Тази събота ви отвеждаме в с. Изворник. Намира се на границата между Варненска и Шуменска области, малко след село Ветрино. Поминъкът на населението някога е бил земеделието и животновъдството, но днес към тях "не посягат" младите, коментира кметът Трифон Трифонов. Проблемите там са в повече - липса на автобусен превоз, от скоро и липса на мобилна и интернет мрежа на един от операторите, няма работа, няма и пари за читалището, което носи името на революционера Христо Ботев.
След кметът, другият важен човек е читалищния секретар. Ако кметът го няма именно читалищният секретар е в помощ на хората, разказва Семра Мехмедова, която от 20 години е част от културното средище, което носи името на Христо Ботев.
Семра Мехмедова споделя с болка, че читалището се руши, няма пари, няма възможност от години да се подобрят условията, за да има къде хората да се събират, да празнуват, да се събират, да изпращат починали и пр. Преди 6-7 години варненски архитект дарява проект на местното читалище, в който всичко е помислено, чак до озвучаването, но пари така и не се намират, за да се финансира този иначе прекрасен за него време проект.
Влизаме в библиотеката на НЧ "Христо Ботев". Таванът там пада, а Семра е завила малкото останали книги, за да ги запази от отломките.
Картината става още по-неприятна за очите, когато зад големия катинар виждаме киносалонът към читалището, от който лъха студенина и забрава - и за там пари няма.
Мъка, казва Семра, така би озаглавила роман, гледайки в какво се превръща с всеки изминал ден читалището в село.
На фона на тази разруха, хората в село Изворник остават сплотени и си помагат, разказват ни местните, за които най-важните неща са автобусен превоз, работа и да се оправи читалището, за да има къде да се събират по поводи и без поводи.
Честит Лазаровден! В този светъл християнски ден ще насочим вниманието ви към безвъзмездното кръводаряване, с което всеки има възможност да дари кръв и да спаси живот. Поредица от кръводарявания с мобилната линейка ще има извън Варна всяка сряда. Първото и официално посещение на мобилния пункт за кръводаряване беше на 9 април 2025 г. в община..
Козунакът е един от главните герои на Великденската трапеза. В последните години, по ред причини, цената му върви нагоре. За цените т.г. и дали ако си го приготвим у дома ще ни излезе по-евтино? Репортаж 8.10 часа. Кои плодове ще поскъпнат това лято, след като студеният фронт „изгори“ цветовете и завръзите на овошките? Коментираме със Синан..
„Да си затвориш очите когато си спрял алармата – това е една много опасна игра“, гласи послание в социалните мрежи тази сутрин. Една далеч по-интересна игра в ранното утро е включването на радиото и настройването на честотите на Радио Варна, където ви очакват Иван Барбов, Доротея Николова и звукорежисьорът Петър Венков. Ще ви събудим с..
Двудневен кариерен форум "Технологичен свят" събира рекорден брой компании в Технически университет – Варна. В ПГ по компютърно моделиране и компютърни системи "Акад. Благовест Сендов" във Варна започна тридневно събитие, посветено на изкуствен интелект, технологии и умения в новата реалност. Международният проект Green-Tex за устойчиви..
На 7 април в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Fernando Ribeiro (MOONSPELL). Представяне на новите сингли на INTOXICATED ANIMALS "Killer Whales" и "Dead Summer Butterflies" – разговор с Юлиан Илиев (ROSEBOURG). В "Мазето на Вакашински" – Бойко Гюров и Ясен Вакашински представят концертите, организирани от "BGTSC" през..
В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците. Сега на лице е обратният процес - преразглеждане на Европейския Регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт. Авиокомпаниите редовно..