Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдивските вестници на 19 февруари

„1500 лева струва кефът да набиеш лекар” – с това заглавие днешната „Марица” обобщава вчерашното решение на Пловдивския районен съд да глоби с тази сума Стоян Костадинов, който удари лекарка от Раковски. Грозният инцидент стана на 14 декември миналата година – припомня веснтикът. И разказва, че тогава майката на 2-годишната Иванка – Елена Георгиева, и бабата завели детето в частната неотложна помощ в медицинския център в Раковски. Момиченцето било погълнало перилен препарат. Дежурната лекарка го прегледала, видяла, че няма опасност за живота му и ги насочила към токсикологията в Пловдив. При възникналата разправия от тъмнината излязъл бащата Стоян Костадинов и извъртял силен шамар на лекарката – припомня още „Марица” и цитира пострадалата, която казва, че направо й се завил свят и видяла светлини след грозната сцена. Вестникът цитира и казаното от Стоян вчера в съдебна зала. Той твърди, че лекарката отказала да прегледа детето и поискала 15 лева, дори го обиждала. Прокуратурата настоя Костадинов да получи глоба от 3000 лева – съобщава „Марица”. И допълва, че подсъдимият е осъждан два пъти за хулиганство – има условна присъда и пробация. Наказанията са наложени преди повече от две години и той се води реабилитиран. Вестникът припомня още, че след инцидента Стоян се укри, но ден след това доброволно се предаде в полицията и срещу него започна бързо производство. „Марица” информира, че шамарът на Стоян Костадинов ще му струва 1500 лева. В подзаглавие е изведен и почти риторичния въпрос на д-р Дойчев от Раковски: „Ако аз ударя шамар на съдия, ще мога ли да си тръгна, като си платя?”

„Варицела нашари 100 деца в градините” четем в днешното регионално издание „Твоят ден”.Отбелязано е, че 100 деца от пловдивските забавачки са пипнали варицела, други 20-ина пък са със скарлатина. Три хлапета на възраст от 3 до 6 години са постъпили в инфекциозната клиника на болница „Св. Георги”. „Може да настъпят нарушения в централната нервна система, които се проявяват в затруднения при ходене. При някои пациенти се развива бактериална кожна инфекция, пневмония или възпаление на ухото” – заявява пред изданието шефката на инфекциозна клиника проф. Мариана Стойчева. Все още не може да се говори за бум на шарка в града – съобщава „Твоят ден”, цитирайки д-р Моника Троянчева от Регионалната здравна инспекция в Пловдив.

„Срути се оградата на Голямата базилика” – четем още в днешната „Марица”.Вестникът съобщава, че огромните пана, с които е оградена раннохристиянската базилика на бул. „Княгиня Мария Луиза”, са се срутили. Ламарината се въргаля на северния склон на националния паметник на културата от страна на католическата църква. Дупки зеят и откъм булеварда – описва още ситуацията всекидневникът. Той отбелязва, че на тъй наречената Голяма базилика не се работи, макар че през септември на съвместна пресконференция на общината и фондация „Америка за България” беше оповестено, че проектът за възстановяването на античния храм ще започне до края на 2014 година. Той е на стойност близо 5 милиона лева, като средствата изцяло се поемат от фондацията – уточнява „Марица”. И цитира уверението на директора на Археологическия музей Костадин Кисьв, че проектът се движи. Договорът за реставрацията и експонирането на Античната базилика е подписан и в момента се очаква съгласуване с министерството на културата. До 20 дни работата на терен трябва да започне – обяснява Кисьов. А вестникът припомня, че проектът трябва да бъде завършен през 2017 година. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 10:55

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54
Д-р Христиана Бацелова

Грипът ще ни съпътства от януари до март

Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги"  д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през  януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..

публикувано на 10.01.25 в 10:37

Неонатологията на МБАЛ-Пазарджик получи нови кувьози

Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...

обновено на 10.01.25 в 10:17

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04