Държавата – по-непредсказуема от 16-годишен тийнейджър. Ако има нещо плашещо в това сравнение, което прочетох в пресата преди дни, това е усещането за продължителност на диспропорциите между очакванията и реалността.
Смяната на три правителства, управленските грешки, липсата на доверие в институциите и на управленска хомогенност ни доведоха до ъгъла, зад който отчаянието и бедността избуяват - феномени, които не ни дават добра европейска атестация. От Страхил Делийски – политолог и философ в СУ „Климент Охридски” очакваме коментар за политическите събития през отминаващата 2014-та година.
Страхил Делийски: За съжаление бих добавил нещо позитивно към така нарисуваната от вас картина.
Р. П.: За съжаление?!
С. Д.: Да. Между другото, когато си говорехме предварително за този разговор много се чудех в навечерието на новата година какво да бъде онзи позитивен смисъл или онова позитивно явление, с което да завършим анализа на настоящата година. Но надявам се днес да стигнем до него интуитивно. Вие сте абсолютно прави за това, че усещането за криза, за напрежение, за социален страх ако щете е онова усещане, което дефинира начина, по който тупти обществения пулс в България и последната година. Към това трябва да прибавим и политическата нестабилност, липсата на последователни политически действия, смяната на правителства, знаем, че за съжаление българската политическа система е такава, че изключително много зависи от конфигурацията на власт. Ако, да речем, в Белгия могат да си позволят година без правителство, защото държавната машина, бюрокрацията работи без относително на това кой управлява – в България това не може да се случи. Така че на този фон все по-ясно се виждат социалните разделения, все по-ясно се виждат социалните и културните диспропорции в българското общество. Една изключително, нека да го кажем директно забравена периферия и то под периферия не разбираме само някакви малки селца и паланки, под периферия разбираме едни прилично големи градове – български градове и с традиции и една като че ли малко по-различно живееща столица. Но това е само един пласт от разкъсания социален и политически свят на България – този пласт „център – периферия”. Тази година не успя да ни върне към нормално социално живеене, за съжаление.
Р. П.: Аз искам да ви попитам, г-н Делийски, дали може да се каже като цяло, че има някаква метаморфоза на статуквото през тази година? Промени ли се нещо в стила на управление?
С. Д.: Нищо не се промени. Единственото, което се промени е, че на глас да казваме нещо, което всички си го мислехме до преди това...
Много скоро ще има решение на въпросите, свързани с разплащането чрез банкови карти в градския транспорт на Пловдив. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Николай Недялков, изпълнителен директор на фирма „Тикси“, която внедри електронно-билетната система в града. Преди дни заместник-кметът по транспорт Ерол Садъков обяви на страницата си във..
Пловдив и областта са 3-ти в страната по разпространение на грипа. На какво се дължи това и стигнахме ли пика на болестта, питаме проф. Ива Христова , директор на Националния център по заразни и паразитни болести. Проф. Христова каза, че Пловдив е в челната тройка, но е убедена, че това е максималният брой заболели. През тази седмица ще има..
По повод днешния Световен ден за борба с рака специалисти от Комплексния онкологичен център в Пловдив констултират безплатно пловдивчани в изнесен кабинет на площад „Стефан Стамболов“. Целта е гражданите да получат информация за възможностите за профилактика, за ранна диагностика и навременно лечение в здравното заведение, коментира..
След значителния спад на обявите за работа през декември 2024 г. , в началото на новата 2025 година изглежда, че пазарът се връща към нормалните стойности на предлагане, съобщиха от HR компанията и кариерен сайт "Джоб тайгър". В края на януари от компанията отчитат 85 на сто ръст на всички обяви за работа спрямо предходния месец. Броят на..
През 2025 година община Пазарджик ще получи от държавата 3,5 милиона лева за облагородяване на инфруструктурата. Отделно през общинската програма за държавния бюджет за Пазарджик е одобрено финансиране за проекти на стойност 50 милиона лева. Общината работи и по европроекти за близо 100 милиона лева. Това съобщи пред Радио Пловдив кметът на..