Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Толерантността означава да не отговаряш на думите с куршуми

Тони Николов - журналист

Историята сочи, че България винаги е била толерантна към останалите народи. Никой не е бил под българско робство или в българска колония някъде. 

 Толерантността е вътре в нас, носим я генетично.  Българите ценят човешките свободи и очакват същото и от другите. Хпед годините обаче, особено последните, политиците показаха, че от нетолерантността могат да се извлекат дивиденти. Изпуснат ли е духът от бутилката и защо въпросът става толкова актуален в епохата на глобализация и провокации на всекидневни скандали на етническа основа.  Темата ще бъде обсъдена на кръгла маса  под надслов „Река на толерантността” в седмицата на толерантността, обявена от ООН. В дискусията  за възможността да се научим да живеем с различните от нас  хора по религия, начин на живот и ценности. Участници в тази дискусия  са политици, представители на граждански сдружения, университети, писатели, сред които  -  и главният редактор  на електронния ПОРТАЛ КУЛТУРА  Тони Николов:

Тони Николов:  Мненията на хората показват колко остър е проблемът за толерантността. И ние водим разговори, каквито чухме в анкетата с горчив  или патетичен или съмняващ се тон. Докато този разговор обаче тече, толерантност има по някакъв начин Вероятно и днес на дискусията ще прозвучат различни мнения, но това, което аз ще се опитам да кажа, е че трябва да се върнем  към корените.  Зададохте въпроси за етническата, религиозната толерантност, откъде тръгва това и как се съвместява с различните идентичности на Европа. Има нещо, което никога не трябва да забравяме – всеки термин си има история, а пък историята на термина „толерантност”  по някакъв начин е свързана с нашите земи.  Пред храма на „Св. София”  има един  римски едикт на толерантността на император Галерий от 311 г., с който тогавашната Римска империя по повод на християните, които са били изключение от правилито /били са преследвани, заради убежденията си/, стига до следния извод: цитирам – „В името на това, държавата да отстоява своите принципи, трябва да се върнем към благоразумието, така че държавата да остане здрава, а другите необезпокоявани, да бъдат в домашното си огнище”. В 311 г. е началото на този термин, думата „толерантност” означава „търпимост” – всякаква към другите – болните, недъгавите, различните от нас.  Повече чуйте тук: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Д-р Николай Болтаджиев

НЗОК не трябва да пести, а да плаща за качествено лечение

Включване на нови профилактични изследвания в пакета, заплащан от Здравната каса, предлагат от здравното министерство с нормативни промени. Целта е ранното откриване на хронични бъбречни заболявания и рак на маточната шийка. Предложението предвижда НЗОК да поема две допълнителни изследвания за оценка на бъбречната функция. Идеята е да се..

публикувано на 26.11.24 в 11:19

Все чакаме принца на бял кон, а той идва на магаре

Изборът на председател на НС е заложник на промените в Конституцията, които направиха тази фигура потенциален служебен премиер, посочи социологът доц. Татяна Буруджиева.  По думите й живеем в символен свят, в който като избиратели чакаме принца на бял кон, но идва принцът на магаре и ние няма как да го изберем, защото е на магаре... Така влизаме в..

публикувано на 26.11.24 в 11:03

Повече от 55% е загубата на вода в Пловдив и областта, от догодина 3,56 лв. куб. м. вода

Цената на водата в Пловдив, Пазарджик и Смолян ще се повиши от 1 януари догодина , показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те предвиждат промени в цената на водата в 28-те ВиК дружества в страната. Новите цени са заложени в проект на решение, което ще бъде обсъдено публично в четвъртък в сградата на регулатора.  В Пловдив..

обновено на 26.11.24 в 10:21

Утайките в Катуница са цъкаща бомба, но трябват проект и пари

Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес.  Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни.  Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..

публикувано на 25.11.24 в 16:06

Управлението на водите у нас трябва да се оптимизира

В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава.  Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..

публикувано на 25.11.24 в 15:12