В първото за настоящата година издание на литературния салон „Spirt&Spirit” в клуб „Петното на Роршах”тази вечер от 19 ч. ще бъдат представени новите книги на писателите Гълъб Ковачев и Владимир Левчев. Това е и формалният повод да разговаряме с писателя, интелектуалец Владимир Левчев.
Р.П: Здравейте, г-н Левчев, възможно ли е модерният Запад да се окаже пометен от урагана на ксенофобията и омразата,, култивирана от примитивизма и незачитането на културните, психологическите и верските различия днес? За онази асиметрия на ценностната система и моралния дисбаланс на времето говорим, за сигурността като мисия в глобалния свят, свободата като кауза и етика с национален привкус. Словото казва не много, а всичко, съгласен ли сте?
Владимир Левчев: С кое да съм съгласен – с тероризма, който ще помете Запада или ксенофобията? Всичко е възможно, възможно е светът да бъде пометен от различни стихии, най-вероятната от които е човешката глупост, но дълбоко се надявам това да не стане.
Р.П: Мултикултурното взаимодействие, за което непрекъснато се говореше през последните години, се превърна в мултикултурно напрежение. Забелязахте ли кога се случи тази метаморфоза?
Левчев: В България аз забелязвам обратната тенденция. Смятам по принцип, че българите са толерантен народ и Левски е мечтаел за „чиста и свята република”, в която всички ще имат равни права независимо от етнос и религия. Днес има като че ли по-голяма нетолерантност, отколкото в миналото обаче. Ето, знаете за спасяването на българските евреи по време на Втората световна война. Тогава е имало като че ли по-малко антисимитизъм, а в последните години сега, не зная откъде се взе, се появи. Като цяло и в българското общество и в Европа има желание за диалог. А ксенофобията е страх от различния, който плаши. Има и икономически момент в това – чужденецът е склонен да вземе работата на местния за по-малко пари. Като цяло обаче ние трябва да се научим да живеем в един глобален свят.
Р.П: ....опасностите на демокрацията?! Слабите й страни, проблемите и......
Левчев: Това не е свързано с демокрацията. Демокрация може да има в една отделна страна, без да има това движение на хора, което виждаме в съвременния свят, който е станал номадски свят, виждаме движение на хора от по-бедни към по-богати страни. Това е нещо ново, но процесът на глобализация не е от вчера. Той е започнал с кръстоносните погоди с великите географски открития, но в наше време той се чувства по-интензивно.
Р.П. Във Фейсбук написахте, че през миналата година светът стана много по-нестабилен и непредсказуем. Проблемът Русия, създаване в Сирия и Ирак на Ислямска държава, но арсеналът на ислямистите се обогати и с разстрел на журналисти. Ако те са изразители на нагласите на обществото, как ще коментирате тезата, че убийството на журналист е убийство на нагласата на едно общество?
Левчев: Светът стана по-нестабилен именно по тези причини и връщането към риториката на Студената война. Повече чуйте от звуковия файл:
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..
Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..