Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Етнологията е наука за различните човешки общности и умението да живеем заедно в тесния глобален свят

Доц. Мария Шнитер, ръководител на катедра „Етнология” в ПУ „П. Хилендарски”

Във Венеция, в университета Ка Фоскари се откри специалността „Българска филология”, а в нашите български университети тук има свободни места.

Защо затихва интересът към перспективни и високо оценени специалности каквато е етнологията, а също и социалната антропология, науки всъщност, за различните човешки общности и умението да живеем в това различие, както показва времето ни днес - нещо все по-проблемно и актуално?

Има ли общ упадък на хуманитаристиката? И защо е важно  да погледнем към този университетски сюжет?

Събеседник по темата е доц. Мария Шнитер, ръководител на катедра „Етнология” в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски”, която е участвала в празничното събитие във венецианския университет, на което са  присъствали вицепрезидента Маргарита Попова и посланик Марин Райков.

Всички хуманитарни специалности в България са в очевидна криза. Всички наши  университети имат проблеми с тези специалности - казва доц. Шнитер.

Някои бъркат етнологията с етнографията. Етнологията не е наука за цървулите и хурките от преди 100 години, което също  е важно, но те вече са в музеите и за тях не се тревожим.

Тревожим се за живите хора, а не за експонатите в музеите. Много е важно да се научим как да познаваме различието, как да живеем с другия, как да намерим пътя към преодоляване на житейските предизвикателства.

До края на месеца  ПУ  остава с  отворен шанс за  нови студенти.  

Интервюто с доц. Мария Шнитер можете да чуете в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

ОУ "Кочо Честеменски" с коледен базар за деца на загинали полицаи

Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..

публикувано на 25.11.24 в 15:05

Парламентът няма друг вариант, освен да избере председател

"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за  зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край.  "Защото така, както  в..

публикувано на 25.11.24 в 11:18

Формулата на растежа

Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в  разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..

публикувано на 25.11.24 в 08:46

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15