Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За първи път от три години имаме непредизборен бюджет

Васил Велев

Започваме разговор и по още една много гореща за държавата тема, защото тя също е свързана с интереси и с пари. Бюджетът за следващата година не е революционен според експертите. Държавата пак ще харчи повече отколкото е могла да събере. 

 Бизнесът ще получи още малко тежести на този фон. Дългът ще продължава да расте. Но новината е, че правителството се кани да свие държавния си апарат като се цели в 10-процентно спестяване в разходите за заплати например. Има и други новости. И сега, за да попитаме за какво ще стигнат актуализираните милиарди в държавния бюджет – гледната точка на работодателите търсим от председателя на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев.

Кажете, г-н Велев, след като прочетохте анализа, цифрите и данните, които видяхте забелязахте ли те да дават заявки за реформи, които ще се осъществят в интерес на икономиката в държавата.

Васил Велев: Първият прочит на проекто-бюджета показва, че за първи път от три години имаме един не предизборен бюджет. Какво имам предвид? Един по-реалистично направен бюджет, консервативно направен, изпълним по приходите, защото последните две години имахме твърде амбициозни приходи, които беше малко вероятно да се изпълнят.  Докато сега виждаме даже по-скоро малко подценена приходна част и ръст на брутния вътрешен продукт и от там по-лесно изпълним, нека така да го наречем, като в разходите основното свиване е, и това е правилно, и това е в разходите за държавно управление, държавна администрация – тези около 400 милиона лева, която икономия отива реално за увеличение на пенсиите и за известно намаление на дупката в хазната на бюджетния дефицит.

Иначе като цяло ние подкрепяме преразпределението на брутния вътрешен продукт през бюджета да се държи под 40 %  и това твърдо изискване на бизнеса е спазено в този проект....

Просто финансовата дисциплина изведнъж рухна – събират се по-малко пари в бюджета..

Р. П.: Г-н Велев, вие заговорихте за потребителската дефлация като факт. Може ли тя обаче да бъде един плашещ феномен за икономика като нашата, когато доходите стангнират и всъщност е свързана с административно налагане на решения за потискане на цените?

В. В.: Всъщност това административно потискане на цените приключи с ръста на цените на ел. енергия и за следващата година се очаква минимална инфлация, прогнозата за следващата година е средно годишно да има 0,1 % инфлация – това е прогнозата на правителството. Нашата прогноза е за по-голяма инфлация – от порядъка на 0,5 % така, че с дефлацията приключваме тази година. Това не е причина да се търси административно увеличаване на възнагражденията, откъдето щяло да се увеличи потреблението и да се преодолее дефлацията.

Трябва да се насърчава износът, защото потреблението у нас е потребление на вносни стоки, защото потреблението у нас е потребление на вносни стоки. Ние до там сме се докарали, че се храним с 80 % вносни стоки...

Финалното изречение е, че бюджета е консервативно реалистичен. По-скоро ние като работодатели ще го подкрепим с тези забележки – ние ще искаме да видим и продължаване на реформата за такса битови отпадъци. Тя беше започната и имаше, и има още, макар и теоретична възможност да бъде довършена и от следващата година най-накрая да се плаща тази такса пропорционално на направените боклуци, а не пропорционално на стойността на имота. Бихме искали да видим най-накрая отмяна на тази несправедливост  първите три дни болнични да се плащат от работодателя при условие, че той вече е осигурил работника за този риск.

За данъчната политика, пенсионната реформа, минимална работна заплата, бюджетни приходи, дефицити, инфлация, дефлация и други аспекти на бюджетната  политика  – чуйте тук от интервюто на Веселина Пеева с председателя на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Народът няма да допусне ограничаване на доходите

Правителството трябва да се съобрази с исканията на хората, а народът няма да допусне да има ограничаване на дохoдите. Така Александър Загоров, конфедерален секретар на КТ Подкрепа, коментира каква политика по доходите трябва да води кабинетът „Желязков“. Той обясни, че за да се съгласят хората интересите им да бъдат пренебрегнати трябва..

публикувано на 20.01.25 в 17:19

Доналд Тръмп и Шенген са сред знаковите думи на 2024-та година

Кои са знаковите думи на 2024-та година? Отговор дава Веселина Седларска , журналистка и писателка, която бе и член на журито за втория етап от проучването на  платформата "Как се пише?". Доналд Тръмп е най-често споменаваното име, а Шенген е най-знаковата дума за 2024-та. Сред тях са също дубайски шоколад и санитарен кордон. "Трудно се родиха..

публикувано на 20.01.25 в 16:04

От днес започва периодът на реализъм в мандата на Тръмп

Доналд Тръмп започва днес своя втори мандат като президент на САЩ. Според политическия и икономически анализатор и бивш дипломат Илиян Василев от днес на практика започва периодът на реализъм в президентството на Тръмп. Досега имаше много място за намерения, импровизации, но от днес започва меренето на нетната текуща стойност като намерения и..

публикувано на 20.01.25 в 15:58

Държавата се нуждае от финансова дисциплина и реформи

Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..

публикувано на 20.01.25 в 10:47

Появата на Тръмп е сериозно предизвикателство за Европа

Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..

публикувано на 20.01.25 в 10:18