В първото за настоящата година издание на литературния салон „Spirt&Spirit” в клуб „Петното на Роршах”тази вечер от 19 ч. ще бъдат представени новите книги на писателите Гълъб Ковачев и Владимир Левчев. Това е и формалният повод да разговаряме с писателя, интелектуалец Владимир Левчев.
Р.П: Здравейте, г-н Левчев, възможно ли е модерният Запад да се окаже пометен от урагана на ксенофобията и омразата,, култивирана от примитивизма и незачитането на културните, психологическите и верските различия днес? За онази асиметрия на ценностната система и моралния дисбаланс на времето говорим, за сигурността като мисия в глобалния свят, свободата като кауза и етика с национален привкус. Словото казва не много, а всичко, съгласен ли сте?
Владимир Левчев: С кое да съм съгласен – с тероризма, който ще помете Запада или ксенофобията? Всичко е възможно, възможно е светът да бъде пометен от различни стихии, най-вероятната от които е човешката глупост, но дълбоко се надявам това да не стане.
Р.П: Мултикултурното взаимодействие, за което непрекъснато се говореше през последните години, се превърна в мултикултурно напрежение. Забелязахте ли кога се случи тази метаморфоза?
Левчев: В България аз забелязвам обратната тенденция. Смятам по принцип, че българите са толерантен народ и Левски е мечтаел за „чиста и свята република”, в която всички ще имат равни права независимо от етнос и религия. Днес има като че ли по-голяма нетолерантност, отколкото в миналото обаче. Ето, знаете за спасяването на българските евреи по време на Втората световна война. Тогава е имало като че ли по-малко антисимитизъм, а в последните години сега, не зная откъде се взе, се появи. Като цяло и в българското общество и в Европа има желание за диалог. А ксенофобията е страх от различния, който плаши. Има и икономически момент в това – чужденецът е склонен да вземе работата на местния за по-малко пари. Като цяло обаче ние трябва да се научим да живеем в един глобален свят.
Р.П: ....опасностите на демокрацията?! Слабите й страни, проблемите и......
Левчев: Това не е свързано с демокрацията. Демокрация може да има в една отделна страна, без да има това движение на хора, което виждаме в съвременния свят, който е станал номадски свят, виждаме движение на хора от по-бедни към по-богати страни. Това е нещо ново, но процесът на глобализация не е от вчера. Той е започнал с кръстоносните погоди с великите географски открития, но в наше време той се чувства по-интензивно.
Р.П. Във Фейсбук написахте, че през миналата година светът стана много по-нестабилен и непредсказуем. Проблемът Русия, създаване в Сирия и Ирак на Ислямска държава, но арсеналът на ислямистите се обогати и с разстрел на журналисти. Ако те са изразители на нагласите на обществото, как ще коментирате тезата, че убийството на журналист е убийство на нагласата на едно общество?
Левчев: Светът стана по-нестабилен именно по тези причини и връщането към риториката на Студената война. Повече чуйте от звуковия файл:
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..