Поглед към един отиващ си свят между плакатната суета и примиренчеството – тази вечер ще се състои премиера на книгата „Северна хроника” от Любен Панов. Тази книга книга е с подзаглавие „От Митеран и наши дни до малко по-назад”. Любен Панов е автор на два сборника с публицистика преди тази книга. Работил е ввъв вестник „Отечествен глас”, „София прес”, бил е главен редактор на Радио Пловдив.
Р.П. – Автобиографично, безпощадно искрено естетско повествование на предела на умилението и сарказма. Това е вашият разказ за един доста вълнуващ и все още доста неясен период от новата история на страната ни. С това впечатление останах, прелиствайки книгата. Защо избрахте този подход към фактите?
Любен Панов: Това не е книга в смисъла, който слушателите вероятно разбират – том, вероятно 300-400 страници. Това е малко книжле, което подтичва след своите големи посестрими. Трудно е да го определите към някакъв жанр. Наричам го „салата от жанрове”, защото в него има публицистика, мемоаристика, есеистика, това е хроника, налагаше го поводът, темата..
Р.П. Защо обаче "Северна" хроника?...
Любен Панов: - Защото съм роден и живял до христовата си възраст на север – в Северна България. Там остана детството им – едно общество, което е недостижимо по своята нравственост, там са гробовете на моите родители. И още нещо, което ме накара да я кръстя Северна – защото, когато разказвам метафорично в книгата за загубената красота, заместена от плакатния ни наивитет, ние наивно вярваме на плакатите и преди и сега, ми стана неуютно хладно на духа. Едно такова северно и презрително, но не от пролетен вятър. Вятърът, който подухва в моята душа, не е пролетен.
Р.П. Интересен преглед правите на историята през това време – тези 25-26 години, казвате „В конспирацията на прехода или в прехода на конспирацията” объркахме посоките и изведнъж се оказахме в непроменливо висящо състояние, без от това да произтича някаква полезна работа. Каква е според Вас причината за това усещане за обреченост за нашата държава?
Любен Панов: Това, което виждаме в момента. Реших да си почина от това пренасищане от телевизия, радио, от усърдието на младите днешни колеги, които искат да ме уверят колко светъл е пътят, по който съм тръгнал. Реших да си почина, загърбих медиите и започнах да избистрям моята си истина, на която съм бил свидетел в моя живот. Защото аз имам визуална представи за три Българии........ Повече чуйте в звуковия файл:
.
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..
На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев... „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..
Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..
Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение. "Борисов вече заяви, че това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..