Консултациите, които стартира днес с политическите сили в Парламента за съставяне на бъдещия кабинет лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, са натоварени с очакването за постигане на онази заветна формула, която прави властта изразител на електоралните ни надежди за промяна.
Начинът , по който обаче се употребява тази власт в рамките на няколко поредни мандата, за съжаление, се превръща в най-красноречивия аргумент за това, че каквито и политици да изпратим в Парламента, те не са онези, които сме очаквали. Каква демокрация искат хората и доволни ли са те от съществуващото положение -- на тези въпроси имаше цел да отговори проучването по проект „Граждански дебат за промяна”. За коментар търсим доц. д-р Петя Кабакчиева – ръководител катедра „Социология” в СУ „Климент Охридски”.
80% от запитаните не се чувстват представени на европейско и местно ниво, заяви Кабакчиева. Демокрацията, такава, каквато е в страната ни, не ги удовлетворява. Хората настояват за силен граждански контрол върху решенията и действията на управляващите. Това са посоччили около 79% от запитаните. Кандидатите за депутати да се издигат от граждански инициативни комитети е другото искане на запитаните, заявено от 72% от тях. Според Кабакчиева това е знак за оттласкване на хората от партийно практикуваната демокрация и за силно желание за по-активно включване в процесите на управление. Тя уточни, че попитани дали желаят да участват в комисии към НС или в обществен съвет към общинските съвети, повечето граждани са отговорили отрицателно, което говори за противоречието между силната нагласа да се контролират управляващите и притеснението за лично участие, уточни доц. Кабакчиева.
Позитивното е, че хората вече не се примиряват с каквито и да е управленски решения, подчерта доц. Кабакчиева. Изследването регистрира факта, че хората не искат толкова нови партии, колкото да видят нови личности. 72% се обявяват за нови лица в политиката, а 40% - за нови партии. Тревожното обаче, е, че те не следят партийните платформи, което налага постигането на нова политическа култура.
65% от запитаните се обявяват за промени в избирателната система, съобщи доц Петя Кабакчиева. Тя изрази удовлетворението си от факта, че нагласите за налагане на еднопартийна система и силен лидер без парламент са силно намалели у нас - до 20%, докато в европейското изследване за ценностите е отчетена по този показател 50%-ва подкрепа. 90% от анкетираните държат да бъде предоставена законова възможност за отзоваване на депутати. Цялостният социален климат в нашето общество обаче трябва да се заздрави и промените в избирателната система ще съдействат за това, обобщи резултатите от изследването за нагласите на избирателите в управлението на държавата социологът Петя Кабакчиева.
Липсата на канализация в град Брезово създава сериозен проблем за жителите на града в горещините. Сигнал за това подаде един от жителите на града - Иван Добревски. По думите му заради изливането на обратни води в коритото на река Брезовска, която заради жегата е пресъхнала, в градчето се разнася непоносима миризма. Според Добревски преди..
Мониторинг на потреблението на вода в пловдивското село Брестовица започнаха от ВиК –Пловдив. До тук се стигна след като и тази година част от живеещите там страдат от безводие и повече от 10 дена чешмите им са пресъхнали. Решението беше взето на спешна среща между местното население, кмета на Брестовица, зам.-кмета на община Родопи Емилия..
Протестите, които ще видим днес, са граждански отпор и са свързани с поредния опит на някои политически фигури да използват държавата и силовите структури за разправа с политическите си опоненти. Това заяви в програма "Точно днес" политологът Георги Киряков. Според него именно затова тази гражданска акция ще има много по-широк отзвук, макар че..
Над 2700 заявления за целева помощ за отопление са подадени само за 15 дни за предстоящия зимен сезон – съобщи в интервю за Радио Пловдив Десислава Йорданова – началник на отдел „Социална закрила“ в дирекция "Социално подпомагане" - Пловдив. Тя уточни, че броят на хората, които желаят тази помощ се увеличава, в сравнение с миналата година...
Актуалното от поредните промени в образованието. На дневен ред излизат високите такси за висше образование, платена форма. От една страна идеята е да се обучават по-малко, но по-качествени студенти, но от друга това не се харесва на университетите. Битката за намаляване на таксите поведоха от Софийския университет, следват ги студенти от Велико..