряче“ в на ул. „Рупи“ №2 в кв. „Чайка“. Бившата санаториална ясла е една от последните във Варна, където досега липсваха сертифицирани според европейските стандарти за качество и безопасност открити зони за..
Световно космическо парти ще се проведе за първи път във Варна. Събитието, което се организира от Площад "Наука" и Астро клуб за любители - Варна, е предвидено за 12 април, събота. Събитието е благотворително, а всички средства от билети ще отидат за подкрепа на каузата на "Площад Наука" да подобрява гражданската информираност и общественото..
96-годишна жена дари 100 хиляди лева на болницата в Димитровград. Решението да дарят парите от продажбата на апартамент семейство Йотови взимат след като губят дъщеря си по време на пандемията от Ковид, съобщи бТВ. „Какво можем да направим с толкова много пари. Решихме, че след като ги вземем ще ги дарим за благотворителност“, обясни 96-годишната..
В началото на тази седмица екипът и доброволците от Общинския приют за безстопанствени животни в с. Каменар съобщиха добрата вест, че още шест кученца са намерили своите осиновители през изминала седмица и вече се радват на топъл дом и любящи семейства. По тяхна информация съдбите и бъдещето на четириногите, настанени в центъра, продължават да..