Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Касата не плаща реалната цена на разходите от болниците. Кой ще плати разликата?

Снимка: БГНЕС

Д-р Димитър Ленков, главен секретар на БЛС разяснява  методиката за 2015 г.,според която  ще се дават само до 95% от парите, изработени през миналата година. Или как НЗОК ще работи с болниците, при положение че  много лечебни заведения ще са надвишили тази цифра дори  през първите три месеца?

В интервюто още за листите за чакащи и за реформата "Москов", която тръгва с промени в Закона за здравното осигуряване.

На фона на всичко това, което и днес продължават да пишат в печатните издания като незапомнен рекорд, болниците натрупаха над 500 милиона дългове – първенци са ВМА в София и нашата, пловдивска университетска болница „Св. Георги”. Разговорът по тази трудна тема започваме сега с главния секретар на Българския лекарски съюз д-р Димитър Ленков.

Да започнем от тук – как ще ни лекуват през 2015-та при положение, че парите са орязани и при положение, че дълговете са толкова много?

Димитър Ленков: 2015-та българските граждани ще бъдат лекувани както и през 2014-та.

Р. П.: Хубаво започваме разговора, с оптимизъм, но цифрите сочат съвсем друго, д-р Ленков.

Д. Л.: Какво имате предвид?

Р. П.: Задлъжнялостта на болниците продължава да расте, от една страна това, което казват от НЗОК, че ще свалят част от средствата, от друга страна и предупреждението от НАП – изискването на здравната каса да плаща на болниците само за изплатените от тях данъци и осигуровки.

Д. Л.: Започвам отзад напред на вашите въпроси. Що се отнася до решението на Министерския съвет, касаещо и оказва се търговските дружества, които са лечебни заведения за болнична помощ и извънболнична помощ тук е допусната една много сериозна грешка от страна на управляващите, имам предвид Министерския съвет, който е приел това постановление. Защото не може да се забавят плащания от страна на касата, да се спират първо, за да отиват за покриване на стари задължения към НАП и т. н., защото процесът в една болница не може да спре. А тогава, когато парите, които идват от касата са единствените, които тази болница или това лечебно заведение получава, когато тези пари бъдат блокирани затова, че то има дългове към НАП, какво трябва да направи това лечебно заведение – да спре приема на пациенти или какво? До този момент на този въпрос нямаме отговор.

Управителният съвет на БЛС е реагирал заедно с другите съсловни организации своевременно и е внесено предложение за промяна на това министерско постановление да бъдат изключени лечебните заведения за болнична и извънболнична помощ от това постановление. Що се касае до дълговете, които са натрупани, те не са натрупани от вчера нито от днес, те се натрупват от години и това е защото касата не заплаща реалната цена на извършените разходи от страна на лечебните заведения, а заплаща т. н. касова цена.  Ще ви дам един пример, тъй като аз съм акушер-гинеколог едно раждане за заплаща от касата 580 лв като вътре се включва и нормално, и оперативно раждане със секцио, ако е нормално раждане лечебното заведение, където и извършена тази дейност е похарчило над 600 лв, а ако е раждане със секцио то лечебното заведение е похарчило за тази пациентка над хиляда лева. Само, че касата заплаща 580!

И тук е въпросът най-накрая някой да излезе пред българския народ кой ще трябва да заплати тази разлика.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
д-р Румен Стоилов

Да създадем мир и подреденост в себе си

В Световния ден на сърцето 29 септември, наш гост бе кардиологът д-р Румен Стоилов. Човекът, който със сигурност е на "ти" с най-усърдно работещият мускул от медицинска гледна точка, но и човекът, който познава в дълбочина енигматичната стойност на най-важния орган в нашето тяло.  Дали сърцето се намира на едно и също място във всеки един от..

публикувано на 29.09.24 в 19:22
Румен Драганов

Пловдив е изключително впечатляващ за чуждите туристи

Какъв летен туристически сезон изпращаме и колко гости от България и чужбина посрещнахме? Питаме в програма "Ден след ден" - проф.  Румен Драганов  от Института за анализи и оценки в туризма.  В Световния ден на туризма, 27 септември,  Драганов подчерта, че изпращаме много добър сезон, може би, това е най-добрият сезон за последните няколко години...

публикувано на 27.09.24 в 14:48

България трябва активно да влияе на общественото съзнание в РСМ

Скопие създаваше псевдопроблеми негативен отенък, които да отвличат вниманието от истинските проблеми пред членството в ЕС. Тъкъв беше и измисленият проблем с непоставянето на знамето им при неофициалната среща на президентните на двете страни. Целта на този маньовър беше да се покаже, че България е страната, която саботира диалога и пречи на..

публикувано на 27.09.24 в 10:42

20 на сто по-малка и по-скъпа гроздова реколта в Пловдивско

"Това беше изключителна от гледна точка на предизвикателствата година. В нашия край, слава на Бога, нямаше градушки и други природни бедствия, но пък за сметка на това горещините бяха страшни".  Такава равносметка прави Георги Джингаров, лозар и винопроизводител от Брестовица. По думите му, ако нашите предци са наричали част от дните през юли..

публикувано на 27.09.24 в 10:19

Костадин Димитров не отговори дали ще остане кмет след 27.10.

Костадин Димитров не отговори дали ще остане кмет на Пловдив след парламентарните избори на 27 октомври. Той е включен на второ място в листата на ГЕРБ - СДС за Пловдив град след лидера Бойко Борисов. В интервю за Радио Пловдив Костадин Димитров обясни решението си така: "Нямах колебания дали да се включа в листата, защото за 10 месеца имах много..

публикувано на 26.09.24 в 15:39