Консултациите, които стартира днес с политическите сили в Парламента за съставяне на бъдещия кабинет лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, са натоварени с очакването за постигане на онази заветна формула, която прави властта изразител на електоралните ни надежди за промяна.
Начинът , по който обаче се употребява тази власт в рамките на няколко поредни мандата, за съжаление, се превръща в най-красноречивия аргумент за това, че каквито и политици да изпратим в Парламента, те не са онези, които сме очаквали. Каква демокрация искат хората и доволни ли са те от съществуващото положение -- на тези въпроси имаше цел да отговори проучването по проект „Граждански дебат за промяна”. За коментар търсим доц. д-р Петя Кабакчиева – ръководител катедра „Социология” в СУ „Климент Охридски”.
80% от запитаните не се чувстват представени на европейско и местно ниво, заяви Кабакчиева. Демокрацията, такава, каквато е в страната ни, не ги удовлетворява. Хората настояват за силен граждански контрол върху решенията и действията на управляващите. Това са посоччили около 79% от запитаните. Кандидатите за депутати да се издигат от граждански инициативни комитети е другото искане на запитаните, заявено от 72% от тях. Според Кабакчиева това е знак за оттласкване на хората от партийно практикуваната демокрация и за силно желание за по-активно включване в процесите на управление. Тя уточни, че попитани дали желаят да участват в комисии към НС или в обществен съвет към общинските съвети, повечето граждани са отговорили отрицателно, което говори за противоречието между силната нагласа да се контролират управляващите и притеснението за лично участие, уточни доц. Кабакчиева.
Позитивното е, че хората вече не се примиряват с каквито и да е управленски решения, подчерта доц. Кабакчиева. Изследването регистрира факта, че хората не искат толкова нови партии, колкото да видят нови личности. 72% се обявяват за нови лица в политиката, а 40% - за нови партии. Тревожното обаче, е, че те не следят партийните платформи, което налага постигането на нова политическа култура.
65% от запитаните се обявяват за промени в избирателната система, съобщи доц Петя Кабакчиева. Тя изрази удовлетворението си от факта, че нагласите за налагане на еднопартийна система и силен лидер без парламент са силно намалели у нас - до 20%, докато в европейското изследване за ценностите е отчетена по този показател 50%-ва подкрепа. 90% от анкетираните държат да бъде предоставена законова възможност за отзоваване на депутати. Цялостният социален климат в нашето общество обаче трябва да се заздрави и промените в избирателната система ще съдействат за това, обобщи резултатите от изследването за нагласите на избирателите в управлението на държавата социологът Петя Кабакчиева.
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..