Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За цесиите в КТБ няма място за задна дата - трябва да се запази интересът на държавата

Снимка: БГНЕС

След среща с представители на Асоциацията на банките в България, премиерът Бойко Борисов поиска да отменят цесиите в КТБ.

Чисто техническа счетоводна операция ли е прехвърлянето  или цедирането на депозити в КТБ, които са на суми, по-високи от гарантирания размер от 100 000 евро или тези сделки ощетяват обществения интерес.  Вчера Борисов ги обяви за вторична далавера , а според информациите в общественото пространство, размерът на тази щета може да достигне колосалните 1 милиард лева. Кои са основните печеливши от сделките с цесии и прихващания в КТБ и могат  ли на практика управляващите да ги отменят,  питаме следващия гост в програма "Точно днес" финансиста Кольо Парамов.

Р.П. Появиха се мнения на квестори и подуправители на БНБ, анализатори, че това прихващане на депозити срещу кредити е чисто техническа счетоводна операция, която не представлява проблем. Така ли е според вас?

Кольо Парамов: Представлява огромен проблем. И проблемът е за Фонда за гарантираните депозити и проблемът е там, че държавата трябва да извади едни пари – някъде около между 800 и 850 милиона и да се разплати така както се полага. Разликата е тази, че нито подуправителите, нито квесторите са си направили сметка, че в крайна сметка  държавата е тази, която е длъжна да пази държавните пари и да има интерес тези държавни пари да бъдат гарантирани по отношение на бюджета и всичко останало. И тъй като тръгнаха твърде неподготвени, твърде амбицирани да ликвидират банката по най-елементарния начин ще докарат ситуацията до там напрежението значително да се увеличи и да се понесат загуби от тези вложители в сериозни размери.

Р. П.: Борисов вчера ги обяви за вторична далавера.

К. П.: Да, напълно е възможно такова определение, защото всички, които имаха пари по депозити над 196 хиляди бяха увлечени в цялата тази демагогия и в цялата тази огромна лъжа да направят цесии, да осигурят печалба на едни кредитополучатели като направят прихващанията и по този начин и двете страни да са в изгодна ситуация. Но в случая държавата, тъй като има интереса да получи разликата по тези кредити на 100 % и да ги получи в свежи пари не може в това тежко финансово състояние да регламентира това условие и да поеме ангажимента да плаща тези разлики. Така че на пръв поглед цесията като едно законно средство, когато се прави в нормално време и в нормални обстоятелство е едно, когато обаче касае фонда за гарантиране на депозити е коренно различно и вероятно след като са направили детайлна схема и са видели във финансовото министерство докъде може да доведе всичко това са взели това решение.

Междувременно, аз на 21 октомври предупредих категорично, че квесторите на КТБ се държат като пощенски гълъби – те водят една информационна база с подуправителите и с управителя Искров, който ги вкара в един капан в обезценките само и само да докаже на обществото, че банката задължително  трябва да се фалира и тези цесии, тогава бях заявил, че тези цесии в един момент могат да осигурят доста неприятна ситуация на всички онези, които са се надявали в един или друг момент да си възстановят поне част от парите. Тогава задължително, ама задължително предлагах в никакъв случай да не се допуска фалит на банката, защото фалита на банката означава огромна загуба за всички. Не послушаха. Тръгнаха към фалит. Тръгнаха към доказване на едни обезсмислени обезценки и доведоха хората до положение всички онези, които над 200 000 лв в КТБ да не могат да получат нищо.

Р. П.: Управляващите вчера обявиха, че след като цесиите бъдат обявени за нищожни чрез спешна добавка в закона за актуализацията на бюджета, така държавата ще си запази тези 800 милиона лева. Възможно ли е това обаче? Вчера социалният министър Ивайло Калфин каза, че цесиите в КТБ трудно ще бъдат отменени със задна дата и може ли хаосът да стане пълен ако Конституционния съд реши да отмени все пак тази поправка?

К. П.: Тук няма място за задна дата,  тъй като в Закона за бюджета в преходните и заключително разпоредби, т. 4, 5, 6 ще бъдат дадени достатъчно точни, ясни директивни пояснения, които ще включат ангажимента на държавата по четенето на закона и включването на държавата с плащането на тези първите 1 милиард и 700 милиона лева, за да могат да се гарантират по 196 хиляди на гарантираните депозити, плюс тази сума, която я има във фонда 2 милиарда и 100 и там допълнително ще бъде обяснено как и по какъв начин ще се трансформират разликите и кое представлява депозит към началото на обявяването на управлението под особен надзор и кое не представлява депозит като цесия след датата 24 юни. Така че няма място за никакви стари дати и нови дати – има място за запазване интереса на държавата.

Още от анализа на финансиста Кольо Парамов може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Украйна има право на ядрено оръжие за защита

Украйна или ще стане член на НАТО или ще създаде ядрено оръжие – това заяви президентът В. Зеленски в Брюксел след заседанието на Европейския съвет в което той участва. Там Зеленски представи плана си за победа във войната с Русия. Има ли наистина бившата съветска република страната такава възможност? Да, може да го стори, тъй..

публикувано на 18.10.24 в 17:17
Първан Симеонов

Притеснявам се дали хората ще отговарят честно на екзитпола

На тези избори много се притесняваме от това колко искрени ще бъдат анкетираните за екзитпола, както и дали системно няма да отказват респонденти от една и съща политическа сила. Подобно явление е изключително притеснително предвид напрегнатата ситуация в разделен политически сектор. Това коментира социологът Първан Симеонов от „Галъп..

публикувано на 18.10.24 в 16:41

Годните за пиене води у нас са под средното ниво в Европа

Две трети от водните ресурси в Европа са замърсени с химикали.  Само 37% от езерата и реките в Европа отговарят на критериите за добро екологично състояние. Това предупреждава  Европейската агенция за околната среда в доклад, публикуван тази седмица.  В доклада обаче не са анализирани данните за България , тъй като страната ни все още не е..

публикувано на 18.10.24 в 16:17

Открит навреме, ракът на гърдата не е присъда

За поредна година в месеца за борба с рака на гърдата Фондация „Грижа за живот България“ организира информационна кампания като темата на инициативата този път е не само битката със заболяването, но и духовно оцеляване, и физическо преодоляване на диагнозата.  В програма "Точно днес" п редседателя на организацията Ивелина Радева припомни, че целта..

публикувано на 18.10.24 в 09:59

Радиото са хората, но те не са финансово стимулирани

С три гласа "за" и два "против" Съветът за електронни медии избра днес за генерален директор на Българското национално радио Милен Митев. Той поема поста за втори мандат през следващите три години.  Радиото ще защитава журналистите си Радиото това са преди всичко хората . Те създават неговия облик и неговия дух. Затова едно от най -..

публикувано на 17.10.24 в 15:10