Началото на годината, белязано от терор, протести и нарастваща несигурност в международен мащаб, формулира трудни въпроси за приоритетите, ценностите и самоосъзнаването ни като държава на кръстопът.
И ако поредицата знакови визити дадоха основание българският премиер да бъде припознат като фактор в осъществяването на политики, има и друг въпрос, определящ страната ни като писта за осъществяване на политики с неясни параметри и от разстояние. В този контекст само четири месеца след изборите премиерът Бойко Борисов призова съпартийците си да прегнат усилия и да открият възможната добра женска кандидатура за президент. Как да тълкуваме заявеното от лидера на ГЕРБ точно в този момент? Въпроса задавам на Стояна Георгиева – главен редактор на електронното издание „Медияпул”.
Стояна Георгиева: Този встъпителен анализ е някакси излишен на фона на поведението на министър-председателя и на хвърлената реплика от него на едно събрание на женската организация на ГЕРБ. Дълбокото ми убеждение е, че той не е имал нищо предвид. Просто е тествал почвата за политическите си опоненти.
Р.П: Да говорим за актуалните неща – управляващата коалиция събира. Изпълнителната и законодателната власт в нов орган - Съвет за развитие, орган, в който ще бъдат обсъждани всички спорни въпроси между коалиционните партньори. Как определяте сега коалиционния климат?
Ст.Георгиева: В критично състояние. Още преди съставяне на Правителството беше взето решение за съставяне на такъв орган към изпълнителната власт, който да има някакви легитимни функции, а не както в Правителството на Сакскобургготски, когато се събираше триумфиратът Кобургготски, Станишев и Доган и се вземаха някакви решения. От тази гледна точка този орган мисля, че този орган е някаква добра стъпка за напасване на политиките,за вземане на решения, за дискутиране на нещата как стоят от гледна точка на изпълнителната власт, на Парламента, на партиите, съставляващи управляващата коалиция. Не съм сигурна обаче, че наличието на такъв орган би преодолял основни проблеми, каквито възникнаха със спорната реформа на пенсионния модел. Не съм сигурна, че ГЕРБ ще се откажат от своята практика, защото такъв е маниерът им, действа се необмислено, поръчково по политики, които засягат много граждани и големи сегменти от бизнеса. Повече чуйте от звуковия файл:
В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..