Старият континент, изтръгнат от самодоволния си унес, бе разтърсен из основи само за един миг, нанесъл корекция в мащабите на десетилетни държавни усилия. След показните разстрели в Париж осъзнахме, че светът не е компактно понятие, а разкривена от дисбаланса на частите си конструкция и че религиозните противоречия, ксенофобията, терорът са проявленията на една война, която би могла да бъде разпалена на всякаква територия. иректорът на Центъра за стратегически изследвания в сигурността и международните отношения Симеон Николов коментира зловещия терористичен акт в сърцето на Европа.Как се променят параметрите на заплахата и как тази промяна се съотнася към страната ни – тя е много по-малка по територия, но в същото време доста значима като географска локализация?
Симеон Николов: Да, вие сте права като казахте, че има промени в характера на самите атентати. Промените се състоят в това, че този път за разлика от всички досегашни случаи през последните поне 20 г., бяхме свидетели на едни терористични актове, свързани с терористи-камикадзета, заложени бомби, взривове и т. н., докато тук имаме пример за едно добре организирано нападение на боен екип, на бойна група, професионално много добре подготвени, перфектно организирана и тук веднага трябва да вметна, че, по мнението на всички експерти, този терористичен акт очевидно не е могъл да бъде замислен, подготвен и проведен само от двамата изпълнители, които бяха ликвидирани в крайна сметка. Очевидно, че зад тях стои група, стои организация и стоят хора, които са успели успешно да разузнаят добре обекта на нападението, да подпомогнат извършителите на този терористичен акт. Големият проблем обае е трудно да се установи кой именно стои зад атентата, а след като бяха убити тримата, та именно, защото не може да се установи в момента кой стои зад атентата, ние не можем все още да направим и изводите си дали този атентат е началото на една серия от атентати, дали е едно изключение самостоятелно организирано, което аз преди малко казах, че не вярвам, това е важно, защото ако Ислямска държава или подразделение на Ал Кайда са организатори на този атентат, то тогава бихме могли да очакваме една серия от подобни атентати.
Р. П.: Означава ли това, че все още нямаме отговор на въпроса кой точно стои зад този акт, че България не успява да разчете и напълно правилно посланията на терористичния акт? Има ли такава опасност?
С. Н.: Не става дума само за България, последствията са за всички. Не случайно целият свят се стресна от този акт и не случайно всички си задават въпроса какво следва – следва ли серия от атентати или нещата приключват с този. Естествено тероризмът по своята същност е непредвидим, трудно би било да се разчетат всички елементи от един подобен замисъл особено, когато такъв атентат завършва с ликвидация на извършителите. Никоя държава не е застрахована, България също, разбира се вероятността да бъде ударен обект в България отколкото в други държави е по-малък - по-малка вероятност, но именно защото с вас започнахме разговора с това, че е променен характера на нападението, трябва и очакванията ни да бъдат по-различни.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..