Историята сочи, че България винаги е била толерантна към останалите народи. Никой не е бил под българско робство или в българска колония някъде.
Толерантността е вътре в нас, носим я генетично. Българите ценят човешките свободи и очакват същото и от другите. Хпед годините обаче, особено последните, политиците показаха, че от нетолерантността могат да се извлекат дивиденти. Изпуснат ли е духът от бутилката и защо въпросът става толкова актуален в епохата на глобализация и провокации на всекидневни скандали на етническа основа. Темата ще бъде обсъдена на кръгла маса под надслов „Река на толерантността” в седмицата на толерантността, обявена от ООН. В дискусията за възможността да се научим да живеем с различните от нас хора по религия, начин на живот и ценности. Участници в тази дискусия са политици, представители на граждански сдружения, университети, писатели, сред които - и главният редактор на електронния ПОРТАЛ КУЛТУРА Тони Николов:
Тони Николов: Мненията на хората показват колко остър е проблемът за толерантността. И ние водим разговори, каквито чухме в анкетата с горчив или патетичен или съмняващ се тон. Докато този разговор обаче тече, толерантност има по някакъв начин Вероятно и днес на дискусията ще прозвучат различни мнения, но това, което аз ще се опитам да кажа, е че трябва да се върнем към корените. Зададохте въпроси за етническата, религиозната толерантност, откъде тръгва това и как се съвместява с различните идентичности на Европа. Има нещо, което никога не трябва да забравяме – всеки термин си има история, а пък историята на термина „толерантност” по някакъв начин е свързана с нашите земи. Пред храма на „Св. София” има един римски едикт на толерантността на император Галерий от 311 г., с който тогавашната Римска империя по повод на християните, които са били изключение от правилито /били са преследвани, заради убежденията си/, стига до следния извод: цитирам – „В името на това, държавата да отстоява своите принципи, трябва да се върнем към благоразумието, така че държавата да остане здрава, а другите необезпокоявани, да бъдат в домашното си огнище”. В 311 г. е началото на този термин, думата „толерантност” означава „търпимост” – всякаква към другите – болните, недъгавите, различните от нас. Повече чуйте тук:
Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..
Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..
Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..
Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов , преподавател в Медицински..
На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..