Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Магията на радиото идва от факта, че то е сбор от съмишленици

В навечерието на своята 80 – годишнина БНР представи премиерно книгата на доц. Ивайло Христов  „Божана Димитрова кауза радиожурналист“. С  Божана Димитрова, безспорна любимка на поколения радиослушатели, разговаряме в програма "Точно днес".

„Голямата магия на радиото и неговата сила се дължи на факта, че то е сбор от съмишленици, които трептят на една вълна. Аз благодаря на всички хора, с които работих в продължение на 40 години - половината от онези светли 80 години на Българското национално радио. 
Две години и половина се съпротивлявах и се съмнявах дали има нужда от тази книга. Когато Ивайло Христо ми показа събраните 40 интервюта, отзиви, оценки - аз се съгласих. От сърце благодаря на хората, които написаха книгата и помогнаха за нейната реализация. БНР е първата, единствена и най-силна медия.
 Всички ние от Българското национално радио имаме самочувствието да празнуваме и да се изправим пред България, защото ние даваме на страната си толкова много. Националното радио има право, като властелин на ефира, да бъде българският светилник“, заяви Божана Димитрова.

Радио Пловдив: Особено ми е приятно да кажа сега добро утро и здравейте на Божана Димитрова в ефира на Радио Пловдив. Поздрави от Пловдив, г-жо Димитрова.

Божана Димитрова: Благодаря. Отвръщам с поздрав, с привет към слушателите на Радио Пловдив и моля в началото на краткия ни разговор да спестяваме такива думи като легенда, като звездна – аз съм една от „Хоризонт” през годините и подчертавам онова, което трябва да бъде подчертано винаги, Живка, че радио се прави в екип, в екип от съмишленици. Заедно в ефира сме с музикалния редактор, с режисьора, с тези хора, които са на телефоните, с нашите слушатели. Ето защо смятам, че в радиото винаги има магия и тя се дължи на това, че сме заедно в ефира.

Р. П.: Какво искате, г-жо Димитрова, да кажете на младите колеги, които сега се докосват до магията радио, на тези, които избират  това да бъде тяхната съдба занапред? Какво да им кажем?

Б. Д.: В края на книгата авторът Ивайло Христов зададе същия въпрос – какво бихте посъветвали младите, какъв съвет бихте дали. Убедена съм, че съвет се дава само в краен случай и ако бъде поискан, защото младите хора сами стъпват на този радио път, би следвало  сами да търсят и посока, и цел, и сами да усетят и радостта, и отговорността от микрофона. Но все пак има основание да говорим за младите хора в началото на тяхната кариера и аз бих казала не толкова като съвет, а като задължение, че не можеш да заставаш пред микрофона, без да си абсолютно готов, без да си проверил, без да имаш сърце във всяка една от темите, които се осмеляваш да разискваш с аудиторията.

Другото ми не толкова пожелание и не просто съвет, а пак казвам – дълг и задължение за всеки млад журналист, е безупречното владеене на ясния български, красив наш език. Защото радиото е законодател на българския език. Би следвало именно радиото да бъде първото, тъй като радиото се слуша от децата ни, радиото се слуша от родителите ни, радиото е отговорно към българския език. И дали да не спрем до тук със съветите?

 И, да, може би трябва да кажем нещо и за днешното младо компютърно поколение, че гугъл и копи пейст не са единствените източници. Моля поне това да запомним, за да бъде радиото на висотата, на която е 80 г. и тук прибавям и моето мнение, че това е всъщност първата медия, това е медията на мислещите хора, това е медията, която безусловно издържа и на конкуренцията, и на всички повеи на времето така, че и млади, и стари сме еднакво длъжни към националния микрофон. 

Цялото интервюто с Божана Димитрова може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Парламентът няма друг вариант, освен да избере председател

"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за  зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край.  "Защото така, както  в..

публикувано на 25.11.24 в 11:18

Формулата на растежа

Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в  разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..

публикувано на 25.11.24 в 08:46

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59