Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Аргументите "за" и "против" криминализирането на укриването на осигуровките

Криминализирането на неплащането на осигуровки отваря още една врата за нов вид корупция”, заяви в интервю за Радио Пловдив икономистът от ИПИ Калоян Стайков. 


По думите му, поправката в Наказателния кодекс, която беше приета от Парламента, няма да реши финансовите пробойни в държавата, защото коренът на проблема е липса на доверие в системата и ако управляващите искат да подобрят събираемостта на осигуровките, трябва да работят точно в тази насока.

Според икономиста от ИПИ, големият въпрос е как ще стане прилагането на мерките.

Знаем, че има доста голяма възможност за корупция и някои фирми просто ще бъдат наказвани, а други ще си плащат, за да не търпят санкции”, коментира още Калоян Стайков.

Той е категоричен, че хората не виждат връзка с това което внасят и това, което получават като услуга от пенсионната и здравната система и ефектът от приетите мерки ще е нулев.

Не може една трета от брутната заплата да отива за например пенсионна осигуровка, а в същото време пенсиите да са ниски. Как да убедите някой, че това е логично”, допълни още икономистът.

От своя страна Диана Йорданова от ПП ГЕРБ, вносителите на въпросните текстове за промяна в Наказателния кодекс, заяви, че предложението е обсъждано в многобройни разговори с колегите им депутати, със синдикатите и с различни представители на бизнес организации.

Според нея е време да се тръгне отнякъде още повече, че на практика укриването на осигурителни вноски с предложените промени се приравнява с укриването на данъци. 

"Така че нищо по-различно и нищо по-ново – тъй като тези текстове ги има за данъците в момента се направиха текстове и за осигурителните вноски", категорична е тя. 

По думите и, системата на ДОО и в момента се дофинансира с доста сериозни суми. 

"Крайно време е след като всички искаме толкова много от държавата и държавата да е длъжна да предотвратява рискове и да покрива загуби.  Пресен случай е КТБ – приблизително 3 милиарда лева бяха дадени за обезпечените депозити, би следвало в крайна сметка  и държавата да бъде доста по-взискателна, а нейните контролни органи да изпълняват така, както трябва работата си - доста по-стриктно. 
Нормално е да има голяма съпротива, но в крайна сметка всяка една реформа в своето начало е съпроводена от това. Виждате, че и с други наши предложения се случва това. Но ние  сме крайно решени да сложим най-накрая ред в държавата", категорична е Диана Йорданова.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Държавата трябва да регулира цените на храните

Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира  производителят на зеленчуци  Иван Кабуров  от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..

публикувано на 17.02.25 в 16:12

платена публикация
Специализирано изложение за земеделие БАТА АГРО 12 - 16 май 2025 година

Седемнадесетото издание на най-големия форум за земеделска техника у нас БАТА АГРО , който се организира от Българската асоциация на търговците на агротехника, ще се проведе от 12 до 16 май 2025 година на Летище Стара Загора. Това издание е юбилейно, тъй като отбелязва 15 години от първото изложение БАТА АГРО. Регистрацията за участници все..

публикувано на 17.02.25 в 15:54

За първи път лидер на БСП тръгва от властта, а в НС партията е малка

Амбициозна и стратегическа, а не тактическа е задачата, която новият лидер на БСП Атанас Зафиров постави пред партията - да си върне статута на първа политическа сила, което към момента е неизпълнимо, коментира политологът Татяна Буруджиева пред Радио Пловдив.  Според нея конгресът не излезе с ясна програма как ще се възстановява партията. В БСП..

публикувано на 17.02.25 в 15:46

Собственици на ферми за патици обвиняват БАБХ в натиск

Над 60 фермери, производители на патици-мюлари от цяла Южна България, се събраха на спешна среща в Раковски заради действията от страна на Българската агенцията по безопасност на храните (БАБХ) срещу тях. На срещата са обсъдени актуални проблеми, свързани с епизоотичната обстановка и разпространението на птичия грип. Фермерите са се оплакали от..

публикувано на 17.02.25 в 14:57

Апаратни игри и ужасна организация на конгреса на БСП

  Атанас Зафиров не беше моят фаворит, но му пожелавам успех, защото времената особено за БСП са сложни и пътят няма да бъде лек. Оттук - нататък зависи от него и от неговите действия какво ще бъде направено.   Това заяви пред Радио Пловдив пловдивският депутатът от БСП Иван Петков - Бебето .  За нашата организация в Пловдив е стъпка назад ,..

публикувано на 17.02.25 в 09:09