Радио Пловдив: Война и мир – по ислямистки и по европейски. Така можем като мото да поставим началото на разговора с доц. Марин Русев – ръководител на катедра „Регионална и политическа география” в Софийския университет и геополитически анализатор.
Една голяма част от хората в България, както и в света, разтревожено наблюдават онова, което се случва в Близкия изток. Според последна информация джихадистите, екстремистите от Ислямска държава вече са и в предградията на иракската столица. От друга страна, бежанската вълна все повече расте към Европа, включително и към нашата граница. В този широк периметър на тези по въпроса, включително и действията на Запада, разбира се, как, откъде ще започнете вашия коментар?
Марин Русев: Първо, очевидно ние сме свидетели на феномен във формирането на политическата обстановка на света, в този регион и нова политическа карта пред очите ни. Ако досега се стряскахме от факта, че всяка година имаме средно по една нова държава в света, то днес виждаме, че нещата вървят с още по-големи скорости и не се формират нови държави, а се формират вакууми в политическото пространство.
Р. П.: Според вас възможно ли беше това да се предотврати и всъщност кой създаде Ислямска държава?
М. Р.: Аз мисля, че тук не трябва да подхождаме от гледна точка на конспирацията, а от гледна точка на културологията.
Р. П.: А и от гледна точка на военната промишленост? Както и от други различни геополитически цели
М. Р.: Ако това е поредният експеримент на военния комплекс на някоя държава нищо ново няма. Обаче, изглежда не е точно така, тъй като тези опити да се продава оръжие и хората да се избиват извън благоденстващата ти страна са от векове. Въпросът тук е, че нещата опират до много тежки последици за производителите на оръжие и за техните страни и аз не мисля, че трябва да се направи точно този аналог в случая.
Аз по-скоро съм склонен да си мисля, че многополярното развитие на света винаги е пораждало развитие в различен контекст. От една страна са модерните нации, които, най-грубо казано, си слагат главата под крилото и не искат да виждат какво се случва в другата част на света и си казват – да се оправят сами, а от другата страна са алтернативи на мисленето на хора, които едва ли са от най-грамотната част на световното население, тъй като знаем, че голяма част от региона, за който говорим, е с ниска образователна степен на населението и в такива условия винаги се раждат такива тоталитарни, авторитарни, облечени във всяка рамки, в случая очевидно религията играе ролята на идеологическа рамка, така че аз не съм склонен да си мисля, че сме свидетели на някаква конюктура. Това е един от поредните изблици на цивилизационното развитие, което винаги е свързано с напрежение, с пренаместване на играта, на картите. Ние знаем как това досега се е контролирало, светът се развива главоломно и контролът върху някои процеси, тепърва трябва да се изучават механизмите, за да се овладяват такива процеси.
Това, което се случва с Ислямска държава, е типичен цивилизационен сблъсък.
Нищо добро не чака Запада, ако си въобразява, че с удари от възддуха ще смаже население, за което животът не е висша ценност.
Цялото интервю на Галя Митева с доц. Марин Русев чуйте в звуковия файл.
Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..
На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев . По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..