Сложна, изненадваща и безкомпромисна предизборна кампания стартира от утре, която ще трасира полетата на предстоящите лидерски схватки и ще насити медийните територии с красноречие и красиви обещания. Зад всеки вече подреден предизборен пасианс стоят аргументите за предпочетената конструкция от имена в листите. Сред основните въпроси, свързани с изборния резултат, е и изглеждащият неотменен: ще спечели ли ГЕРБ достатъчно, за да управлява сама и ако това не стане, кой ще бъде партньорът в бъдещата коалиция?
В. Пеева: Служебният кабинет даде доста аргументи и подкрепи с цифри анализа на финансовото състояние на държавата – като че ли няма сектор, който в момента да се чувства особено комфортно?
М. Стоянова: Това е проблем, който ние многократно сме изтъквали и сега се потвърждава. Аз предполагам, че анализите продължават, те ще продължат да доказват с конкретни цифри това, че състоянието на държавата във финансовата сфера не е добро и водените година и два месеца политики всъщност са довели до влошаване на състоянието на различни сектори и на следващото правителство, което и да е то, ще бъде изключително трудно. И точно заради това по много от тези политики, където тотално сме стигнали дъното, трябва да има и консенсус за извършване на съответните промени. И аз преди всичко искам да спомена енергетиката – просто там положението не може повече да остане по този начин, там трябва да има тотална промяна. Трябва да посоча здравеопазването, където, виждате, че има хроничен вече недостиг на средства и само наливането на средства не може да продължи и да дава своя ефект, така че там също трябва да има кардинална промяна. И образованието, разбира се, защото там трябва да мислим крачка напред за бъдещето, даже много крачки напред, тъй като икономиката, развитието на държавата зависи от квалификацията, активността и възможностите на младите хора, а те се формират преди всичко сега в училище, в детската градина, в предучилищните форми на обучение. Така че това ще са основни акценти.
Положението наистина е трудно, но бих казала, че държавата продължава да е финансово стабилна и в никакъв случай не трябва да има притеснения по отношение на валутния борд и по отношение на това, че държавата може да фалира. Значи – трябва да се направят резки крачки, но при всички случаи състоянието не е на колапс. ... Категорично искам да кажа, че ГЕРБ смята, че валутния борд е неотменима, единствената сигурна, важна котва за финансите на държавата и ние твърдо отстояваме това, той трябва да продължи да действа и ние да работим в рамките на този механизъм.
По отношение на финансите – служебно правителство не разполага със свободни налични средства, с които да започне масирано плащане по европейските програми. Всъщност проблемите са два – това са европейските програми и вторият проблем – липсата на свободни средства. Т. е. два акцента в изменението на Закона за държавния бюджет, които трябва да бъдат подготвени от служебното правителство и приети максимално бързо от новото Народно събрание, без да чака ново правителство дори, това е лимит за нов дълг, възможност за теглене на външен дълг, тъй като вътрешните резерви, така да се каже се изчерпват от постоянното теглене на заеми вътре, и решаване проблема с европейскитеЕдва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..
Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..
Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..
След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..
До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..