Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Името, което носим трябва да е благодат, то откроява човека

 На ден като днешния –  денят на Свети Йоан Кръстител,   най-напред трябва да поздравим всички, които носят името Иван и  производните на Иван,   и ми се иска  поне в такъв ден човек да се замисли за смисъла на името... И че името ни е дадено по някакъв особен начин. Не просто носим името, вижте колко механично звучи – нося, както пренасям нещо, някаква тежест, а името не е тежест, то трябва да е благодат.

 

Думи  от интервюто за Радио Пловдив  под надслова "Битие и вяра" на Тони Николов философ, преводач и главен редактор на портал Култара.

Името  дава  по особен начин. Йоан Кръстител е човекът, който въвежда кръщението, макар това още да е и кръщението още преди кръста, то е преди тегобата на кръста,  то е в радостта на отмиването на това, което ни се случи вчера във водите на река Йордан, водата, която отмива греха, която носи радостта и изцелението и затова си мисля за името в ден като днешния, денят на Йоан Кръстител.. 

Този, който ни е посочил и е казал – ето, този човек ще бъде, ще се казва така, той се свързва с името си с една особена връзка – ето тази връзка между името и човека е много важна. Човекът не е номер. Живяхме в един времена, когато, спомняте си нали – "социално винтче", "бурмичка в голямата машина на държавата", а човекът е с личност и достойнство и име.  И името е част от това достойнство, то откроява човека.

Човекът не  е само двуного без пера-по думите на Платон, човекът е и жертвоготовно същество, което трябва да гледа към небето... Човекът може да е мръднал на ръст, но не и в цялостния смисъл. 

Културата е онова, което остава, след  като забравим  всичко друго. 

Интервюто с Тони Николов  е тук.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49

Коледа е миризма на горящ пън и щастието, че сме заедно

"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..

публикувано на 25.12.24 в 08:25

Кметът поздрави пловдивчани за Рождественските празници

Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..

публикувано на 23.12.24 в 14:59

Планове с неизвестен край (част 1)

Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..

публикувано на 23.12.24 в 12:50