Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екзакта: ГЕРБ 36.5%, БСП - 20.2 %, ДПС - 11.9 %, а РБ - 7.3 %, влизат още АБВ, ББЦ и ПФ

Ако изборите бяха на 20 септември, ГЕРБ биха получили 36.5 на сто от гласовете на категорично решилите да гласуват българи, БСП - 20.2 процента, ДПС - 11.9 на сто, а РБ - 7.3 на сто. Товапоказва национално представително проучване на "Екзакта Рисърч Груп", направено между 15 и 19 септември сред 1000 души. 

Получените резултати от изследването отреждат място в бъдещия парламент на още три формации - АБВ - с 5.3 на сто, ББЦ  - с 5.2 процента и ПФ - с 5.2 на сто от категорично решилите да гласуват избиратели. Разликата между АБВ, ББЦ и ПФ е дотолкова малка, че  подреждането им вероятно ще остане загадка до деня на самите избори, коментира социологът Елена Дариева: 

Най-мобилизиран към момента е електоратът на ДПС - 96 на сто от избирателите на тази партия от парламентарните избори през  май 2013 възнамеряват отново да гласуват за ДПС. Електоратът на ГЕРБ, както и преди евровота, е  по-мобилизиран от този на БСП и в същото време има по-голямо  твърдо ядро. Периферията на ГЕРБ допълнително набъбва и поради конформисткия вот. Данните от настоящото национално представително проучване на "Екзакта" не позволяват да се изключи възможността в следващия парламент да попаднат до седем политически формации, отбелязват от агенцията.  

55 на сто от анкетираните твърдят, че категорично възнамеряват да гласуват, към 20 септември. В самото начало на кампанията твърдо решилите да гласуват не надхвърляха 50 на сто. Дали този 5-процентов ръст е израз на тенденция или е по-скоро моментна снимка на нагласите на избирателите по средата на  кампанията, предстои да установим, отбелязват социолозите. 

Според данните 12 процента от анкетираните твърдят, че са променили решението си за кого да гласуват през първите две седмици от кампанията. Кампанията не е повлияла на избора на 88 на сто. Хората, на които кампанията е повлияла, най-често са избиратели на възраст под 30 години, жители на столицата и  високообразовани респонденти.

Преференциалният вот би могъл да тушира недоволството от подреждането на партийните листи. Този вот може да се окаже дори спасителен за някои партии - силно да мотивира избирателите им да прередят листите на своите партии, вместо да отидат и да гласуват за други партии, коментират социолозите. В сравнение с първата седмица от кампанията, изследването  регистрира ръст от 6 процента в дела на хората, които възнамеряват да гласуват преференциално - от 25 на сто към 10  септември на 31 процента към 20 септември.

За една трета от българите преференциалният вот на 5 октомври се оказва стимул за участие в изборите. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Петя Георгиева, ИПИ

36% от завършилите медицински сестри работят в болниците

Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..

публикувано на 16.05.25 в 17:04

Действията на президента са саботаж, популизъм и лицемерие

Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..

публикувано на 16.05.25 в 16:42

Искаме увеличение на заплатите в музеите и галериите

Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..

публикувано на 16.05.25 в 15:39

Необходим е дълбок структурен анализ за ситуацията в БНР и БНТ

След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..

публикувано на 16.05.25 в 11:06

Младите не могат да компенсират излизащите от пазара на труда

До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..

публикувано на 15.05.25 в 17:01